گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۶/۴ - ۱۰:۰۸


  کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت آبیک: سختی آب آبیک دلیلی بر افزایش بیماری سنگ کلیه

  نگاه آبیک: کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت آبیک با اشاره به سختی آب شهرستان آبیک، گفت: سختی آب آبیک در این سال ها عاملی مؤثر در افزایش سنگ کلیه در آبیک بوده است. به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، نشست آموزشی با عنوان تامین آب آشامیدنی سالم که در جمع کاردانان و کارشناسان بهداشت محیط شبکه […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت آبیک با اشاره به سختی آب شهرستان آبیک، گفت: سختی آب آبیک در این سال ها عاملی مؤثر در افزایش سنگ کلیه در آبیک بوده است.

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، نشست آموزشی با عنوان تامین آب آشامیدنی سالم که در جمع کاردانان و کارشناسان بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک برگزار گردید.
  دلداده کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت آبیک گفت: بهسازی منابع آب رابطه مستقیمی با کاهش بیماری های عفونی دارد. بطوری که پس از تامین آب آشامیدنی سالم میزان مرگ ومیر ناشی از بیماری وبا ۷۴/۱ درصد، میزان مرگ و میر ناشی از بیماری حصبه ۶۳/۳ درصد ، میزان مرگ و میر به علت اسهال خونی ۲۳/۱ درصد و میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های اسهال ۴۲/۷ درصد کاهش یافت. بنابراین تهیه و تامین آب سالم برای جامعه یکی از موثرترین و پایدارترین فن آوری ها برای ارتقاء سلامت جامعه است .
  وی با اشاره به اینکه آب یکی از نعمات بزرگ پروردگار است که منشاء حیات و سرآغاز زندگی موجودات زنده است، گفت: امروزه با پیشرفت صنعتی و رشد جمعیت، مصرف آب افزایش یافته است و منابع آب موجود قابل مصرف، در معرض استفاده بیش از حد  قرار گرفته است.
  وی با اشاره به میزان مصرف سرانه آب در اجتماعات مختلف متفاوت است، گفت: سرانه مصرف با فرهنگ و ارتقای سطح بهداشت جوامع ارتباط مستقیم دارد. هرچه سطح فرهنگ و بهداشت بالاتر باشد نیاز به آب و مصرف آن نیز افزایش می یابد.
  کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت آبیک به مشخصات آب سالم اشاره کرد و گفت: آب تنها ماده متداول درطبیعت است ، که به هرسه حالت فیزیکی ، یعنی جامد ، مایع و بخار وجود دارد. آب مصرفی برای شرب اجتماعات، علاوه بر کافی بودن، باید از نظر بهداشتی نیز مناسب باشد. میزان متوسط مصرف آب برای آشامیدن هر فرد ۲-۱ لیتر در روز است که باید مطبوع و عاری از هرگونه آلودگی باشد.
  وی افزود: بطور کلی آب را در صورتی قابل آشامیدنی می گویند که صاف و زلال، بی رنگ، بی بو و دارای شرایط زیر باشد: الف – آلوده به عوامل بیماری زا و مزاحم نباشد . ب – عاری از مواد مسموم کننده باشد. ج – مواد معدنی وآلی آن برای مصرف کننده زیان آور نباشد.
  وی به مواد موجود در آب اشاره کرد و افزود: الف – مواد محلول : باعث حل شدن نمک در آب می شود. ب- مواد کلوئیدی ومعلق : شامل ذراتی با ابعاد بسیار کوچک می باشد که مدت ها در آب شناور می ماند و جداکردن آن ها با تصفیه آب صورت می گیرد.
  ضمنا” میکروب های بسیاری از بیماری ها که همراه مدفوع، ادرار، استفراغ دفع می شوند می توانند سبب آلودگی آب شوند.
  مهم ترین شاخص آلودگی آب تاکنون باکتری کلی فرم بوده که دارای گونه های متفاوتی می باشد . نوع خاصی از دسته کلیفرم ها بنام اشرشیا (Coli – E ) که منشاء مدفوعی دارد بعنوان شاخص آلودگی آب انتخاب گردیده است .
  کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت آبیک بهروش های سالم سازی آب شرب اشاره کرد و افزود: هیچگونه آبی را نمی توان قبل از تصفیه و یا اطمینان از سالم بودن آن مصرف کرد.
  وی هدف از تصفیه آب به چند نمونه اشاره کرد: الف) جداکردن مواد شناور و معلق درآب
  ب) عاری کردن آب از عوامل بیماریزا ج) برطرف کردن رنگ، بو، طعم نامطبوع آب تا آنجا که مورد قبول مصرف کننده قرار گیرد.
  وی از روش های تصفیه آب در مقیاس کوچک اشاره کرد و ادامه داد: برای تصفیه آب مصرفی در منازل سه روش کلی وجود دارد. الف ) صاف کردن  ب) جوشاندن  ج) گندزدایی توسط مواد شیمیایی (پرکلرین)
  دلداده ا اشاره به اینکه ساده ترین روش ضدعفونی کردن آب، جوشاندن آن است. گفت: با جوشاندن صحیح آب بسیاری از عوامل بیماریزا نظیر باکتری، کیست و تخم انگل از بین می روند. برای مقادیر کم آب درمنازل، می توان پس از جوشاندن (بمدت یک دقیقه ازشروع نقطه جوش) آن را ضدعفونی و عاری از میکروب نموده و پس از سرد شدن بدون جابجا نمودن به ظرف دیگر، برای شرب از آن استفاده کرد.وی با اشاره به اینکه گندزدایی آب آشامیدنی باپرکلرین روش دیگر تصویه آب است، گفت: پرکلرین یا هیپوکلریت کلسیم پودر سفید رنگی است با خاصیت گندزدایی که بوی زننده و تندی دارد ومجاری تنفس را آزار می دهد. این ماده در بازار با درجه خلوص ۶۰ تا ۷۰ درصد عرضه می شود.  درموقع استفاده از پودر پرکلرین ماسک یا پارچه ای را جلو دهان و بینی ببندید. پس از بازکردن درب بشکه، پودر کلر داخل آن حداکثر تایک ماه ونیم قابل استفاده است و بیشتر از این مدت، اثرش را از دست می دهد. پرکلرین را باید ازدسترس اطفال دور نگه داشت .
  کلرینه کردن آب چاه : برای گندزدایی آب چاه، پس از محاسبه حجم چاه باید به ازاء هرمتر مکعب آب یک قاشق مرباخوری پرکلرین ( حدود ۵ گرم ) را در داخل یک سطل آب حل و به آب چاه اضافه کرد. از آنجا که آب چاه مرتبا” اضافه می شود. هرزمان که بوی کلر در آب استشمام نشد، لازم است گندزدایی تکرار شود.
  طریقه دیگری که برای گندزدایی آب چاه وجود دارد کوزه گذاری است . به این ترتیب که ابتدا در بدنه یک کوزه سفالی با گنجایش ۱۲ تا ۱۵ لیتر ، دو سوراخ به قطر ۶ میلیمتر در دو طرف کوزه نزدیک وسط آن ایجاد کرد. سپس ۷۵۰ گرم پودر پرکلرین و۳ کیلو گرم ماسه کاملا” تمیز را مخلوط نموده و به داخل کوزه ریخته پس از آن درکوزه را بایک ورقه پلاستیک غیرقابل نفوذ محکم بسته و بعد کوزه را در چاه آویزان میکنند ، بنحوی که پائین تر از سطح آب قرار گیرد.
  این مقدار پرکلرین برای گندزدایی آب چاهی که روزانه ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ لیتر آب از آن برداشت میشود برای مدت یک هفته کافی است در این مدت کوزه را باید خارج وکار را تکرار کرد.کلرینه کردن آب مخازن ( زمینی یاهوایی ) باید ابتدا حجم منبع را معین نموده و سپس به ازاء‌هرمتر مکعب ازآب ۵ گرم ( یک قاشق مرباخوری) پودر پرکلرین به آب اضافه نمود.
  ضروری است که قبلا” پرکلرین مورد نیاز را دریک سطل یا ظرف آب حل کرده ،‌ محلول را در داخل مخزن ریخته و به نحوی بهم زدکه با آب مخزن کامل” مخلوط شود.این کارشناس به کلرینه کردن آب آشامیدنی با محلول کلر مادر (‌کلر ۱ درصد)‌ اشاره کردو افزود: یکی از روش های ساده برای گندزدایی و تهیه آب آشامیدنی سالم،‌ استفاده از محلول کلر مادر یا کلر ۱ درصداست. درحال حاضر در بسیاری از روستاهای کشور به دلایل مختلف، مانند عدم وجود لوله کشی از روش کلر مادر برای سالم سازی آب شرب استفاده می شود. موفقیت این روش در روستا بستگی به آموزش صحیح و اصولی مردم دارد.برای تهیه محلول کلر مادر یا ۱% پانزده گرم ( یک قاشق غذاخوری یا سه قاشق مرباخوری ) از پودر پرکلرین را دریک ظرف مناسب ( بطری تیره زنگ) ریخته،‌ آنقدر آب اضافه می کنیم، تا حجم محلول به یک لیتر برسد. سه قطره از این محلول یک درصد برای گندزدایی یک لیتر آب کافی است. بدیهی است پس از نیم ساعت باید میزان کلر باقیمانده را اندازه گیری کرد.
  برای اطمینان از وجود کلر باقیمانده درآب و اندازه گیری آن از وسیله ای بنام کلرسنج استفاده می شود. کلرسنج: کلرسنج دستگاهی است که از طریق مقایسه رنگ،‌ میزان کلر باقیمانده را مشخص می کند و درجه اسیدیته آب با آن اندازه گیری می شود.
  کلرسنج ها برحسب نوع معرفی که در آنها به کار می رود ، شناخته میشوند متداول ترین آنها کلر سنج های با معرف محلول ارتوتولیدین و یامعرف D.P.D شامل کلر سنج های قرصی ، محلولی و پودری هستند.
  دلداده افزود: جهت بهسازی منابع آب باید بهسازی چاه ها، قنات ها و چشمه ها مد نظر قرار گیرد که در بهسازی چاه ها عاملی همچون محل احداث چاه، دیوار چینی داخل چاه، سکو سازی و دیوار چینی اطراف چاه و سر پوش گذاری روی دهانه چاه دخیل می باشد که باید رعایت شود.
  این کارشناس اظهار داشت: برای بهسازی چشمه ها باید اطراف محل خروج آب را گود برداری کرده و سپس محل کنده شده را با ماسه و سنگ ریزه های مناسب پرکرد، در اطراف محل چشمه با ایجاد زهکشی و نهرهای مناسب، سیلاب ها و آب های سطحی را به سمت چاهک جاذب در خارج از محدوده چشمه هدایت کرده و همچنین فاصله بین چشمه و بناها و ساختمان ها و محل نگهداری دام و طیور رعایت شود.
  دلداده در پاسخ به سوال خبرنگار نگاه آبیک مبنی بر اینکه آیا آب آبیک آب مناسبی برای آشامیدن است، گفت: از نظر سالم بودن از لحاظ میکروبی و ویرسی هیچ گونه مشکلی ندارد؛ اما از نظر سختی آب دارای حداقل استاندارد موجود می باشد که همین عامل باعث افزایش بیماری سنگ کلیه در شهرستان آبیک شده است.
  یادآور می شود این نشست آموزشی روز ۳ شهریور ۹۳ با هدف آشنایی کاردانان و کارشناسان بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک با عوامل تامین آب آشامیدنی سالم در سالن اجتماعات مرکز بهداشت آبیک برگزار گردید.
  Print Friendly

  یک پاسخ به “کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت آبیک: سختی آب آبیک دلیلی بر افزایش بیماری سنگ کلیه”

  1. بخشنده گفت:

   با سلام
   کارشناس محترم مرکز بهداشت آبیک:
   اولا نوع سنگ کلیه اگزالات می باشد که در آب موجود نیست
   ثانیاخوردن گوشت، لبنیات، چربی، نمک و… به مقدار زیاد موجب سنگ کلیه می شود.
   ثالثا نخوردن آب بعد از خوردن پروتئن و همچنین مصرف نکردن آب در طول روز به مقدار توصیه شده توسط پزشکان موجب سنگ کلیه می شود.
   کارشناس محترم در هیچ جای دنیا ثابت نشده که آب سخت موجب سنگ کلیه می شود آیا می دانید چند درصد از املاح موجود در آب جذب بدن می شود؟ مثلا کلسیم که مد نظر شما هست آن مقداری که با نوشیدن آب سخت فراوان جذب بدن می شود در مقابل وعده لبنیاتی که مصرف می کنیم بسیار ناچیز می باشد.
   خواهشا اطلاعات درست در اختیار مردم قرار دهید.
   بحث بسیار ولی زمان کم موفق باشید

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  سه × 5 =