گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۵/۳۰ - ۱۶:۵۲


  جوانان آبیکی در جشنواره جابر ابن حیان خوش درخشیدند

  نگاه آبیک: مدیرآموزش و پرورش شهرستان آبیک گفت:موفقیت چشمگیر دانش آموزان شهرستان آبیک در جشنواره جابربن حیان و راهیابی  آن ها به  مرحله کشوری افتخار بزرگی برای شهرستان آبیک است.   یحیایی مدیر آموزش و پرورش شهرستان آبیک در محاحبه اختصاصی با خبرنگار نگاه آبیک گفت: ضمن تقدیر و تشکر از مسئولین اداره، مدیران مدارس […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: مدیرآموزش و پرورش شهرستان آبیک گفت:موفقیت چشمگیر دانش آموزان شهرستان آبیک در جشنواره جابربن حیان و راهیابی  آن ها به  مرحله کشوری افتخار بزرگی برای شهرستان آبیک است.

   یحیایی مدیر آموزش و پرورش شهرستان آبیک

  یحیایی مدیر آموزش و پرورش شهرستان آبیک در محاحبه اختصاصی با خبرنگار نگاه آبیک گفت: ضمن تقدیر و تشکر از مسئولین اداره، مدیران مدارس ابتدایی شهرستان، آموزگاران محترم و تمامی دانش آموزان شرکت کننده در جشنواره جابر ابن حیان در سال تحصیلی ۹۲ – ۹۳ به جهت موفقیت چشمگیر دانش آموزان شهرستان آبیک، راهیابی دو گروه از دانش آموزان شهرستان آبیک به مرحله کشوری را تبرک گفته و آرزوی موفققیت برای دانش آموزان منتخب در مرحله کشوری را از بارگاه احدیت مسئلت داریم.

  وی ادامه داد: این جشنواره که در مرحله استانی با حضور ۴ تیم منتخب دیر از استان برگزار شد، ۲ گروه از دانش آموزان آبیکی به مرحله کشوری راه پیدا کردند.

  مدیر آموزش و پرورش شهرستان آبیک با اشاره به جشنواره جابر ابن حیان گفت: جشنواره جابر بن حیان یک رقابت سالم و هیجان انگیز علمی بین دانش آموزان دوره ابتدایی است که طی آن پروژه های علمی دانش آموزان در قالب نمایشگاه های علمی ارائه و داوری می شود. این نمایشگاه ها در سطوح آموزشگاهی ، منطقه ای ، استانی و کشوری برگزار می شود.

  این مسئول این جشنواره را ماموریتی برای حرفه ای شدن بیان کرد و گفت: گروه های آموزشی پس از سال ها تلاش و کسب تجربه در عرصه آموزش و طراحی و اجرای برنامه های مختلف در جهت کیفیت بخشی به آموزش کشور ، قدم در مسیری نهاده است که با اهداف و ماموریت های این کارشناسی هماهنگی و انطباق کاملی دارد.

  جشنواره جابر ابن حیان

  وی ادامه داد: به جرات می توان گفت که جشنواره جابر بن حیان برای سرگروه های درسی و کارشناسان گروه های آموزشی منشور کاملی از اهداف و ماموریت های سازمانی را در خود جای داده است و اجرای کامل آن به تبیین جایگاه و نقش گروه های آموزشی در ساختار آموزش و پرورش کشور کمک شایان توجهی خواهد نمود .

  یحیایی جشنواره را بستری برای تعامل پایدار معرفی کرد و گفت: تعامل پایدار و سازنده با معلمان و دانش آموزان و انتقال جهت گیری های صحیح آموزشی از جمله ماموریت های اصلی گروه های آموزشی است . جشنواره جابر بن حیان بستری برای ارتباط دو سویه معلمان و دانش آموزان با گروه های آموزشی در طول سال تحصیلی فراهم می کند تا از رهگذر این تعامل فرصت انتقال پیام برای هر دو طرف ایجاد شود و به تدریج رویکرد برقراری ارتباط با گروه های آموزشی به عنوان مرجعی تاثیر گذار در کیفیت بخشی به آموزش در بین معلمان و دانش آموزان به یک فرهنگ مبدل گردد.

  یحیای با اشاره به این که این جشنواره یک پایان و هزار آغاز دیگر دارد گفت: نگاهی به اهداف جشنواره علمی جابر بن حیان و تطبیق آن با اهداف خرد و کلان وزارت آموزش و پرورش در دوره ابتدایی حکایت از ظهور فعالیتی دارد که شاید سال های زیادی بود دانش آموزان و معلمان انتظار آن را می کشیدند . البته اینگونه نبوده که طی این سالیان
  فعالیت هایی از این دست در نظام آموزشی کشور صورت نگرفته باشد اما با شروع به کار این جشنواره علمی امید آن می رود زحمات پراکنده ای که طی سالیان گذش ته و در نقاط مختلف برای تحقق آموزش علوم توسط معلمان ، مدیران و دست اندرکاران گروه های آموزشی کشیده شده است مثل جرقه هایی کوچک دست به دست هم دهند و شعله گرمی را در عرصه آموزش کشور فراهم کنند که گرمای آن برای سالیان دراز حوزه های مختلف آموزش و به ویژه آموزش علوم رارونق بخشد و به فعالیتی ماندگار در نظام آموزشی کشور تبدیل شود.

  این مسئول به رسالت مدیران و معلمان اشاره کرد و گفت: جشنواره علمی جابر بن حیان مثل سایر جشنواره های علمی در سطوح مختلفی برگزار می گردد. اما نکته قابل توجه در مورد این رویداد علمی این است که اگر در اجرای چنین رقابتی تحقق اهداف آموزشی را مد نظر قرار دهیم به سرعت روشن می شود مرحله آموزشگاهی این جشنواره مهمترین و تاثیر گذار ترین مرحله آن است و پروژه هایی که به مراحل بالاتر راه پیدا می کنند همان پروژه های برگزیده آموزشگاه هستند .

  وی اظهار کرد:شاید این تفاوت بین جشنواره جابر بن حیان و جشنواره های مشابه آن ( مثل جشنواره خوارزمی ) بیشتر ناشی از تفاوتهایی است که بین یک فراگیر دوره ابتدایی و فراگیران سطوح دبیرستان و دانشگاه وجود دارد . هدف اصلی برای یک دانش آموز دوره ابتدایی کسب مهارت های پایه علوم است و از چنین فراگیری انتظار اختراع و کشفیات علمی نمی رود.

  وی ادامه داد: بنا براین باید  این فرهنگ از همان ابتدا در بین معلمان و دانش آموزان تبلیغ شود که هدف، شرکت در فرایند انجام پروژه علمی است و نه یک اختراع یا اکتشاف علمی جدید، پس هر کس بتواند با انجام یک پروژه در نمایشگاه مدرسه شرکت کند برنده است و پیش بینی سطوح بالاتر برای این جشنواره تنها بهانه ای برای سازماندهی بیشتر این فعالیت است.
  یحیایی گفت: نتیجه اینکه کارشناسان، مدیران و معلمان به خاطر داشته باشند که باید بیشترین سرمایه گذاری را روی اجرای مرحله آموزشگاهی این جشنواره انجام دهند و بهترین نمایشگاه از نظر میزان شرکت دانش آموزان و معلمان و نوع تقدیرها و جوایز ، نمایشگاه علمی مدرسه باشد ، چرا که پر بار بودن نمایشگاه های مدارس علاوه بر تحقق اهداف اصلی این جشنواره نهایتا به کیفی شدن سطوح بالاتر این رقابت خواهد انجامید.

  مدیر آموزش و پرورش شهرستان آبیک به نامم گروه های برنده و طرح هایشان اشاره کرد و گفت: گروه اول: دانش آموز نسترن کمالی از دبستان شهید شیرودی با اثر راه یافته به مرحله کشوری: دستگاه دیجیتال محور مختصات اعداد و گروه دوم: دانش آموزان امیرمحمد رجبی، محمدمهدی قلیان، محمدرضا مافی رنجی و مهدی محمدلو از دبستان فتح المبین با اثر راه یافته به مرحله کشوری، قاتل شیشه ایی، که امیدوارم در مرحله کشوری نیز مردم آبیک را سربلند نمایند.

   

  وی در پایان مصاحبه با خبرنگار نگاه آبیک اظهار داشت: ما به دنبال آن هستیم تا در جشنواره جابر بن حیان با نگاهی جدید و به دور از طبقه بندی و امتیازبندی دانش آموزان را به سمت آموزش، خوب نگاه کردن، ایجاد طرح های جدید و کشف و اختراع هدایت کنیم.

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  چهار − = 1