گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۶/۴ - ۱۷:۱۳


  مساجد خالی از نماز در شهر آبیک!

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، از بیست و هشت مسجد موجود در شهر آبیک فقط در ۱ مسجد فقط در ماه رمضان نماز صبح اقامه می‌شود و اکثر مساجد نیز فقط چند ساعت در روز برای اقامه نماز‌های یومیه و برگزاری برخی مراسم‌ها فعال هستند، بر این اساس افول کارکرد مساجد در شرایطی که پیامد‌های […]

  Print Friendly

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، از بیست و هشت مسجد موجود در شهر آبیک فقط در ۱ مسجد فقط در ماه رمضان نماز صبح اقامه می‌شود و اکثر مساجد نیز فقط چند ساعت در روز برای اقامه نماز‌های یومیه و برگزاری برخی مراسم‌ها فعال هستند، بر این اساس افول کارکرد مساجد در شرایطی که پیامد‌های مسائل و معضلات اجتماعی و فرهنگی پیچیده‌تر شده، نگرانی‌هایی را در میان ائمه جماعات و صاحبنظران مسائل مذهبی و فرهنگی ایجاد کرده است، این در حالی است که وجود حدود بیست و هشت مسجد و نقش بی‌بدیل کارکرد مساجد در فرهنگ‌سازی دینی و افزایش سلامت جامعه بر کسی پوشیده نیست.

  نماز در خیابان ها

  بی توجهی برخی از متولیان به استفاده نکردن از ظرفیت‌های بالقوه مساجد و کمبود روحانی در طول سال‌های گذشته در شهر آبیک سبب شده است تا این روند در تعداد قابل توجهی از مساجد به یک رویه و عرف تبدیل شود در صورتی که همواره حضور در مسجد به عنوان اولین و والاترین پایگاه سرچشمه معنوی، اجتماعی و فرهنگی از صدر اسلام مورد سفارش و تأکید قرار گرفته است و در زمان شکل‌گیری انقلاب اسلامی و پس از آن نقش مؤثر مساجد در تمام حوزه‌ها  به شکل افزایش مشارکت مردمی و حفظ و حراست از دین و کشور صحنه‌هایی تاریخی را به یادگار گذاشته است.

  این در حالی است که بسیاری از صاحبنظران و فعالان این حوزه معتقد هستند مشکلات جامعه ناشی از دور شدن مردم از مساجد است، چرا که با گذشت زمان به جای پررنگ‌تر شدن نقش مساجد در حوزه‌های مختلف زندگی مردم، از فعالیت‌های مساجد به خصوص در حوزه‌های مذهبی، فرهنگی و اجتماعی به دلایل مختلف کاسته شده و همین امر کاهش فعالیت‌ها و حضور مردم در مساجد را به دنبال داشته است.

  در این زمینه حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوتراب موسوی ، امام جماعت و خطیب نماز جمعه شهرستان آبیک با ابراز نگرانی از بی‌توجهی به کاهش کارکرد مسجد در شرایط حاضر گفت: ظرفیت‌سازی مساجد با توجه به ماهیت و کار کرد این مکان‌‌های مقدس بسیار باارزش و والا است اما به دلایل مختلف در طول سال‌‌های گذشته به مرور زمان کارکرد بسیاری از مساجد فقط مختص به ایام سوگواری، مصیبت و برخی برنامه‌ها اجتماعی و فرهنگی و مراسم مذهبی شده است و به دلیل نبود برنامه‌ریزی مدیریتی منسجم و مدون و نظارت‌های سیستمی همچنان شاهد این مشکل در بسیاری از مساجد شهرستان آبیک هستیم.

  وی افزود: این روند تا آنجایی ادامه یافته است که نگرانی مقام معظم رهبری را نیز در پی داشته است.

  به گفته وی، مساجد علاوه بر آنکه جایگاه عبادت و پرداختن به ارزش‌‌های معنوی و دینی به حساب می‌آیند و از صدر اسلام نیز بر آن تأکید فراوان شده است، همچنین دارای ظرفیت و کارکردهای فراوانی در تمام حوزه اجتماعی و فرهنگی می‌باشند لذا با ساماندهی فعالیت‌های مساجد و برنامه‌ریزی صحیح و مدون و پرهیز از سلیقه‌ای عمل کردن می‌توان از ظرفیت‌‌های بالای مساجد بهره جست و بی‌توجهی به جایگاه مساجد و محدودکردن فعالیت‌های آن می‌تواند ریشه بسیاری از آفت‌ها باشد.

  وی تأکید کرد: وقتی چندین مسجد در جای جای محلات و شهرهای شهرستان آبیک ساخته شده است، اینکه شهروندی یا مسافری در کنار خیابان سجاده نماز پهن کند، نشان از کوتاهی ما در اداره و مدیریت مساجد دارد.

  سید ابوتراب موسوی

   تحول در سبک زندگی از سنگر مساجد 

  خطیب نماز جمعه شهرستان آبیک، اهتمام به کارکرد مساجد را در شرایط حاضر ضروری عنوان کرد و گفت: نگاه ویژه به فعالیت فرهنگی و اجتماعی مساجد در کنار سایر فعالیت‌ها می‌تواند در تحول سبک زندگی بسیار تأثیرگذار باشد به گونه‌ای که در برخی مساجد با برنامه‌ریزی‌‌های صورت گرفته توانسته‌اند با غنا دادن به برنامه‌های مساجد هم به جنبه‌های فردی و هم جمعی مؤلفه‌های تأثیرگذار در جامعه بپردازند؛ به عنوان مثال بحران کمبود آب و رعایت الگوی مصرف نمونه‌ای از آن است که مساجد با توجه به جایگاه و باور معنوی که در میان مردم و خانواده‌ها وجود دارد می‌‌تواند محلی برای ارائه راهکار و تبادل تجربیات در این زمینه باشد. بر این اساس است که وقتی صحبت از فرهنگ و فرهنگ‌سازی در کشور می‌شود، مساجد و جایگاه‌ آن در اولویت بسیار بالایی قرار دارد و گام‌های نهادینه کردن سبک زندگی ایرانی – اسلامی باید از سنگر مساجد آغاز شود.

   مسجد را با بخشنامه نمی‌توان اداره کرد 

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، به گفته حجت‌الاسلام سید ابوتراب موسوی باید نگاه به مساجد از سوی متولیان و دست‌اندرکاران امور مساجد که دارای مسئولیت‌هایی هستند، باز تعریف شود و نمی‌توان با بخشنامه و اتکا به شیوه‌های فعلی به افزایش کارکرد مساجد امید داشت و باید به این نکته توجه کرد که افزایش برخی آسیب‌‌های اجتماعی و فرهنگی جامعه ناشی از دور شدن مردم از مساجد و کاهش کارکردهای این مکان‌های مقدس است که ‌باید ریشه‌های این آفت بازشناسی شود و در این زمینه تقویت حضور فعالان دلسوز و آگاه به مسائل روز می‌تواند یکی از راهکارها باشد.

  ضرورت الگو گرفتن از رفتارهای دینی و مذهبی برای اداره مساجد

  باید توجه کرد که برخی از برنامه‌های مساجد بدون در نظر گرفتن نیاز‌ها و خواست شهروندان و به روش‌های ناکار آمد به اجرا در می‌آید، در صورتی که باید توجه کرد هدف اصلی در افزایش کارکرد برنامه‌های مساجد و غنی‌سازی و فعال‌تر کردن برنامه‌ها، برای جذب بیشتر شهروندان به این مکان مقدس و افزایش تعامل دو سویه است. یکی از این فعالیت ها حضور فعالان در عرصه های فرهنگی و دینی در مساجد است.

  در پگفتگویی که خبرنگار نگاه آبیک، زهرا حبیب وند، یکی از فعالان در عرصه فرهنگ سازی و دینی یکی از مشکلات مساجد را عدم همکاری هیئت امنای مساجد را با گروه های فرهنگی و مردمی اعلام کرد و گفت: یکی از بزرگ ترین مشکلات ما عدم همکاری هیئت امنا و سلیقه ایی کار کردن این افراد است که مانع حضور جوانان در مساجد می شوند و درهای مسجد را بر روی جوانان و کسانی که مایل هستند، نماز خود را در مساجد بخوانند، مانع حضور آن ها می شوند و می گویند مسجد فقط برای نماز مغرب و اعشاء باز می شود.

  به گفته یکی از هیئت امنای مسجد حضزت ابوالفضل در خیابان بنیاد، بسیاری از رفتارهای سلیقه‌ای و ناکار آمد، ناشی از بی‌توجهی به الگوهای دینی و مذهبی در اداره مساجد است.

  وجود افراد دلسوز و متعهد و همچنین علاقه‌مند به فعالیت‌های مذهبی، فرهنگی و اجتماعی، خود عاملی است برای جذب مردم و به خصوص جوانان و نوجو انان به مساجد و مراکز مذهبی که این امر می‌تواند منجر به توسعه کارکردهای مساجد شود، موضوعی که به آن باید توجه مضاعف صورت گیرد.

  وی با اشاره به تأثیر اخلاق نیکو و خوش خلقی در افزایش فعالیت‌های جمعی در مساجد گفت: بسیاری از فعالیت‌های مساجد اخلاق محور است بنابراین نقش ائمه جماعات و هیئت‌های امنا را نمی‌توان در پیشبرد فعالیت‌های مساجد نادیده گرفت و اگر کار‌ها بر زمین می‌ماند باید ریشه آن را در عملکرد متولیان، فعالان و مسئولان این حوزه جست‌وجو کرد.

  وی با انتقاد از متولیان امور رسیدگی به مساجد تأکید کرد: متأسفانه عملکرد مسئولان در دستگاه‌ های مسئول فقط به چند بخشنامه و نظارت‌های کلیشه‌ای ختم می‌شود بنابراین با این نظارت‌های بسیار ضعیف نباید انتظار داشت فعالیت‌های مساجد توسعه یافته و به کارکرد‌های اجتماعی و فرهنگی و جمعی ختم شود.

   وی تصریح کرد: برخی از ائمه جماعات، مسجد را فقط مکانی برای اقامه نماز می‌دانند و با خواندن نماز احساس می‌کنند که رفع تکلیف از آنان صورت گرفته است.

  با این نگاه چگونه می‌توان‌انتظار داشت که نماز گزاران و اهالی به مسجد جذب شوند با این حال باید مسائل و مشکلات مساجد رصد و به آن رسیدگی شود و اگر قرار است مشکلات مالی مساجد نادیده گرفته شود، انتظارات هم باید محدود‌تر شود. هر چند بسیاری از مساجد با اتکا به عملکرد جمعی بر مشکلات خود فائق آمده‌اند و به عنوان الگوی کارآمد باید از تجربیات آنان بهره جست.

  باید کم کاری در حوزه مساجد را پذیرفت

  به اعتقاد حجت الاسلام سید ابوتراب موسوی، خطیب نماز جمعه شهر آبیک با توجه به وجود حدود ۱۰۴ مسجد و پراکندگی آن در شهرهای شهرستان آبیک این انتظار می‌رود که در کنار ساخت مساجد جدید و رسیدگی به فرم معماری اسلامی ایرانی، توجه ویژه‌ای هم از سوی بخش‌های متولی و مسئولان ذی‌ربط به نقش و کارکرد مساجد در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی و آگاه‌سازی مردم به مسائل روز صورت گیرد.

  وی تأکید کرد: نادیده‌گرفتن کارکردهای مساجد سبب خواهد شد نتوانیم از ظرفیت‌های این کانون‌های مهم و  تأثیرگذار دینی بهره‌مند شویم و ادامه این روند می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری را در حوزه‌های دینی، فرهنگی و اجتماعی بر جای بگذارد از سوی دیگر مساجد به دلیل جایگاهی که در نزد مردم و خانواده‌ها دارند، همواره محلی برای حضور پر شور و شوق جوانان و نوجوانان به حساب می‌آیند بنابراین اگر نتواسته‌ایم از ظرفیت‌های متنوع استفاده کنیم این کوتاهی به گردن ما و متولیان و برنامه‌ریزان فرهنگی و فعالان این عرصه‌هاست باید هر چه سریعتر به جبران عقب‌ماندگی‌ها بپردازیم. باید توجه کرد که اگر این روند مورد رصد دقیق قرار نگیرد، نباید انتظار داشت سایر فعالیت‌ها و آموزش‌های دینی، فرهنگی و اجتماعی نتیجه‌بخش و اثرگذار باشد.

  در خاتمه باید تأکید کرد، برای بهره‌گیری مطلوب از کارکردها و پتانسیل‌های بالقوه مساجد در عرصه‌های مختلف می‌توان با رصد و ظرفیت‌سازی و فرهنگ‌سازی کاربردی، بر اساس اولویت‌های جامعه در کنار برنامه‌ریزی مناسب به رفع و ساماندهی بسیاری از مشکلات و موانع جامعه کمک و حتی به امر پیشگیری از آسیب‌ها بیش از پیش توجه کرد.

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  4 × = بیست چهار