گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۶/۵ - ۱۴:۵۳


  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک: آبیاری تحت فشار تنها راه مبارزه با خشکسالی است/افتتاح پروژه ها دلیلی برای مهاجرت معکوس روستائیان

  نگاه آبیک: مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک گفت: با وجود کم آبی های شدیدی که امسال با آن مواجه شدیم، آبیاری تحت فشار تنها راه مبارزه با خشکسالی است. بیژن لطفی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار نگاه آبیک، اظهار کرد:  استفاده صحیح از آب‌های موجود با استفاده از روش آبیاری تحت فشار تنها راه مبارزه با […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک گفت: با وجود کم آبی های شدیدی که امسال با آن مواجه شدیم، آبیاری تحت فشار تنها راه مبارزه با خشکسالی است.

  آبیاری تحت فشار

  بیژن لطفی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار نگاه آبیک، اظهار کرد:  استفاده صحیح از آب‌های موجود با استفاده از روش آبیاری تحت فشار تنها راه مبارزه با خشکسالی است.

  لطفی خاطرنشان کرد: در هفته دولت سیستم آبیاری تحت فشار روستای قشلاق با ۷۳۰ میلیون ریال اعتبار و ایجاد اشتغال برای یک نفر به طور مستقیم و دو نفر به طور غیر مستقیم به بهره‌برداری می‌رسد که میزان سطح آن ۷٫۳ هکتار بارانی و یک هکتار قطره‌ای است.

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک در حاشیه افتتاحیه پروژه  آبیاری تحت فشار با بیان این مطلب به ذکر مزایای آبیاری تحت فشار پرداخت که در ذیل به آن اشاره می کنیم.

  بطور کلی به هر روش آبیاری که در آن آب با فشاری بیش از یک اتمسفر (فشار نسبی ) در سطح اراضی بوسیله لوله توزیع شود آبیاری تحت فشار گفته می شود. در یک نوع تقسیم بندی ساده، روش های آبیاری به دو نوع آبیاری ثقلی و آبیاری تحت فشار تقسیم خواهد شد .

  آبیاری تحت فشار نیز به دو نوع آبیاری بارانی و آبیاری قطره ای قابل تفکیک است .

      ـ آبیاری بارانی  :

   آبیاری بارانی روشی است که آب با فشاری بیش از یک اتمسفر در درون لوله هایی جریان پیدا کرده و در روی گیاه به صورت باران توسط نازل هایی که به آب پاش معروفند پاشیده می شود.

  آبیاری بارانی یکی از روش های نوین آبیاری در جهان به شمار می رود که استفاده از آن در ۴۰ سال اخیر بیشتر متداول شده است. بطور کلی می توان گفت که آبیاری بارانی از زمانی که لوله های سبک با اتصالات سریع و آسان به بازار عرضه شد، توسعه یافته است.

  در این روش آب با سرعتی مساوی و یا کمتر از نفوذ پذیری خاک، به صورت باران بر سطح زمین پخش می شود تا خاک فرصت نفوذ پیدا کند . چنانچه شدت بارش بیش از سرعت نفوذ باشد در سطح مزرعه رواناب ایجاد شده و راندمان آبیاری کم خواهد شد .

  به طور کلی آبیاری به روش بارانی را در اغلب شرایط مانند مناطق شیبدار ، خاک های سبک ، سنگین و شرایطی که آبیاری به طریق ثقلی امکان پذیر نیست ، می توان اجرا نمود .

  وی افزود: سیستم آبیاری تحت فشار در روستای مامجین با ۳ میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال اعتبار در ۷۰ هکتار به صورت بارانی به بهره‌برداری می‌رسد که برای ۵ نفر به طور مستقیم و برای ۱۰ نفر به طور غیر مستقیم اشتغال ایجاد می‌شود.

  این مسئول ادامه داد: با افتتاح ۶ پروژه جهاد کشاورزی در هفته دولت برای ۱۰۰ نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم در بخش کشاروزی شهرستان آبیک اشتغال ایجاد می‌شود.

  افتتاح پروژه ها دلیلی برای مهاجرت معکوس روستائیان

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک از افتتاح ۶ پروژه جهاد کشاورزی این شهرستان با ۱۸ میلیارد و ۳۱۰ میلیون ریال در هفته دولت خبر داد و گفت: افتتاح این پروژه ها در سطح شهرستان عاملی است برای مهاجرت معکوس روستائیان از شهر به روستا.

  وی افزود: مرغداری گوشتی محمود یوسفی با ظرفیت ۱۰ هزار قطعه مرغ گوشتی در شهر خاکعلی و با ۴ میلیارد و ۶۲۵ میلیون ریال اعتبار در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد که با افتتاح این مرغداری، برای چهار نفر به طور مستقیم و ۱۰ نفر به طور غیر مستقیم شغل ایجاد می‌شود.

  وی افزود: با افتتاح شرکت مهندسی دشتاب دام قراخانی روستای اسلام‎‌‌آباد با ۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال اعتبار و ۱۳۰ رأس گوساله‌ پرواری برای پنج نفر به طور مستقیم و ۱۱ نفر به طور غیر مستقیم اشتغال ایجاد می‌شود.

  این مسئول از افتتاح شرکت انبار کود رعیت‌پناه در روستای باقرآباد ترک با یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال اعتبار در هفته دولت خبر داد و گفت: با افتتاح این شرکت برای چهار نفر به طور مستقیم و برای ۶ نفر به طور غیر مستقیم شغل ایجاد می‌شود.

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک به افتتاح انتقال آب کشاورزی در روستاهای خطایان و خاکشان با ۲۸۰ میلیون ریال اعتبار و ایجاد اشتغال برای ۱۵ نفر به طور مستقیم و ۲۰ نفر به طور غیر مستقیم اشاره کرد و افزود: برای انتقال آب کشاورزی این دو روستا در ۴ هزار و ۳۳۰ متر، لوله‌گذاری پلی‌اتیلن صورت گرفته است.

  لطفی اظهار کرد: با ایجاد اشتغال  و کارآفرینی در روستا، مردم روستا ها میل به ماندن در روستا بیشتر می شود و همین هعاملی می شود تا در روستاهای خود بمانند و فعالیت های کشاورزی کشور به خوبی پیش برود.

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک به تجلیل و تشویق و حمایت از کارآفرینان برتر منطقه در جذب سرمایه‌ها و نیروهای انسانی و توسعه تولید در این شهرستان اشاره کرد و گفت: شناسایی اجرای طرح‌های اجرایی و توسعه‌ای بخش کشاورزی با اولویت پروژه‌های نیمه تمام و ارائه تسهیلات از طریق صندوق توسعه بخش کشاورزی در راستای توسعه تولید و کاهش ارزآوری و اشتغال جوانان جویای کار در دستور جهاد کشاورزی قرار دارد.

  لطفی از اجرای طرح آماری پروژه محصولات زراعی در راستای برنامه‌ریزی اجرای دولت و تنظیم بازار تولید و مصرف خبر داد و گفت: طرح مشاغل خانگی در راستای استعدادیابی فعالیت‌های بخش کشاورزی در روستاها اعم از مردان و زنان روستایی جویای کار برای افزایش تولید و عدم مهاجرت روستائیان به شهرها اجرایی می‌شود.

  وی افزود: طرح شناسنامه‌دار کردن بهره‌برداران با هدف تثبیت و شناسایی بهره‌برداران شهرستان آبیک برای آمارهای اطلاعاتی و داده‌آمایی و پردازش اطلاعات اجرا شده است.

  این مسئول توسعه و تجهیز شرکت‌های ارائه خدمات مکانیزاسیون، رفاهی کردن تسهیلات لازم برای توسعه خاک‌ورزی حفاظتی، جایگزینی کمباین‌های فرسوده را از اهداف واحد مکانیزاسیون جهاد کشاورزی برشمرد و تصریح کرد: خرید تجهیزات تولید نشاء سبزیجات، عرضه دستگاه‌ها و ادوات کشاورزی متناسب با شرایط شهرستان آبیک و تشکیل اکیپ‌های کنترل و نظارت بر برداشت کمباین‌های فعال از دیگر اهداف واحد مکانیزاسیون جهاد کشاورزی است.

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک به معرفی و پیگیری پرونده دو شرکت خدمات کشاورزی برای دریافت پروانه تأسیس شرکت خدمات مکانیزاسیون در مراکز کوهپایه و قشلاق و پیگیری ۱۱۸ مورد پرونده متقاضی تسهیلات مکانیزاسیون اشاره کرد و گفت: جذب تسهیلات لازم برای ۵۲ نفر از متقاضیان به مبلغ ۲۰ میلیارد ریال برای خرید ۳۶ دستگاه انواع تراکتور و ۴۰ دستگاه انواع ادوات نظارت بر عملکرد دستگاه‌های الگویی شهرستان آبیک در مراحل کاشت و داشت در سطح ۲ هزار هکتار پیگیری و انجام شده است.

  لطفی یادآور شد: نظارت لازم بر عملکرد کمباین‌های برداشت غلات در سطح ۱۰ هزار هکتار از اراضی زیر پوشش به تعداد ۱۲۴ دستگاه کمباین صورت گرفته است.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  + شش = 10