گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۶/۶ - ۰۸:۳۰


  روحانی در مساجد نیست، در خانه نماز بخوانید

  نگاه آبیک: موسوی به کمبود روحانی اشاره کرد و گفت: یکی از دلایل بسته بودن مساجد، نبود امام جماعت در مساجد است و مردم مجبور می شوند نمازها را در خانه اقامه کنند. حجت‌ الاسلام والمسلمین سید ابوتراب موسوی، خطیب نماز جمعه شهرستان آبیک، در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار نگاه آبیک با تأکید بر اینکه مساجد پایگاه اسلام […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: موسوی به کمبود روحانی اشاره کرد و گفت: یکی از دلایل بسته بودن مساجد، نبود امام جماعت در مساجد است و مردم مجبور می شوند نمازها را در خانه اقامه کنند.

  سید ابوتراب موسوی

  حجت‌ الاسلام والمسلمین سید ابوتراب موسوی، خطیب نماز جمعه شهرستان آبیک، در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار نگاه آبیک با تأکید بر اینکه مساجد پایگاه اسلام و کمال جامع معارف الهی بر روی زمین است، ادامه داد: انقلاب اسلامی برآمده از مسجد و اسلام است لذا اگر در مسجدی ندای انقلاب خاموش شود؛ آن مکان مسجد نیست.

  وی کانون اصلی فرهنگ اسلامی را مسجد دانست و گفت: مسجد به عنوان یک رسانه صدای دین؛ باید این فرهنگ را در جامعه گسترش دهد.

  موسوی یکی دیگر از مشکلات مساجد را نبود روحانی در آن عنوان کرد و یادآور شد: در شهر آبیک متأسفانه ما با کمبود روحانی مواجه هستیم، پانزده سال پیش که من در این شهر بودم احساس کردم؛ شهر به روحانی های بیشتری نیاز دارد.

  وی افزود: ما حداقل نیاز به ۲۰ روحانی ثابت داریم نیاز داریم که از شهرهای دیگر این روحانی ها را تأمین کنیم، اگر از شهر قم روحانی، بیاوریم؛ کسی حاضر نیست هزینه های آن را متحمل شود و جایی هم نداریم که آن ها در آن محل ساکن شوند. طرح هجرت هم که به شهرها اختصاص نمیابد.

  خطیب نماز جمعه شهر آبیک، به ضرورت وجود حوزه علمیه برای آقایان در شهر اشاره کرد و گفت: برای رفع این مشکل سعی کردیم در شهر یک حوزه علمیه مخصوص آقایان برپا کنیم، تا بتوانیم از استعدادها و ظرفیت خود شهر آبیک برای رفع مشکل کمبود روحانی استفاده کنیم، در صورت اجرا شدن این طرح هم مشکل کمبود روحانی از بین می رفت و هم دیگر نیاز به تأمین خانه و سایر هزینه ها را نداشتیم و مردم خود می توانستند به شهرشان خدمت کنند؛ که متأسفانه به علت عدم همکاری اداره آموزش و پرورش در این خصوص با ما نتوانستیم این کار را انجام بدهیم.

  نگاه آبیک: علت عدم هکاری آموزش و پرورش را می توانید بازگو کنید؟

  موسوی: مسئولان آموزش و پرورش علت عدم این همکاری را کمبود  فضای آموزشی بیان کردند، اما تصور من این است که می توانند یکی از مدارس را اقدام کنند و محیطی را به ما بدهند تا بتوانیم این پروژه را اجرایی کنیم.

  وی با توجه به عدم کمک خیرین در این موضوع، اظهار کرد: خیرین باید در این باره هم احساس مسئولیت بکنند، مدرسه می سازند، مجموعه های فرهنگی می سازند و کارهای خیر دیگر هم انجام می دهند، آن ها باید ساخت این حوزه ی علمیه را در شهر آبیک جدی بگیرند و مسئولین نیز پیش قدم بشوند تا این اقدام عام المنفعه صورت بگیرد.

  وی از آثار بسته بودن مساجد به شلوغی دادگاه ها اشاره کرد و اظهار داشت: مردم سر مال دنیا به جان هم می افتند و در جامعه بی دینی و بی حجابی موج می زند و این ها باعث افزایش رجوع مردم به دادگاه ها شده است. اگر مساجد باز باشند و روحانی در مسجد حضور پیدا کند، می توند مردم را موعظه کند و کمی از این آسیب ها کاسته شود.

  وی بیان اینکه عدم حضور روحانی در مساجد آثار و بازتاب بسیار نامناسبی دارد، گفت: خالی شدن مساجد از نمازگزاران را یکی از مهم‌ترین آثار سوء این کمبود برشمرد.

  آیت الله خامنه ایی

  موسوی با اشاره به تاکیدات و مطالبات مقام معظم رهبری در زمینه فرهنگ، رفع مشکل کمبود روحانی را اقدامی موثر در راستای تحقق شعار سال و ارتقاء فرهنگ دینی در شهرستان آبیک عنوان کرد و بر لزوم پیگیری جدی از سوی مسئولان استان برای دست‌یابی به این مهم تاکید کرد.

  موسوی ادامه داد: دشمنان اسلام تلاش کردند تا نقش مسجد را روز به روز کمرنگ تر کنند که این موضوع شاید با یک دید سطحی مهم جلوه نکند ولی متاسفانه زمانی که حضور مردم در مسجد کمرنگ شد به طبع آن آسیب های اجتماعی و کج روی های اخلاقی در جامعه گسترش یافت.

  وی افزود: با توجه به گسترش شبهات و تلاش شبانه روزی شبکه‎های ضد دینی از جمله ۴۰ ماهواره علیه تشیع به زبان فارسی، نیاز ما به افزایش طلاب و فعالیت مدارس علمیه در مقابله با آنها بیشتر حس می‎شود.

  خطیب نماز جمعه شهر آبیک در پایان گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک تصریح کرد: یکی از بزرگترین مشکلات امروزه، نه تنها شهرستان آبیک بلکه کل کشور ما کمبود مدارس علمیه و کمبود روحانی است؛ امروزه در بسیاری از مساجد ما روحانی نیست؛ اگر آنها نباشند اغیار جای آنها را خواهند گرفت.

  انتهای پیام

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  9 − = دو