گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۶/۳ - ۰۸:۰۲


  کاهش نرخ باروری در شهرستان آبیک

  نگاه آبیک: کارشناس برنامه مرکز بهداشت آبیک گفت: براساس سرشماری انجام شده در سال ۱۳۹۳ در شهرستان آبیک نرخ باروری کلی کاهش بیشتری یافته و به ۱٫۴ رسیده است. به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، در نشست آموزشی که در جمع بهورزان شبکه بهداشت و درمان آبیک برگزار گردید، زارع نژاد کارشناس برنامه مادران مرکز بهداشت آبیک ضمن بیان […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: کارشناس برنامه مرکز بهداشت آبیک گفت: براساس سرشماری انجام شده در سال ۱۳۹۳ در شهرستان آبیک نرخ باروری کلی کاهش بیشتری یافته و به ۱٫۴ رسیده است.

  کاهش نرخ باروری

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، در نشست آموزشی که در جمع بهورزان شبکه بهداشت و درمان آبیک برگزار گردید، زارع نژاد کارشناس برنامه مادران مرکز بهداشت آبیک ضمن بیان اینکه هدف کلی برنامه مادران باردار ارتقای کیفیت و کمیت مراقبت های دوران بارداری است ، گفت : اهداف اختصاصی این برنامه افزایش میزان انطباق خدمات به مادران با خدمات استاندارد ، افزایش درصد پوشش مراقبت پیش از بارداری ، افزایش درصد پوشش مراقبت های پس از زایمان و افزایش دسترسی به خدمات می باشد.
  زارع نژاد افزود : شناسائی مادر باردار در اوائل بارداری، تشکیل پرونده مراقبت های دوران بارداری ، تعیین صحیح تاریخ احتمالی زایمان، تعیین وضعیت توده بدنی مادر در ابتدای بارداری و پیگیری نتایج آزمایش های مادر توسط پرسنل ذیربط از مواردی است که بهورزان باید دردوران بارداری مد نظر قرار دهند، همچنین انجام معاینات اساسی و بررسی علائم خطر ها در مادر ، شناسائی مادران نیازمند به مراقبت ویژه ، تجویز مکمل ها و اطمینان از مصرف و دادن آموزش طبق دستورالعمل از دیگر اقداماتی است که بهورز مستلزم انجام آن در دوران بارداری است.
  این کارشناس خاطر نشان کرد: ثبت وضعیت زایمانی مادر در پرونده ، انجام بموقع مراقبتهای پس از زایمان ، انجام معاینات اساسی پس از زایمان و بررسی علائم خطرها ، شناسائی مادران نیازمند مراقبت ویژه ، تجویز مکمل ها و اطمینان از مصرف و دادن آموزش طبق دستورالعمل از اقداماتی هستند که بهورزان در دوران پس از زایمان مستلزم انجام آن می باشند.
  وی ضمن اشاره به مواردی که مادران در صورت مشاهده آن در نوزاد خود باید هر چه سریعتر اقدام به ارجاع نوزاد به مرکز بهداشتی درمانی نمایند، گفت: براساس سرشماری انجام شده در سال ۱۳۹۰ نرخ باروری کلی کاهش بیشتری یافته و به ۱٫۸ رسیده است با توجه به برنامه های سلامت باروری برای ارتقای نرخ باروری کلی باید توجه بیشتری به سلامت مادران گردد و تقویت برنامه پیش از بارداری ، تقویت سیستم ارجاع ، کاهش میزان سزارین های غیر ضروری مشتمل بر ترویج سایر الگو های زایمانی و… مد نظر قرار گیرد.
  وی با بیان اینکه طی ۱۰ سال آینده به ازای هر ۱۰ خانوار ۷ سالمند بالای ۶۰ سال در کشور خواهیم داشت، نسبت به بروز پدیده سالمندی و پیر شدن هرم سنی جمعیت کشورمان هشدار داد.
  زارع نژاد با اشاه به اینکه عمل سزارین باعث نازایی می شود، گفت: تولد یک پدیده فیزیولوژیک است که اگر بدون دلیل در آن مداخله شود، می تواند عوارضی را برای نوزاد و ما در ایجاد کند.وی با اشاره به تحقیقاتی که نشان داده است عمل سزارین با عوارض همراه است، افزود: تحقیقات علمی نشان می دهد که میل به باروری مجدد در مادرانی که سزارین انتخابی داشته اند، به خصوص آن دسته از سزارین های زودتر از موعد و بدون علائم زایمان، از بین می رود.زارع نژاد ادامه داد: زایمان سزارین علاوه بر اینکه عوارض جراحی به همراه دارد، نازایی ثانویه را ایجاد می کند.به گفته کارشناس برنامه مرکز بهداشت آبیک، چسبندگی جفت یکی از عوارض سزارین های تکراری است.وی با عنوان این مطلب که خطر چسبندگی در سزارین باعث خونریزی و از دست دادن رحم می شود، تاکید کرد: بروز این عارضه در زایمان های دوم و سوم با مشکلاتی برای مادر همراه است و حتی منجر به مرگ مادر نیز می شود.

  زارع نژاد با اعلام اینکه چنین مرگ هایی در لوکس ترین بیمارستان های خصوصی تهران نیز اتفاق می افتد، افزود: نمی توانیم بگوییم که سزارین عامل کاهش جمعیت است اما افزایش سزارین به طور غیرمستقیم منجر به تک فرزندی می شود.

  وی با تاکید بر اینکه می بایست با این پدیده غیرمعمول و غیرعلمی به هر شیوه ممکن مقابله شود، تصریح کرد: برای مقابله با افزایش آمار سزارین، می بایست یک فرهنگ سازی در جامعه انجام شود.

  زارع نژاد با اعلام اینکه سزارین تنها برای ۱۵ درصد زنان مفید است، افزود: ۸۵ درصد زنان می توانند زایمان طبیعی داشته باشند. اما اینکه فقط توصیه به زایمان طبیعی شود و انجام رایگان این زایمان را فراهم کنیم، برای افزایش نرخ باروری در کشور کافی نیست.

  کارشناس برنامه مرکز بهداشت آبیک با تاکید بر اصلاح نظام سلامت از طریق پزشک خانواده روستایی، اظهار داشت: متاسفانه، سلامت باروری در برنامه پزشک خانواده روستایی مورد توجه و اهمیت قرار نگرفته و این اشتباهی بوده است که انجام داده ایم.

   در پایان پس از پخش کلیپی در خصوص بحران پیری و سخنان مقام معظم رهبری به بازنگری دقیق و علمی سیاست های جمعیتی در راستای افزایش جمعیت ، پیشگیری از پیر شدن و حفظ جوانی جمعیت با مدنظر قرار دادن کارآمدی و کیفیت جمعیت ، به سوال های بهورزان در خصوص موارد آموزش داده شده پاسخ داده شد .
  یادآور می شود این نشست آموزشی طی روزهای ۱ و ۲ شهریور ماه ۹۳ در محل سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک و مرکز بهداشتی درمانی خاکعلی برگزار گردید .
  انتهای پیام/
  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  نُه − = 4