گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۶/۸ - ۲۰:۰۸


  جشنواره قصه گویی رضوی در آبیک

  نگاه آبیک: جشنواره قصه گویی رضوی در مرکز شماره یک آبیک برگزار شد. به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، در این برنامه که امروز ۸ شهریورماه همزمان با سومین روز دهه کرامت برگزار شد، ۲۵ نفر از اعضای کودک و نوجوان دختر این مرکز به قصه گویی پرداختند. این اعضا در سه گروه سنی و در […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: جشنواره قصه گویی رضوی در مرکز شماره یک آبیک برگزار شد.

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، در این برنامه که امروز ۸ شهریورماه همزمان با سومین روز دهه کرامت برگزار شد، ۲۵ نفر از اعضای کودک و نوجوان دختر این مرکز به قصه گویی پرداختند.

  این اعضا در سه گروه سنی و در دو بخش موضوعی آزاد و بخش مذهبی به رقابت پرداختند.

  در پایان قصه گویان برتر در سه گروه سنی انتخاب و معرفی شدند.

  خانم ها بنفشه فلاحتی و پونه مهرکیانی مقام اول این جشنواره را به طور مشترک کسب کردند. خانم سارا کریمی و خانم مهرناز عباسی نیز به ترتیب دوم و سوم شدند.

   در حاشیه این جشنواره زهرا یکه فلاح، مسئول این مرکز درباره حضرت معصومه و کرامت و جایگاه دختر  به خبرنگار نگاه آبیک، گفت: پیامبر گرامی اسلام چند تا ویژگی برای فرزند دختر برشمردند فرمودند: که «نعم الولد البنات» چه خوب فرزندانی هستند دختران! بعد ویژگی‌هایی را برای دختران ذکر می‌کنند.

  اولین ویژگی این است که می‌فرمایند دختران مؤنسات هستند، یعنی اهل انس گرفتن هستند، انس را در خانه ایجاد می‌کنند با پدر انس می‌گیرند.

  وی اضافه کرد: یکی از دعاهای ابراهیم خلیل‌الرحمن این بود که خدایا به من دختری عنایت بفرما. حالا حضرت ابراهیم خلیل‌الرحمن پسر او اسماعیل شهرت آفاق پیدا کردند، ولی دعای او این بود که خدا به او دختری عنایت بکند. بعد فرمودند که دختران پرتلاش‌ تر از پسران هستند، ویژگی دیگر دختران را فرمودند دختران فعالند پرتلاشند. اینکه دیدید در خانه‌ها دخترها بیشتر از پسرها کار می‌کنند نه اینکه دختر شده باید کار بکند، بحث این است که جوهر کار و فعالیت در دختر بیشتر هست. اگر می‌بیند برادرهایش نشستند، اهل کار نیستند خودش را با آنها مقایسه نکند، این یک ویژگی خدادادی است برای دختران.

  بعد می‌فرماید دختران اهل آوردن محبت و الفت در خانه هستند شمع محبت را در خانه روشن می‌کنند روحیۀ لطیفی دارند.

  مسئول کانون شماره یک شهرستان آبیک اظهار کرد: اگر دختر را آن‌ جوری که پیغمبر اکرم (ص) احترام بیشتر برایش قائل بود، ما هم احترام بیشتر برایش قائل باشیم، پدرها در خانه، مادرها در خانه محبت بیشتر نسبت به دختران داشته باشند، آن‌ وقت دختران در اثر کوچکترین توجهی که در بیرون خانه نسبت به ایشان می‌شود اسیر و عبید محبت دیگران نمی‌شوند، اسیر توجه دیگران نمی‌شوند.

  این مسئول اضافه کرد: در روایت دارد که می‌فرماید هر کسی حالا از کمی از ارزش های دخترداری عرض بکنم می‌فرماید: کسی سه‌ تا دختر بزرگ بکند بهشت را خدا بر او واجب می‌کند. یک نفر برگشت گفت یا رسول‌الله! حالا اگر کسی دو تا دختر بزرگ بکند چه؟ فرمود دو تا هم بزرگ بکند بهشت بر او واجب خواهد شد. یک نفر دیگر برگشت گفت حالا یکی یک دختر داشته باشد چه؟ فرمود یک دختر هم اگر کسی بزرگ بکند و در تربیت او بکوشد بهشت برای او واجب خواهد شد.

  یکه فلاح اضافه کرد: چرا؟ چرا این حرف ها را دربارۀ پسرها نمی‌زنند؟ چرا این حرف ها را دربارۀ دخترها می‌زنند؟ می‌خواهند پدرها وقتی دختر خودشان را دیدند با محبت فوق‌العاده‌ای برخورد کنند، وقتی با محبت فوق‌العاده برخورد کردند دختر نیازی به محبت دیگران نخواهد داشت، گدای محبت توجه دیگران نخواهد بود و این‌جوری چقدر جامعه سالم می‌شود.

  وی با اشاره به این که در اسلام و قرآن احترام به دختر به عنوان یک ویژگی انسانی مورد توجه و تأکید قرار گرفته است، گفت: احترام به دختر می بایست به گونه ای باشد که در عمل خود را نشان دهد. از این روست که در آموزه های قرآنی این احترام به شکل عملی نشان داده می شود و تنها در حرف و شعار بسنده نمی شود.

  وی ادامه داد: احترام به شخص به معنای احترام به عقل و هوش اوست و این که از پیشنهادها و آرا و نظریات وی استفاده شود. در داستانی که قرآن درباره دختران شعیب گزارش می کند، شیوه درست برخورد با دختران به روشنی تبیین می گردد و احترام واقعی و عملی نشان داده می شود.

  وی با اشاره به داستان حضرت شعیب گفت: حضرت شعیب(ع) هنگامی که با پیشنهاد به کارگیری حضرت موسی(ع) به دلیل قدرت بدنی و امانت از سوی دختران رو به رو می شود، آن را می پذیرد و نشان می دهد که مشاوره با دختران و زنان هنگامی که با دلیل و برهان همراه باشد نه تنها نادرست نیست بلکه امری درست و راست می باشد. دختران شعیب(ع) به جهت تیزهوشی دریافته بودند که حضرت موسی(ع) شخصی افزون بر قدرت و قوت بدنی که در مواجه با دیگر چوپانان و آب دهی به گوسفندان نشان داده بود، دارای رفتاری درست می باشد و فردی امین می باشد. آنان در یک گفت وگوی کوتاه و برخوردی ساده دریافته بودند که حضرت موسی(ع) انسانی امین می باشد. (قصص آیات ۶۲تا ۹۲)

  وی افزود: از دیگر مواردی که می توان به آن برای وجوب احترام به دختران تمسک کرد، آیاتی است که در بیان حقوق دختران وارد شده است. در این آیات بر لزوم حمایت از دختران یتیم و حقوق ایشان تأکید شده است (نساء آیه۷۲۱) و حتی در آیات ۸۵و ۵۹ سوره نحل به دفاع از شخصیت و حقوق دختران پرداخته و به شدت کسانی که از شنیدن دختردار شدن خویش چهره کبود و دگرگون می سازند را سرزنش می کند که این چگونه رفتاری زشت و زننده ای است که در پیش می گیرند؟

  یکه فلاح ادامه داد: دختران همانند پسران هستند و از نظر خداوند تفاوتی در میان ایشان نیست. بنابراین نباید از شنیدن دخترداری رو سیاه کنند و خشمناک گردند و از مردم به جهت این خبر بگریزد و متواری شود و با خود اندیشد که آیا با خواری او را نگه دارد و یا زنده در گور و خاک کند؟ این چه حکم و اندیشه زشت و ناپسندی است؟

  این مسئول اظهار داشت: خداوند در آیات ۸تا ۴۱ سوره تکویر رفتار زشت اعراب جاهلی را به نقد می کشد و از این که خود را صاحب جان دختران می شمارند و به خود حق می دهند که آنان را بکشند و زنده به گور کنند مورد سرزنش قرارمی دهد و می پرسد که جان دختران و حق حیات دختران از آن خداست که ایشان را آفریده و جان داده است و کسی را نرسد که این حق را از ایشان سلب کند و جانشان را بگیرد. آن گاه می پرسد که این دختران را به چه گناهی می کشند؟

  یکه فلاح بیان کرد: در حقیقت از نگاه قرآن دختر بودن با پسر بودن یکی است و ویژگی دختری موجب نمی شود که مستحق مرگ شود. این در حالی است که اعراب برای دختران و زنان حق حیاتی قایل نبوده اند و خداوند با چنین سرزنش و سخنان عتاب آمیز می کوشد تا جایگاه دختران را در نظام آفرینش تثبیت کند و زمینه های احترام و بزرگداشت دختران را فراهم آورد.

  ادامه این جشنواره با قصه گویی مربی فرهنگی و تقدیر از اعضای فعال کلاس های ادبی به پایان رسید.

  انتهای گزارش/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  9 + = شانزده