گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۶/۷ - ۲۱:۴۵


  نیویورک تایمز: جنگ غزه موجب تقویت جنبش تحریم اسرائیل در اروپا شد

  نگاه آبیک: یک روزنامه مشهور آمریکایی نوشت، جنگ در غزه و عواقب بعدی آن ایده تحریم کالاهای اسرائیلی در اروپا را شعله ور کرده و کارشناسان و تحلیلگران معتقدند این مساله موجب افزایش حمایت از جنبش تحریم اسرائیل می‌شود. به گزارش نگاه آبیک به نقل از روزنامه نیویورک تایمز، “میئر جاودانفر” تحلیلگر اسرائیلی می گوید: ما […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: یک روزنامه مشهور آمریکایی نوشت، جنگ در غزه و عواقب بعدی آن ایده تحریم کالاهای اسرائیلی در اروپا را شعله ور کرده و کارشناسان و تحلیلگران معتقدند این مساله موجب افزایش حمایت از جنبش تحریم اسرائیل می‌شود.

  جنگ غزه موجب تقویت جنبش تحریم اسرائیل در اروپا شد

  به گزارش نگاه آبیک به نقل از روزنامه نیویورک تایمز، “میئر جاودانفر” تحلیلگر اسرائیلی می گوید: ما با این درک وارد جنگ با غزه شدیم که دولت اسرائیل هیچ تمایلی برای دستیابی به صلح با فلسطینی ها ندارد. اکنون پس از تلفات انسانی و ویرانی ها، من به شدت نگران تاثیراتی هستم که این جنگ می تواند بر اسرائیل داشته باشد. این جنگ این کار را برای جنبش تحریم اسرائیل بسیار راحت خواهد کرد تا اسرائیل را منزوی کرده و خواستار تحریم بیشتر شود.

  بر اساس این گزارش “گیلعاد شر و ایناو یوگف” در مقاله ای برای موسسه مطالعات امنیت ملی در تل آویو هشدار دادند که غزه به این معناست که اسرائیل هزینه سنگین تری را نزد افکار عمومی و همچنین در کاهش حمایت از مواضع خود در مذاکرات با فلسطینی ها پرداخت می کند.

  این دو کارشناس سیاسی در ادامه افزوند: همراه با گزارش های مربوط به حملات ضد یهودی علیه یهودیان، جنبش تحریم اسرائیل به صورت سیاسی در حال گسترش در بین افکار عمومی است.

  دانیل لوی عضو شورای روابط خارجی اروپا نیز به بحث مربوط به توقف صادرات اسلحه به اسرائیل اشاره می کند که با افزایش حمایت های جدیدی در انگلیس و اسپانیا روبرو شده است.

  روزنامه نیویورک تایمز در ادامه افزود: ولی علی رغم همه توجهاتی که به جنبش تحریم اسرائیل معطوف شده است تاثیر اقتصادی آن ناچیز بوده است. اتحادیه اروپا از این ایده حمایت نمی کند. اروپایی ها بین مرزهای ۱۹۶۷ میلادی و شهرها و شهرک های اسرائیلی که پس از آن اشغال شده تفاوت قائل شده است.

  بروکسل بر این باور است که همه اسرائیلی هایی که در مرزهای فراتر از سال ۱۹۶۷ میلادی زندگی می کنند شهرک نشینانی هستند که در سرزمین های غیر قانونی ساکن هستند. اتحادیه اروپا در زمینه های همکاری علمی، مالی و تحقیقاتی رابطه مستحکم و قوی با اسرائیل پیش از ۱۹۶۷ میلادی دارد ولی هر گونه همکاری مالی و تحقیقاتی و تجاری با شهرک هایی را که در اراضی اشغالی پس از ۱۹۵۷ میلادی احداث شده ممنوع کرده است.

  مارتین شولتز رئیس پارلمان اروپا پیش از جنگ غزه تاکید کرده بود که هیچ تحریمی از سوی اتحادیه اروپا علیه اسرائیل وجود ندارد. اتحادیه اروپا از حق موجودیت اسرائیل با همه ابزارهایش دفاع می کند. این دیدگاه که اروپایی ها علیه اسرائیل هستند بار دیگر تکرار می کنم نادرست است.

  برخی اعضای اتحادیه اروپا روابط نزدیک تری با اسرائیل دارند ولی اتحادیه اروپا به طور کلی با اسرائیل در چارچوب مرزهای ۱۹۶۷ متحد است.

  یک مقام ارشد اروپایی که خواست نامش فاش نشود گفت: روابط ما با اسرائیل نزدیک است و یکی از بهترین روابطی است که با کشورهای منطقه داریم ولی این روابط تنها با اسرائیلی است که در خطوط مرزی ۱۹۶۷ میلادی است مگر اینکه توافقنامه صلحی وجود داشته باشد.

  وی تصریح کرد: ما به روشنی اعلام کرده ایم که چیزی که تحت کنترل اسرائیل در سال ۱۹۶۷ قرار گرفته بخشی از اسرائیل نیست بنابر این شهرک ها بر اساس قوانین بین المللی قانونی نیست و کمکی به روند صلح نمی کند.

  اتحادیه اروپا خواسته است تا کلیه کالاهایی که در خارج از مرزهای ۱۹۶۷ میلادی تولید می شود برچسب جداگانه و مجزایی داشته باشد و این کالاها از موافقتنامه تجارت آزاد با اسرائیل مستثنی شود.

  اسرائیل بارها اعلام کرده است که فعالیت شهرک سازی مطابق با قوانین بین المللی است ولی به این مساله اذعان کرده است که برخی ساخت و سازها در زمین های شخصی فلسطینی ها غیر قانونی بوده و حاضر است در صورت دستیابی به توافق نهایی با فلسطینی ها این ساختمان ها را تخریب کند.

  منبع: تسنیم

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  × 7 = هفت