گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۵/۲۹ - ۱۳:۲۴


  مدافع فضای تولید علم و فناوری هستم/اعطای مجوز به ۷۰۰ شرکت دانش بنیان

  نگاه آبیک: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، پخش فیلمی از یک بخش اظهارات وی و حذف بخش دیگر را شیوه ای نادرست دانست و گفت که این نوع افشاگری ها از چه زمانی در مرام ما آمد و کجای دین ماست؟ دوستان می دانند که این افشاگری ها در ابتدای انقلاب برای چپی های کمونیست […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، پخش فیلمی از یک بخش اظهارات وی و حذف بخش دیگر را شیوه ای نادرست دانست و گفت که این نوع افشاگری ها از چه زمانی در مرام ما آمد و کجای دین ماست؟ دوستان می دانند که این افشاگری ها در ابتدای انقلاب برای چپی های کمونیست بود.

  استیضاح4

  به گزارش نگاه آبیک به نقل از ایرنا، رضا فرجی دانا در جلسه استیضاح خود در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که اظهارات او در جمع نمایندگان تشکل های دانشجویی ادامه داشته است، اما نمی داند با چه انگیزه ای ادامه آن پخش نشد؟
  وی با بیان اینکه ما از بی اخلاقی ها طرفی نمی بندیم، تصریح کرد: چه کسی گفته افشاگری حلال است؟ این کجای دین ماست؟ ما امر به معروف و نهی از منکر داریم «این تذهبون» ما به کجا می رویم؟

  عضو کابینه تدبیر و امید با رد آمار یکی از نمایندگان استیضاح کننده در مورد اعطای مجوز به ۴۰ تشکل دانشجویی در طول ماه های گذشته اظهار داشت: تعداد تشکل های مجوز گرفته ۱۸ تشکل است که ۹ تشکل آنها برای بسیج دانشجویی و دیگر تشکل های همسو است؛ تمامی مجوزهای صادره نیز از مسیر قانونی بوده است.

  وزیر علوم خاطرنشان کرد: تنها ۲۵ درصد از اعضای هیات های سه نفره ناظر بر دانشگاه ها تغییر کرده و ۷۵ درصد از آنها کماکان اعضای سابق هستند؛ در طول این مدت تنها ۵۸ درصد از روسای دانشگاه ها تغییر کرده اند و نمی دانم چگونه می گویند به تشکل های آشوب طلب مجوز داده شده است؟

  فرجی دانا در ابتدای سخنان خود نیز گفت : امروز در محضر نمایندگانی هستم که امام بزرگوار مجلس را در راس امور دانست ، به همه ما واجب است که احترام مجلس را داشته باشیم.

  وی افزود: بنده برای پاسخ به کسانی که به نمایندگی از مردم دراین مکان شریف حضور دارند آمده‌ام، فرصتی مغتنم فراهم شده تا گزارشی از ۹ ماهه حضورم در وزارت علوم تحقیقات و فناوری ارائه دهم.

  فرجی دانا گفت: امیدوارم آنچه اتفاق می‌افتد در راستای پیشرفت نظام مقدس جمهوری اسلامی باشد.
  وزیر علوم در ابتدای سخنان خود هفته دولت را تبریک ‌گفت و یاد شهدای و جانبازان را گرامی داشت.

  ** تسلیت فرجی دانا به مناسبت سالروز شهادت امام صادق(ع)

  فرجی دانا ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهدای غزه گفت: جمعه آینده سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع)، موسس مکتب جعفری است؛ امام صادق شخصیت بزرگی است که بر تارک علم جهانی می درخشد.

  وی تصریح کرد: امام خمینی (ره) در وصیت نامه الهی و سیاسی خود می فرمایند ما مفتخریم که مذهب ما جعفری است و فقه ما که دریای بی پایان است، از آثار اوست؛ من ضمن عرض تسلیت سالروز شهادت این امام بزرگ می خواهم کلام خودم را در موضوع علم و فناوری با اثراتی که شاگردان مکتب امام جعفر صادق برجای گذاشتند، آغاز کنم.

  عضو کابینه تدبیر و امید گفت: حوزه نفوذ مکتب امام جعفرصادق تنها فقه نیست ، علوم جدید مانند فیزیک و شیمی از شاگردان مکتب ایشان سرچشمه گرفته و روش علمی ایشان در سال های بعد یعنی در زمان هارون الرشید که مصادف با زمان امامت امام موسی کاظم (ع) بود، شکوفا شده است.

  ** نمایان شدن اثر خطای امروز ۱۰ سال بعد

  فرجی دانا خطاب به نمایندگان گفت: آنچه که برای علم و فناوری در زمانی انجام می شود حتما در آن زمان به بار نمی نشیند و اگر خدایی ناکرده اشتباه و خطایی در سیاست گذاری و فعالیت ها رخ دهد، بعضا دهها سال آثار آن نمایان می شود.

  ** افزایش سهم تولید علم ایران به ۱.۶ درصد
  وزیر علوم با پخش اسلایدی درباره موضوع محوری کُند شدن روند پیشرفت علمی کشور در طرح استیضاح تصریح کرد: براساس آمار سایت های اندیکس کننده مقالات، ما به جای اینکه سهممان یک درصد از تولید علم باشد – جمعیت ایران یک درصد از جمعیت جهان است- به حمدالله در هشت ماهه اول سال ۲۰۱۴ به ۱.۶ درصد رسیده است.

  وی با بیان اینکه نمی توان این برداشت را داشت که این افزایش به دلیل عملکرد ۹ ماهه وزارت علوم در دوره وزارتش بوده است، خاطرنشان کرد : نزدیک به یک تا دو سال روند داوری این مقالات به طول انجامیده و از ۲ تا چهار سال قبل از آن نیز فرایند تهیه این مقالات زمان برده است که نتیجه آن امروز مشخص می شود.

  عضو کابینه تدبیر و امید تهیه مقالات علمی را فرایندی دستکم شش ساله عنوان کرد و گفت: می خواهم نتیجه بگیرم آنچه که بنده دارم در صحنه آموزش عالی با آن دست و پنجه نرم می کنم نتیجه سیاست ها و عملکردهایی که ۴ تا ۶ سال قبل بعضا آغاز شده است.

  فرجی دانا افزود: اگر رکودی می بینیم که امروز نمی بینیم ، بنده خوف آن را دارم که چنین رکودی در صحنه علم و فناوری ایجاد شود؛ تمام سعی ام را به خرج می دهم که تمهیداتی را شاهد نباشیم به واسطه سیاست ها وکارهایی است که سال ها قبل آغاز شده است.

  وی به کسانی که باید تولید علم را انجام دهند اشاره کرد و گفت: دانشجویان تحصیلات تکمیلی، دو سال تا دو سال و نیم دانشجو در دوره کارشناسی ارشد درس می خوانند و ۴.۵ سال در دوره دکتری؛ یعنی یک دانشجوی ورودی به تحصیلات تکمیلی ۱۰ سال بعد در نقطه ای است که می خواهد استادیار دانشگاه شود و سه سال باید استادیار باشد تا دانشیار شود و بتواند دانشجوی دکتری بگیرد.
  عضو کابینه دولت تدبیر و امید توضیح داد: ما در مورد فرایندی ۱۰ ساله صحبت می کنیم؛ هر آنچه که امروز می بینیم باید به ۱۰ سال قبل برگردیم؛ به دولت نهم و دهم بر نمی گردد و بعضا دولت هشتم و بعضا هفتم آن سرمایه گذاری ها را انجام دادند.

  فرجی دانا با یادآوری اعزام خود به عنوان بورس شاگرد اول به خارج از کشور در سال ۱۳۶۶ ادامه داد: ۱۰ سال از زمان بازگشت ما زمان برد تا بتوانیم در سال ۱۳۷۶ در عرصه علم و فناوری نقش آفرینی کنیم.

  ** ۷.۹ به مقالات ایرانی در سایت ISI استناد می شود
  وی خطاب به نمایندگان گفت : نگاه کنیم که با این قضاوت ها چه می گیریم؟ چه جهت گیری ها را تبلیغ می کنیم؟ جهت گیری علمی برای توسعه علم و فناوری برای توسعه علم و فناوری کارساز است؛ نکند که دچار قضاوت های شتابزده ناشی از برداشت های عامیانه بشویم.

  وزیر علوم با پخش اسلاید دوم خود در صحن علنی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از سال ۲۰۰۰ که به هر مقاله ایران در سایت ISI کمتر از یک استناد می شده است، به نقطه ای رسیده ایم که به هر مقاله ایرانی در این سایت ۷.۹ استناد می شود که غرور آفرین است.

  فرجی دانا خواستار ادای دین و عدم تخطئه کسانی شد که باعث این رشد علمی بوده اند و تصریح کرد: هرچه که امروز در حال انتشار است، مقاله ای که چهار سال پیش منتشر شده است؛ آیا باید بنده این مساله رابه پای خود بگذارم؛ بنده این کار را نمی کنم زیرا مدافع برخورد علمی با فضای تولید علم و فناوری هستم.

  در جلسه استیضاح فرجی دانا، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری، علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، سید حسن قاضی زاده هاشمی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، محمود گودرزی وزیر ورزش و امور جوانان، مجید انصاری معاون پارلمانی رییس جمهوری، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت از اعضای هیات دولت حضور دارند.

  طرح استیضاح وزیر علوم در جلسه علنی ۲۱ مردادماه با امضای ۵۱ نفر از نمایندگان اعلام وصول شد اما علی اصغر زارعی نماینده مردم تهران روز گذشته از افزایش این تعداد به ۶۲ امضا خبر داد.

  چهار محور سوالی که نمایندگان برای استیضاح وزیر علوم عنوان کرده اند؛ به شرح زیراست.

  ۱- عدم پذیرش و سرگردانی پذیرفته شدگان قانونی بورسیه های تحصیلات تکمیلی و متاسفانه ارایه پذیرش مجوز افراد رد صلاحیت شده دراین دوره ها علی رغم تاکید مراجع ذیصلاح و قانونی در کشور و بازگرداندن برخی اساتید اخراج شده توسط هیات های رسیدگی به تخلفات یا مراجع ذیربط دانشگاه ها.

  ۲ – اعزام گروه های سیاسی بعضا دارای سوابق تندرو در قالب کارشناسان، ارزیابی عملکرد روسای دانشگاه ها که زمینه ایجاد تنش را در دانشگاه ها فراهم کرده و تغییر شیوه انتخاب روسای دانشگاه ها بر خلاف رویه جاری شورای عالی انقلاب فرهنگ و خلاف دستور صریح ریاست محترم جمهوری است.

  ۳ – انتصاب عناصر دارای سابقه مشخص فتنه ۸۸ در مسوولیت های مهم ستادی وزارتخانه و عزل اشخاص عالم، متعهد و مدیر از برخی دانشگاه ها و منصوب کردن برخی افراد افراطی و تند به ویژه در مسوولیت های میانی دانشگاه ها.

  ۴- عدم مواجهه درست با تحرکات سیاسی ضد نظام و برخی عناصر در دانشگاه ها و میدان دادن به برخی نشریات دارای رویکرد ضد دینی و گرایشات شدیدا قومی و تجزیه طلبانه در محیط های دانشگاهی و احیای برخی تشکل های افراطی و آشوب طلب.

  ** نتایج تحقیقات باید به متن جامعه بیاید
  وزیر علوم با بیان اینکه تمام زنجیره تبدیل علم به ثروت چاپ مقاله نیست، اظهار داشت: رهبری اخیرا در مورد کاربردی شدن نتایج تحقیقات تاکید کرده اند و ریاست جمهوری چندین بار تذکر داده اند که باید نتایج تحقیق به متن جامعه بیاید.

  فرجی دانا اولین گام در تولید علم را patent (حق ثبت اختراع) دانست و گفت: در سال ۱۳۸۶ منحنی patent در سال به ۱۰ هزار می رسد و در سال گذشته به ۳ هزار افول کرده است یعنی این چرخه معیوب است؛ ما وظیفه داریم به حلقه patent اولویت دهیم و نتیجه آن باید اقتصادی شود.

  ** در حال برنامه ریزی برای اقتصاد دانش بنیان هستیم
  وزیر علوم با بیان اینکه وزارت علوم فعالانه وارد موضوع اقتصاد مقاومتی شده است، یادآور شد: یکی از جامع ترین برنامه های مقاوم سازی اقتصاد در حوزه آموزش عالی را فراهم کرده ایم؛ ما برای اقتصاد دانش بنیان وارد برنامه ریزی کرده ایم.

  فرجی دانا اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع مسوولان نظام تاکید کردند که به شرکت های واقعی دانش بنیان بها دهید.

  وی قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در زمینه شرکت های دانش بنیان را «مترقی» توصیف کرد و گفت: این قانون سال ها خاک می خورد و ۵ سال این قانون در اختلاف بین معاونت علمی و فناوری و وزارت علوم معلق مانده بود؛ تنها ۲ شرکت تحت این قانون ثبت شده بودند.

  عضو کابینه تدبیر و امید با بیان اینکه برنامه داریم تعداد شرکت های دانش بنیان را به ۲۰ هزار شرکت برسانیم؛ افزود: آقای دکتر روحانی گفت چه کردید؟ گفتم کاری نکردیم، اختلاف را برداشتیم؛ شیطان که از میان رفت، درست شد. اختلاف شیطانی است و نباید بگذاریم اختلافی رخ دهد.

  فرجی دانا با بیان اینکه امروز برای تحکیم ارتباطات به مجلس آمده ام، اظهار داشت: امروز برای تحکیم ارتباطات مجلس و دولت آمده ایم و اگر خطایی هم در اجراییات سرزده است، برای رفع آن و رفتن به سمت اصلاح آن از نصایح مشفقانه نمایندگان عزیز استفاده بکنیم.

  وی این مسیر، مسیر اصلاح دانست و افزود: اگر ما می گوییم اصولگرا و اصلاح طلب؛ یک چنین اصلاحی را مدنظر داریم.

  ** ۷۰۰ شرکت دانش بنیان مجوز فعالیت گرفته اند
  عضو کابینه تدبیر و امید گفت: باعث افتخار است بیش از ۷۰۰ شرکت تحت قانون معلق شرکت های دانش بنیان تاکنون مجوز گرفته اند؛ نقش پارک های علم و فناوری در تولید ثروت از علم در حال تقویت است.

  وی با اشاره براینکه علت طرح این موضوع ارائه گزارش کارم نیست ،‌افزود: این دغدغه من است؛ توسعه غیرهدفمند در آموزش عالی بسیار از دید رهبری مذموم اعلام شده است.

  ** رشد عجیب موسسات آموزش عالی و دانشگاه های غیرانتفاعی
  وزیر علوم با بیان اینکه موسسات آموزش عالی از سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۳۹۲ تعداد موسسات آموزش عالی رشد جهشی عجیب داشته اند، گفت: در سال ۱۳۸۴ نزدیک به ۹۵۰ موسسه آموزش عالی داشتیم که در سال ۱۳۹۲ تبدیل به بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ موسسه شده است.

  فرجی دانا با نشان دادن اسلاید سوم همراه خود به نمایندگان به مقایسه تعداد موسسات آموزش عالی طی تاریخ ۸۰ ساله آن پرداخت و تصریح کرد: در ۷۲ سال آموزش عالی کشور ۹۵۰ موسسه آموزش عالی ایجاد شده و در هشت سال گذشته به طور میانگین ۲۰۰ موسسه به آنها اضافه شده ولی بودجه اختصاصی به آموزش عالی همان ۲ تا ۲.۵ درصد بوده است.

  وی ادامه داد: این مساله دغدغه ای است که بعدها خود را نشان خواهد داد؛ اگر به اصلاح این روند نپردازیم و اگر نتوانیم گام های خود را محکم و استوار برای کیفیت بخشی مورد تایید و تاکید رهبر معظم انقلاب و رییس جمهوری است، برداریم در آینده دچار مشکل می شویم.

  وزیر علوم گفت: تعداد دانشگاه های غیرانتفاعی در سال ۱۳۸۴ ، ۷۱ عدد بوده اما این تعداد به ۳۵۷ رسیده است؛ آیا می تواند داشته است؟ ما مورد قضاوت تاریخ قرار خواهیم گرفت وقتی نیستیم که از عملکرد خود دفاع کنیم.

  عضو کابینه تدبیر و امید ادامه داد: تعداد دانشجوی تحصیلات تکمیلی به استادیار به بالا از هفت نفر دانشجو به ۱۷ نفر رسیده؛ آیا استادیار ما می تواند به آن دانشجو برسد؟ تعداد دانشجویان دکتری ما به ازای هر عضو هیات علمی از چهار نفر به هفت نفر رسیده؛ هفت دانشجوی دکتری را یک عضو هیات علمی به همراه کارشناسی ارشد های خود می رسد.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  9 + سه =