گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۶/۵ - ۲۳:۱۸


  روز دختر بهانه ایی برای توجه به دختران آبیکی

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، در سال ۱۳۸۵ رویدادی تأثیرگذار برای دختران کشورمان اتفاق افتاد. شورای عالی انقلاب فرهنگی، براساس پیشنهاد فرهنگسرای دختران، روز مبارک تولد حضرت فاطمه معصومه(س)، کریمه اهل بیت را به عنوان «روز ملی دختران» تصویب و اعلام نمود. بر همین اساس نیز طی جشنی در روز میلاد آن حضرت، اولین سالروز […]

  Print Friendly

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، در سال ۱۳۸۵ رویدادی تأثیرگذار برای دختران کشورمان اتفاق افتاد. شورای عالی انقلاب فرهنگی، براساس پیشنهاد فرهنگسرای دختران، روز مبارک تولد حضرت فاطمه معصومه(س)، کریمه اهل بیت را به عنوان «روز ملی دختران» تصویب و اعلام نمود.

  روز دختر 1

  بر همین اساس نیز طی جشنی در روز میلاد آن حضرت، اولین سالروز ملی دختران گرامی داشته شد و فرهنگسرای دختران به عنوان دبیرخانه دائمی روز ملی دختران انتخاب گردید.

  بدون تردید، توجه به اهمیت و ضرورت این روز و فرصت های آن، همچنین دقت به وضعیت دختران در جامعه که برای اصلاح و بهبود آن به عزم و اهتمام ملی نیاز است، می تواند از روز ملی دختران، فرصتی مغتنم برای کار جمعی در مورد دختران بسازد که زمینه های حرکت های بزرگ و تغییر و تحولات درخشان برای توسعه و بهبود زندگی دختران را فراهم نماید.

  این فرصتی است که شاید لازم بود خیلی پیش از اینها اتفاق می افتاد و اکنون که زمینه آن فراهم شده است، بی توجهی به آن، با توجه به سرعت تحولات حوزه مسائل زنان و دختران، ممکن است زیان های فرهنگی اجتماعی بزرگی را به همراه داشته باشد

  روز دختر

   

  نگاه آبیک: خطیب  نماز جمعه شهرستان آبیک، حجت الاسلام موسوی درباره دختر  گفت: در عین حال که باید به دختران ارزش و بها داد، باید راه‌ها و روزنه‌های فساد را بست و مراقب رفتارها و حرکت‌هایی که منجر به فساد می‌شود باشیم تا در خانواده‌ها آرام آرام فرهنگ تهاجم فرهنگی رواج پیدا نکند.

  
  
  
  
  
  

  حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار نگاه آبیک، در آستانه اول ذیقعده تولد حضرت معصومه (س) درباره زندگانی این حضرت اظهار کرد: ایشان از بانوان با شخصیت اسلام بوده‌ و بعد از حضرت زهرا(س) به فضایل بسیار شهره بوده‌اند.

  
  
  
  
  
  

  وی با بیان این‌که «حضرت معصومه(س) صاحب کرامات، جلال و مقامات بودند و به خاطر جلالت و عظمت آن حضرت همسری مطلوب هم برایشان نبود» اظهار کرد: آن حضرت برای رسیدن به خدمت برادرشان به سوی مشهد حرکت کردند و در مسیر خود به قم رسیدند و در این شهر نیز وفات کردند.

  
  
  
  
  
  

  موسوی، در مورد جایگاه دختران جوان در جامعه حال حاضر در شهرستان آبیک و همچنین کشور، گفت: در رابطه با دختران جوان ما بحث فراوانی در اسلام داریم که اول نقش خود دختران در خانواده و اهتمامی است که پیامبر و اهل بیت (ع) نسبت به آنان داشتند.

  
  
  
  
  
  

  موسوی افزود: در مقابل آن توهمات جاهلیتی که در آن زمان بود و دختران را زنده به گور می‌کردند، اسلام آمد و به طور عام به زنان و به طور خاص به دختران، کرامت، ارزش و والایی خاصی داد و گفت که اگر در خانه‌ای دختر متولد شود، در رحمت به روی آن گشوده می‌شود و به این وسیله واقعا هم به دختران و زنان ارزش دادند و هم جو روانی جامعه را که جو جاهلیت بود تغییر دادند و زنان و دختران در اسلام کرامت و جایگاه خود را پیدا کردند.

  
  
  
  
  
  

  وی ادامه داد: اما امروز واقعا در زمینه جایگاه دختران در سطح شهرستان آبیک و حتی کشوری دچار مشکلاتی هستیم و به نظر می‌رسد که باید محققان، روان‌شناسان و جامعه‌شناسان ما برای این مسایل فکر کنند.

  
  
  
  

   خطیب نماز جمعه شهرستان آبیک با بیان این‌که «خوشبختانه در نظام و انقلاب اسلامی زنان و دختران جایگاه خوبی داشته و دارند و در حال حاضر ما می‌بینیم که در دانشگاه‌ها رتبه‌های خوبی را به دست آورده‌اند» اظهار کرد: اینها به جای خود اما از بابت هجمه بیگانه بر نسل جوان و دختران دچار چالش‌هایی در جامعه هستیم و متاسفانه در این عرصه منظره‌های خوبی به نظر نمی‌رسد.

  
  
  
  
  
  

  وی گفت: برخی از دختران نسبت به پدر و مادرهایشان بی‌اعتنایی می‌کنند، تن به ازدواج نمی‌دهند، گاهی نیز دوستی‌هایی در جامعه وجود دارد که اینها با شرع اسلام وفق نمی‌دهد و آرایش کردن دختر در این جامعه، در دانشگاه، کلاس و … از جمله چیزهایی است که باید آن ها را بررسی کنیم که چرا اینطور شده است. در حالی که این‌ها همه از نظر دین ما مساله‌دار است و به علاوه روان جامعه و پسر و دختر را به هم می‌ریزد. متأسفانه در سطح شهر آبیک صحنه های خوبی را از حجاب بانوان شاهد نیستیم.

  
  
  
  
  
  

  خطیب نماز جمعه شهرستان آبیک، گفت: در حال حاضر دختران نوعا تن به ازدواج نمی‌دهند و افزایش سن در این مورد خود از بحران‌های جامعه است و نشانه بی‌اعتمادی آنان به امر ازدواج است و مقداری از آن نیز نشانه بی‌اعتمادی به پسرها در جامعه است و به هر حال باید متفکرین ما مواظب باشند که دختران در جامعه با یک بحران و چالش روبرو نباشند و این خیلی مهم است.

  
  
  
  
  
  

  وی اظهار کرد: مواردی که عنوان شد بستگی به این دارد که اولا پدر و مادرها نسبت به این موارد احساس مسوولیت کنند زیرا آنان اولین مربیانی هستند که باید در خانه مراقب فرزندانشان اعم از پسر و دختر و به ویژه دختران باشند و از همان آغاز بر تربیت دینی‌شان مانند پوشش، حجاب، روابط‌شان، فیلم‌هایی که می‌بینند، ماهواره‌هایی که در خیلی از خانه‌ها رها است و پدر و مادرها غافل از آن ها هستند و از سوی دیگر به مساله اینترنت توجه کنند و نباید در این عرصه بی توجه بود.

  
  
  
  
  
  

  موسوی با بیان این‌که «در فضای آموزشی نیز مسوولیت خیلی بالاست» ادامه داد: با مراجعه به مدارس مشاهده خواهیم کرد که دانش‌آموزان در آن ها چقدر مقید به آداب و اخلاق و رسومی هستند که اسلام می‌خواهد و در مورد پسران هم همین‌طور است.

  
  
  
  
  
  

  خطیب نماز جمعه شهرستان آبیک، اظهار کرد: جامعه آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها باید به جایگاه دختران در جامعه اهتمامی جدی داشته باشند و در حال حاضر نیز ما از بحث تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها دفاع می‌کنیم و هر که هر چه می‌خواهد، بگوید.

  
  
  
  
  
  
  
  

  خطیب نماز جمعه شهرستان آبیک در پایان گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک، گفت: باید راه‌ها و روزنه‌های فساد را بست و به دختران ارزش و بها داد و در عین حال مراقب رفتارها و حرکت‌هایی که منجر به فساد می‌شود بود. البته امیدواریم بزرگان ما الگوهایی برای دختران جوان باشند هر چند که دختران متدین در جامعه سطح شهرستان آبیک کم نداریم و ما آن ها را ارج می‌نهیم اما نمی‌خواهیم در خانواده‌ها آرام آرام فرهنگ تهاجم فرهنگی رواج پیدا کند.

  
  
  
  

   انتهای پیام

   
  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  − 4 = سه