گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۶/۲ - ۱۷:۴۳


  پشت‌پرده حمله به مسجد اهل‌سنت در دیالی؛ فتنه مذهبی سناریوی جدید دشمنان عراق

  نگاه آبیک: حادثه مسجد مصعب‌بن عمیر در حالی رخ داده است که همه گروه‌های سیاسی شیعه در یک موضع صریح این جنایت را محکوم و بر ضرورت برخورد قاطع با جنایتکاران تأکید کردند، اما در یک سناریوی حساب‌شده انگشت اتهام به‌سمت شیعیان نشانه رفت. به گزارش نگاه آبیک به نقل از تسنیم، وزارت کشور عراق از […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: حادثه مسجد مصعب‌بن عمیر در حالی رخ داده است که همه گروه‌های سیاسی شیعه در یک موضع صریح این جنایت را محکوم و بر ضرورت برخورد قاطع با جنایتکاران تأکید کردند، اما در یک سناریوی حساب‌شده انگشت اتهام به‌سمت شیعیان نشانه رفت.

  به گزارش نگاه آبیک به نقل از تسنیم، وزارت کشور عراق از تشکیل کمیته تحقیق از سوی افسران ارشد برای انجام تحقیق درباره ابهامات حادثه مسجد مصعب‌بن عمیر در دیالی خبر داده است.

  برخی منابع عراقی گزارش داده بودند که این حمله در منطقه‌ای رخ داد که تحت سیطره گروه تروریستی داعش قرار داشته و تا چند روز پیش شاهد درگیری شدیدی میان داعش و عشایر بود.

  این حادثه تروریستی در حالی رخ داده است که همه گروه‌های سیاسی شیعه در یک موضع صریح این جنایت را محکوم و بر ضرورت دستگیری جنایتکاران و مجازات شدید آنها تأکید کرده‌اند.

  دفتر فرمانده کل نیروهای مسلح عراق هم از تشکیل کمیته‌ای عالی برای تحقیق در خصوص حادثه مسجد مصعب‌بن عمیر خبر داده و بر مجازات شدید جنایتکاران تأکید کرده است.

  سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق هم از برگزاری نشستی با فرماندهان امنیتی در محل پارلمان برای بررسی اوضاع امنیتی و تشکیل کمیته‌ای برای تحقیق درباره حادثه اخیر خبر داده بود.

  به‌محض اینکه رسانه‌ها خبر جنایت در مسجد مصعب‌بن عمیر متعلق به اهل‌سنت در شرق بعقوبه را پخش کردند، سیاست‌بازان و فتنه‌گران بلافاصله به نتیجه گیری‌های دارای اهداف سیاسی مشکوک در راستای منافع خود با هدف شعله‌ور کردن فتنه و ایجاد شکاف بیشتر میان جامعه عراق پرداختند و رسانه‌های همسو با آنها نیز با پوشش گسترده و انجام گزارش و مصاحبه با افراد مسئله‌دار و مغرض به آن دامن زدند.

  این افراد که مواضع سیاسی اکثر آنها از جمله طارق الهاشمی معاون فراری رئیس جمهور سابق شناخته شده است، اتهامات بی‌اساسی را علیه دولتی که ریاست آن را شیعیان به‌عهده دارند، نسبت دادند و کار به جایی رسید که مدعی شدند این جنایت بر اساس دستورات رسمی صورت گرفته است.

  برخی تشکل‌های سیاسی وابسته به اقلیت سیاسی که مواضع باثباتی در صحنه سیاسی عراق ندارند و متأسفانه شائبه وابستگی آنها به برخی رژیم‌های مرتجع عربی وجود دارد، بدون اینکه تحقیقات درباره این جنایت تکمیل شود، در اقدامی تحریک آمیز خروج خود را از مذاکرات تشکیل دولت جدید به‌بهانه این حمله تروریستی اعلام کردند.

  تشکل موسوم به اتحاد القوی الوطنیه حتی پا را فراتر نهاد و نوری المالکی نخست وزیر عراق را به نادیده گرفتن جان غیرنظامیان و اخلال در امنیت عمومی متهم کرد.

  برخی سیاست‌مداران وابسته به اهل‌سنت همچون صالح المطلک که در انتخابات پارلمانی اخیر نتوانستند حتی اعتماد مردم سنی را که مدعی نمایندگی آنها هستند، جلب کنند، بلافاصله مشارکت خود در مذاکرات با ائتلاف سیاسی شیعیان برای تشکیل دولت را به حال تعلیق درآوردند.

  همزمان با این موضع گیری‌های مغرضانه و تحریک آمیز سیاست‌بازان شکست خورده، رسانه‌های عربی مخالف روند سیاسی عراق نیز که با وجود گذشت بیش از ۱۰ سال از سرنگونی رژیم بعثی صدام همچنان به رویکرد منفی و تحریک آمیز خود علیه ملت عراق ادامه می‌دهند، از روز جمعه ۳۱ مرداد در پی حادثه حمله تروریستی به یک مسجد اهل‌سنت در بعقوبه واقع در استان دیالی به‌صورت هماهنگ و تأمل برانگیز، به جوسازی گسترده علیه شیعیان پرداخته مدعی شدند این حادثه را شبه‌نظامیان شیعه انجام داده‌اند.

  رسانه‌های سعودی مطابق معمول سردمدار جنگ روانی جدید علیه شیعیان با هدف شعله‌ور کردن آتش فتنه مذهبی میان طوایف و مذاهب مختلف عراق هستند و دیگر رسانه‌های رژیم‌های مرتجع عربی از جمله اماراتی هم همسو با رسانه‌های سعودی، سناریوی ضدعراقی جدید را کلید زدند.

  روزنامه البیان امارات در این زمینه مدعی شد یک گروه مسلح شیعی با حمله به نمازگزاران در یک مسجد اهل‌سنت در استان دیالی، ده‌ها نفر از آنها را به قتل رساند.

  این روزنامه البته تلاش کرد پای ایران را نیز به وسط کشیده برای تخریب کشورمان مدعی شدند شبه‌نظامیان شیعه قدرتمندی که ایران آموزش داده و از هرگونه مجازات مصون هستند، در این حمله دست دارند، این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران همواره به‌اذعان مقامات عراقی حامی روند سیاسی و ثبات و امنیت عراق بوده و به‌خلاف برخی رژیم‌های عربی منطقه، رویکردی مثبتی در قبال عراق جدید اتخاذ کرده است و ثبات در این کشور را ثبات و امنیت خود می‌داند و تمام تلاش خود را در این جهت به کار گرفته است که این کشور همسایه از هرگونه ناامنی مصون باشد چرا که هرگونه بی‌ثباتی در این کشور روی ایران نیز تأثیرگذار خواهد بود.

  البیان در تلاش برای تحریک اهل‌سنت علیه شیعیان با تکیه بر دروغی که ساخته و پرداخته رسانه‌های فتنه‌گر رژیم‌های مرتجع عرب است، نوشت سلمان الجبوری از رهبران عشایر اهل‌سنت گفت عشیره وی آماده مقابله به مثل است و عشایر اهل‌سنت برای گرفتن انتقام آماده هستند.

  خبرگزاری غربی رویترز هم از پیشگامان جنگ تبلیغاتی و روانی جدید علیه شیعیان عراق بود، این رسانه با بیان اینکه شبه‌نظامیان به مسجد اهل‌سنت نزدیک شهر بعقوبه عراق شلیک کردند که به کشته شدن ۷۳ نمازگزار و زخمی شدن ده‌ها نفر دیگر منجر شد، عمداً تلاش کرد این‌گونه القا کند که این جنایت را گروه‌های شیعی مرتکب شده و با ادعای اینکه در بعقوبه شبه‌نظامیان قدرتمندی که ایران آموزش داده و از مجازات مصون هستند، تلاش کرد افکار عمومی عراق به‌ویژه اهل‌سنت را علیه شیعیان و ایران تحریک کند.

  رویترز تلاش کرد با انجام گفت‌وگو با شخصیت‌های سیاسی جنجالی اهل‌سنت از زبان آنها، ایران و شیعیان را به دست داشتن در این جنایت متهم کند.

  این رسانه غربی با فردی به‌نام ناهده الداینی نماینده اهل‌سنت از استان دیالی گفت‌وگو کرده است که وی گفت شبه‌نظامیان طایفه‌ای به‌سوی نمازگزاران مسجد مصعب‌بن عمیر تیراندازی کردند و این جنایت جدید را مرتکب شدند.

  این رسانه تلاش کرد تا به‌زعم خود دست داشتن گروه‌های شیعی در حمله به مسجد اهل‌سنت در بعقوبه را به انفجار دو بمب و کشته شدن سه شهروند شیعی اثبات کند.

  روزنامه عکاظ سعودی هم به‌نقل از ناهده الداینی از شخصیت‌های جنجالی اهل‌سنت نوشت شبه‌نظامیان شیعه برای گرفتن انتقام برخی رهبرانشان به مسجد حمله کردند.

  روزنامه الوطن سعودی هم مدعی شد دست‌کم ۷۰ نفر در تیراندازی شبه‌نظامیان شیعی به داخل مسجد اهل‌سنت در استان دیالی در شرق عراق کشته شدند.

  این رسانه در تلاش برای تحریک اهل‌سنت عراق علیه شیعیان و ارتش و منحرف کردن افکار عمومی از دخالت گروهک تکفیری داعش در این جنایت، به‌نقل از احمد عبدالله الجمیلی از شخصیت‌های سنی مدعی شد گلوله‌باران وحشیانه فلوجه، الرمادی، الکرمه، القائم و مناطق دیگر از سوی نیروهای ارتش و شبه‌نظامیان ادامه دارد.

  در حالی که رسانه‌های عربی به‌صورت هماهنگ ضمن متهم کردن گروه‌های شیعی به دست داشتن در حمله به مسجد اهل‌سنت، در عین حال شیوه حمله را ابهام آمیز توصیف کرده‌اند، سرتیپ سعد سخنگوی وزارت کشور عراق گفته است یک بمب میان داوطلبان مردمی نزدیک مسجد مصعب‌بن عمیر در ناحیه حمرین بعقوبه منفجر شد و پس از انفجار، تیراندازی پراکنده آغاز شد. فرانس پرس دیگر رسانه غربی گزارش داده است افراد مسلح با یورش به مسجد مصعب‌بن عمیر در روستای امام ویس، به‌سوی نمازگزاران تیراندازی کردند.

  فضاسازی و خبرپراکنی رسانه‌های مغرض در حالی به اوج خود رسیده است که برخی افسران ارتش عراق به‌صراحت تأکید کردند گروهک داعش، عامل حمله به مسجد اهل‌سنت و جنایت جدید بوده است، زیرا مردم روستای “امام ویس” از بیعت با داعش سر باز زده بودند.

  عدی الخدران فرماندار الخالص در استان دیالی هم تأکید کرده است جنایت مسجد مصعب‌بن عمیر را جنایتکاران وابسته به گروهک داعش مرتکب شده‌اند و پس از ارتکاب جنایت به منطقه تحت سیطره داعش فرار کردند.

  رسانه‌های دارای رویکرد بعثی صدامی در عراق هم همگام با رسانه‌های فتنه‌گر خارجی در تلاش برای تحریک اهل‌سنت علیه شیعیان، مدعی شدند نیروهای ارتش و شبه‌نظامیان با حمله به منازل مردم نزدیک مسجد مصعب‌بن عمیر، آنها را به قتل و آتش زدن منازل و تجاوز به نوامیسشان در صورتی که ارتش و شبه‌نظامیان را مسئول حادثه اخیر در این مسجد اعلام کنند، تهدید و آنها را وادار کردند تا گروه‌های مسلح را به ارتکاب جنایت کشتار خویشاوندانشان متهم کنند.

  یک روز پس از این جنایت هولناک، گروهک تکفیری بعثی داعش در بیانیه‌ای که در اینترنت منتشر شد، مسئولیت حمله به مسجد مصعب‌بن عمیر را به‌عهده گرفت و همان‌طور که برخی افسران ارتش عراق گفته بودند، داعش علت ارتکاب جنایت علیه مسجد اهل‌سنت را خودداری آنها از بیعت با ابوبکر البغدادی سرکرده داعش اعلام کرده و درباره ادامه این جنایات در صورتی که مردم عراق از بیعت با البغدادی سر باز زدند، هشدار داده است.

  به نظر می‌رسد حادثه حمله به مسجد مصعب‌بن عمیر یک حادثه حساب‌شده و هدفمند از سوی طرفهایی باشد که توطئه‌ها و طرحهای فتنه افکنانه آنها در عراق از جمله وارد کردن تروریست‌های تکفیری داعش و حمایت‌های گسترده از آنها، تا کنون به‌سبب هوشیاری مردم اعم از شیعیان، اهل‌سنت و طیفهای دیگر و مهمتر از همه وجود مرجعیتی هوشیار و دلسوز به شکست منجر شده است و آنها با طراحی و اجرای این سناریوی شوم برای شعله‌ور کردن آتش فتنه مذهبی تلاش می‌کنند، نکته‌ای که برخی گروه‌های سیاسی از جمله مجلس اعلا هم بر آن تأکید کرده و خواستار هوشیاری ملت عراق در این زمینه شده است.

  نمی‌توان این حقیقت را نادیده گرفت که این جنایت دارای ابعاد طایفه‌ای و اهداف مشکوک است و در منطقه‌ای رخ داده که همچنان باندهای تروریستی داعش و بازمانده‌های صدام روزنه‌هایی برای ارتکاب چنین جنایت‌های هولناکی پیدا می‌کنند.

  اتهام و ادعای بی‌اساس رسانه‌های فتنه‌گر عربی علیه شیعیان مبنی بر دست داشتن در کشتار نمازگزاران اهل‌سنت در حالی است که شیعیان بیش از ۱۰ سال است که در معرض بدترین جنایات بعثی‌های صدامی و مزدوران و تروریست‌های مورد حمایت رژیم‌های مرتجع عربی قرار دارند که هنوز با گذشت بیش از یک دهه از سرنگونی رژیم صدام، حاضر به پذیرش واقعیت عراق جدید بدون صدام نیستند و طی این مدت ده‌ها هزار شیعه بیگناه در حملات تروریستی اعم از انفجار بمب و حمله انتحاری به خاک وخون کشیده شده و می‌شوند، اما شیعیان هرگز برای انتقام جویی به کشتار برادران اهل‌سنت خود روی نیاورده و از دست زدن به حمله مسلحانه و یا انفجار علیه اهل‌سنت که خواست دشمنان و فتنه افکنان است، اجتناب کرده‌اند و فقط بنا به توصیه مرجعیت عالی دینی، صبر و خویشتن داری در پیش گرفته‌اند.

  دشمنان ملت عراق به‌ویژه گروهک تکفیری داعش که وابستگی آنها به وهابیون و صهیونیست‌ها با توجه به نوع جنایات و قربانیان حملات آنها، اثبات شده است، با جنایت کشتار نمازگزاران اهل‌سنت، برای شعله‌ور کردن آتش فتنه میان مردم عراق و ایجاد دودستگی و شکاف میان عراقی‌ها با هدف پیشبرد طرحهای جنایتکارانه خود در ارعاب شهروندان و کشتار و آواره کردن آنها از شهرها و روستاهای‌شان تلاش می‌کنند و تنها راه برای خنثی کردن این توطئه‌ها، حفظ هوشیاری و وحدت میان آحاد ملت عراق است.

  نکته دیگر اینکه این جنایت اولین جنایت نبوده و شاید آخرین جنایت هم نباشد، اما از این نظر تفاوت دارد که علیه بزرگ‌ترین عنصر جمعیتی عراق یعنی شیعیان مورد بهره برداری عاملان و طراحان آن قرار گرفته است و با توجه به روند تشکیل دولت جدید به نظر می‌رسد هدف از آن باج‌خواهی سیاسی و شعله‌ور کردن آتش جنگ داخلی برای مانع تراشی در این زمینه باشد تا عراق به‌زعم فتنه گران به دوران پیش از سال ۲۰۰۳ یعنی حکومت دیکتاتوری صدام بازگردد.

  نکته قابل توجه اینکه، در طول سالهای گذشته تا کنون، جنایات هولناکی به‌مراتب وحشتناک‌تر و بزرگ‌تر از جنایت مسجد اهل‌سنت در بعقوبه از سوی تروریست‌های مورد حمایت دشمنان روند سیاسی عراق صورت گرفته بود که آخرین مورد آن، جنایت هولناک تروریست‌های تکفیری داعش در قتل‌عام ۱۵۰۰ جوان عراقی بود که اکثراً شیعه بودند، اما سیاست بازان فرصت طلب و رسانه‌های طرفدارشان با این جنایات تنها به‌عنوان یک خبر کوتاه و گذرا رفتار و خیلی ساده از کنار آن عبور کردند.

  جنایت روز جمعه در شرایطی رخ داد که عراق با چالش بزرگی به‌نام تروریسم روبه‌رو است و دولت و ملت این کشور عزم خود را برای بیرون راندن تروریست‌های تکفیری جزم کرده‌اند و شکی نیست که عاملان این جنایت با گروهک داعش مرتبط هستند، نکته‌ای که فرماندار الخالص هم بر آن مهر تأیید زد.

  ضربه زدن به وحدت ملت عراق و وارد کردن آنها در یک جنگ داخلی ویرانگر از مهمترین اهداف عاملان جنایت مسجد مصعب‌بن عمیر است.
  جنایت روز جمعه در مسجد اهل‌سنت می‌رفت تا با توجه به بهره برداری و سوء استفاده گسترده فتنه‌گران و رسانه‌های وابسته به آنها بلافاصله آغازگر یک فتنه مذهبی باشد، اما به‌گفته فرماندار الخالص، با هوشیاری عقلای جامعه و تأکید آنها به لزوم خویشتن داری مردم عراق و خودداری از افتادن در دام فتنه، به شکست منجر شد، هرچند برخی افراد و جریان‌های فرصت‌طلب همچنان به‌دنبال بهره برداری از این حادثه در راستای اهداف پلید خود هستند.

  نکته دیگر اینکه این جنایت که با پوشش گسترده رسانه‌های مغرض و اتهام‌زنی به شیعیان همراه شد در گیرودار تجاوزات ددمنشانه رژیم صهیونیستی به نوار غزه رخ داده است و خبر این حادثه چنان در صدر اخبار رسانه‌های مغرض و فتنه‌گر قرار گرفت تا کشتار مردم بی‌دفاع فلسطین در غزه را تحت الشعاع خود قرار دهد.

  واکنش آمریکا به جنایت مسجد مصعب‌بن عمیر هم تأمل برانگیز است از این نظر که جو بایدن معاون رئیس جمهوری این کشور به‌صراحت اظهاراتی در راستای تجزیه عراق بر زبان جاری کرد تا ابهامات درباره حادثه اخیر افزایش یابد.

  رخ‌دادن انفجارهای خونین در کرکوک و مناطق دیگر تنها ساعاتی پس از جنایت مسجد مصعب‌بن عمیر نشان می‌دهد که این جنایات حلقه به هم پیوسته‌ای از سناریوی جبهه صهیونیستی تکفیری وهابی با همدستی رژیم‌های مرتجع عرب برای شعله‌ور کردن آتش جنگ مذهبی از طریق باند داعش که ارتباطش با اشغالگران قدس مدتهاست که فاش شده است، برای رسیدن به هدف شوم نهایی خود یعنی تضعیف و تجزیه عراق به شمار می‌رود و با توجه به اظهارات معاون اوباما و برخورد گزینشی دولت وی با تروریسم،  آمریکا را نمی‌توان از این حلقه بیرون دانست.

  اما وجود سوپاپ اطمینانی به‌نام مرجعیت دینی که در برهه‌های خطرناک پس از سقوط صدام با وجودی که شیعیان بارها هدف حملات وحشیانه گروه‌های تروریستی و گروه‌های مسلح که متأسفانه وابسته به اقلیت و مورد حمایت رژیم‌های مرتجع عرب و برخی طرفهای منطقه‌ای بوده‌اند، هدف قرار گرفته‌اند، مانع افتادن شیعیان و عموم ملت عراق در دام فتنه مذهبی دلخواه دشمنان شده و با رهنمودهای خود سبب افزایش هوشیاری مردم عراق شده است، اوج مدیریت هوشمندانه مرجعیت عالی دینی در جریان کشتار وحشیانه هزاران زائر شیعه در کاظمین در سال های اولیه سقوط صدام بود که اجازه سوء استفاده از این جنایت را به دشمنان نداد و مردم عراق نیز نشان دادند با وجود مرجعیتی دلسوز، هوشیارتر از آن هستند که در دام فتنه‌گران گرفتار شوند.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  9 + هشت =