گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۵/۳۰ - ۱۴:۴۷


  موسوی: کمبود حضور مردم در مساجد دلیلی بر افزایش جنایت

  نگاه آبیک: امام جمعه شهر آبیک به کمرنگ بودن حضور مردم درر مساجد اشاره کرد و گفت: کمبود حضور مردم در مساجد و شرکت در نماز جمعه دلیلی بر افزایش جرم و جنایت و ازدیام حضور مردم در دادگاه ها است. ٢١ آگوست برابر با ٣٠ مرداد بنا به در خواست جمهوری اسلامی ایران، از […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: امام جمعه شهر آبیک به کمرنگ بودن حضور مردم درر مساجد اشاره کرد و گفت: کمبود حضور مردم در مساجد و شرکت در نماز جمعه دلیلی بر افزایش جرم و جنایت و ازدیام حضور مردم در دادگاه ها است.

  سید ابوتراب موسوی

  ٢١ آگوست برابر با ٣٠ مرداد بنا به در خواست جمهوری اسلامی ایران، از سوی سازمان کنفرانس ‌اسلامی به عنوان روز جهانی مسجد نامگذاری شد.

  و متعاقب آن در سال، یک هفته برنامه‌هایی برای تکریم، تجلیل، اعزاز و اکرام مساجد به اجرا در‌می‌آید. ٢١ آگوست مصادف است با به آتش کشیدن مسجدالاقصی توسط صهیونیست‌ها. هفته تکریم و تجلیل مساجد از ۳۰ مرداد ماه تا ۵ شهریورماه در ایران به طور گسترده برگزار می‌شود.

  مسجد پایگاه انسجام و یکپارچگی مسلمانان است و نماز جماعت و تشکیل صفوف به هم فشرده نمازگزاران به خوبی بیانگر هماهنگی و انسجامی است که حضور در مسجد فراهم می‌آورد. در اینجاست که افراد نمازگزار همچون قطره‌های آب به یکدیگر می‌پیوندند تا دریایی از اتحاد را به نمایش درآورند. همه در کنار یکدیگر در برابر پروردگار یکتا رو به سوی یک قبله می‌کنند و لب به حمد و ثنای آن یگانه نازنین می‌گشایند و هماهنگ با یکدیگر سرود توحید را زمزمه می‌کنند.

  پیامبر گرامی اسلام (ص) پایه‌گذار اولین مسجد است. او مکانی را پایه‌گذاری کرد که علاوه بر عهده‌دار بودن نقش روحانی و معنوی، کانون فعالیت‌های اجتماعی مسلمانان نیز به شمار می‌رفت. به همین دلیل مسجد در طول تاریخ اسلام از ویژگی برجسته‌ای برخوردار بود. در گذشته همه امور مسلمین در ابعاد مختلف، از جمله عقاید و فعالیت‌های فرهنگی، عبادی، سیاسی و اقتصادی در مساجد انجام می‌شد.

  به بهانه روز جهانی مساجد و نیز جایگاه و اهمیت مساجد با حجت‌الاسلام سید ابوتراب موسوی امام جمعه شهر آبیک گفت‌وگویی ترتیب دادیم که در پی می‌آید.

  نگاه آبیک: نماز جماعت در دین اسلام از چه جایگاهی برخوردار است؟

  موسوی: آئین اسلام، از بعد اجتماعی مهمی برخوردار است و با عنایت ‏به ‏برکات آثار وحدت و تجمع و یکپارچگی، در بسیاری از برنامه هایش ‏بر این بعد، تکیه و تاکید کرده است.
  برگزاری نمازهای روزانه واجب نیز به صورت جماعت و گروهی، یکی از این برنامه‏ هاست.   غیر از آثار فردی و اجتماعی نماز جماعت(که به آنها اشاره خواهدشد) پاداش های عظیمی برای آن بیان شده که در اینجا به بعضی از روایات، اشاره می ‏شود.

   از رسول خدا(ص)نقل شده که: «من سمع النداء فلم یجبه من غیرعله فلا صلاه له‏»  نماز کسی که صدای اذان را بشنود و بی دلیل، در نماز جماعت ‏مسلمانان شرکت نکند، ارزشی ندارد.

  در حدیث، تحقیر نماز جماعت، به منزله تحقیر خداوند بشمار آمده‏ است: «من حقره فانما یحقر الله‏» شرکت دائم در نماز جماعت، انسان را از منافق شدن بیمه می‏ کند.  و برای هر گامی که به سوی نماز جماعت و مسجد برداشته شود، ثواب ‏و حسنه در نظر گرفته شده است.  همین که کسی برای شرکت در نماز جماعت از منزل خارج ‏می ‏شود، یا در مسجد، در انتظار نماز جماعت ‏به سر می‏برد پاداش کسی ‏را دارد که در این مدت، به نماز مشغول بوده است.  تعداد حاضران در نماز جماعت، هر چه بیشتر باشد، پاداش آن بیشتراست.  این کلام رسول خداست که فرمود: «ما کثر فهو احب الی الله‏»

  نگاه آبیک: حضور مردم شهرستان آبیک در مساجد چگونه ارزیابی می کنید؟

  موسوی:متأسفانه بعد از گذشت ماه مبارک رمضان حضور مردم در مساجد سیر نزولی داشته است و مهر روز کمرنگ تر می شود و جا دارد این موضوع را بصورت جدی پیگیری کنیم.

  نگاه آبیک: حضور جوانان در مساجد چگونه است؟

  موسوی: دوره نوجوانی و جوانی یکی از حساس ترین دوره زندگانی انسان است و انسان در این دوره ویژگی های خاصی را دارا است از جمله عاطفی بودن ، زود رنجی و به دلیل ناپختگی  و کم تجربگی و احساسات شدید به طور طبیعی خطا پذیری بیشتر و از طرفی روحیه استقلال طلبی و ستیزه جویی زمینه چالش ها و تضاد ها را در میان این قشر و بزرگ تر ها به وجود می آورد.

  وی ادامه داد: علیرغم این ویژگی ها اگر با جوانان با صداقت و احترام برخورد شود به سهولت می توان در این دوره از حیات در عمق دل و صفای قلب او نفوذ کرد. در همین راستا است که «پیامبر اسلام (ص) فرمودند: بر شما باد جوانان که قلب آنان رقیق تر و آماده پذیرش خیر است، وقتی خداوند مرا برای بشارت و انذار مردم مبعوث کرد. سالخورده ها با من مخالفت کردند اما جوانان با من پیمان بستند». «  این فرمایش رسول اکرم (ص) نشان دهنده تربیت پذیری و الگو پذیری جوانان و فطری بودن پیام آن پیامبر گرامی  است»

  خطیب نماز جمعه شهرستان آبیک افزود: همچنین است که «حضرت علی (ع) به فرزندش امام حسن (ع) می فرماید: فرزندم حسن جانم، قلب نوجوانان چون زمینی خالی از بذر است (که آماده  و مستعد پذیرش هر بذری است) آنچه در آن بریزی می پذیرد.حسن جانم من به ادب و تربیت تو پیش از سخت شدن قلبت و مشغول گشتن عقلت به چیزی مبادرت ورزیدم و به تربیت تو پرداختم ».

  موسوی اضافه کرد: «شهید بهشتی نیز با تبیین ویژگی های جوانان و نوجوانان از قبیل حق گرایی، حق دوستی، حق پرستی، خیر دوستی، عدل دوستی، این وی‍‍زگی ها را در اغلب جوانان بیشتر از سایر اقشار دانسته است و آن را زمینه  مساعد خدادادی برای بهره برداری شایسته می داند و بی توجهی به آن را تیره بختی می نامد.»

  وی افزود: ملاحظه می شود که فرمایشات حضرات معصومین (ع) و بزرگان و صاحب نظران ضمن اینکه برای ما بسیار راهگشا و نوید بخش است از طرفی وظیفه و مسؤلیت ما را دو چندان می کند. و ما را به این باور می رساند که حقیقتاً می توان در جذب جوانان به مسجد و جماعات بهتر از وضع موجود عمل کرد .

  نگاه آبیک: به نظر شما چه راهکارهایی برای حضور بیشتر نوجوانان و جوانان در مساجد باید اجرا شود؟

  موسوی: بی تردید برای جذب جوانان و حضور آنها در مسجد و جماعات هم موانع مختلف و هم راه کارهای مختلفی متصور است که این موانع و همچنین راه کار ها می توانند جنبه های فردی ، خانوادگی و محیطی داشته باشند در این بخش آن قسمت از مواردی که بیشتر جنبه علمی و کاربردی دارد، مثلاً بعضی واقعاً عذر دارند و دلیلشان پذیرفتنی است ولی بسیاری از موارد بهانه هایی پوچ، بیشتر نیست از جمله: غفلت از پاداش های نماز جماعت ، بی رغبتی به جهت بد رفتاری برخی نماز گزارن در مسجد، همفکر نبودن با امام جماعت از نظر دیدگاه سیاسی ، عیب های احتمالی بستگان و نزدیکان امام جماعت ، طول کشیدن نماز جماعت ، رفتار متولیان و دست اندرکاران مسجد و غیره.

  وی گفت: علاوه بر موارد مذکور که بیشتر در مورد نمازخوان ها است  در مورد آن هایی که نماز نمی خوانند و به تبع آن در مسجد و جماعات نیز حاضر نمی شوند می توان به نتیجه تحقیقی اشاره کرد که بر اساس آن « بیش از ۵۰% کسانی که از آن ها پرسیده ام، چرا نماز نمی خوانید؟ پاسخ داده اند که خدا به نماز ما نیازی ندارد» . اگر این تحقیق صحیح باشد به ما یک چراغ راهنما  می دهد و آن اینکه روی فلسفه نماز یا اسرار نماز بیشتر کار کنیم. فلسفه نماز هنوز بین جوانان و نوجوانان ما جا نیفتاده است و جا دارد که از مسئولان ذیربط بپرسیم برای آگاهی این جوانان چه کرده اند؟ آیا وقت کافی در مدارس برای این موضوع گذاشته اند؟

  وی در پایان مصاحبه با خبرنگار نگاه آبیک گفت: در همین راستا مقام معظم رهبری می فرمایند: « برای تبیین ژرفای نماز و معرفی راز ها و زیبایی های آن ، دست به تلاش پی گیر و همه جانبه زده شود». در حدیثی پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: اگر مردم ارزش اذان گفتن و شرکت در نماز جماعت را می دانستند ، برای این کار قرعه کشی می کردند. متاسفانه بسیاری از جوانان ما با این ارزش ها که پیامبر گرامی اسلام می فرمایند آشنا نیستند. بنابراین یکی از وظایف و مسؤلیت های عمده در این راستا آشنا سازی جوانانی است که مسجدی نیستند با ارزش ها و اسرار و فلسفه نماز ، نماز جماعت و حضور در مسجد، مطمئناً راهش سخنرانی در مسجد نیست  بلکه باید پیام‌ها در این زمینه در جا‌ها موقعیت‌هایی جلوه گر شود که جوانانی که اهل نماز جماعت و مسجد نیستند حضور دارند.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  سه + = 6