گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۵/۲۸ - ۲۰:۴۳


  بنزین ۳۵۰۰ تومان شد

  نگاه آبیک: با پیشنهاد شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و موافقت کارگروه سوخت، به منظور مقابله با قاچاق بنزین به عراق، قیمت هر لیتر این فرآورده نفتی به صورت تعادلی از ۲۴۰۰ به ۳۵۰۰ تومان افزایش یافت. به گزارش نگاه آبیک به نقل از مهر، همزمان با تغییر و تحولات سیاسی در عراق […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: با پیشنهاد شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و موافقت کارگروه سوخت، به منظور مقابله با قاچاق بنزین به عراق، قیمت هر لیتر این فرآورده نفتی به صورت تعادلی از ۲۴۰۰ به ۳۵۰۰ تومان افزایش یافت.

  بنزین 3500 تومانی

  به گزارش نگاه آبیک به نقل از مهر، همزمان با تغییر و تحولات سیاسی در عراق و فعالیت گروه تروریستی داعش در بخش‌هایی از صنایع نفت این کشور همسایه، میزان قاچاق بنزین از ایران به عراق در طول چند ماه گذشته تاکنون افزایش یافته است.

  آمارهای غیر رسمی حاکی از آن است که به طور متوسط روزانه ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار لیتر بنزین ایران به عراق قاچاق شده است و میزان قاچاق بنزین به این کشور همسایه روندی صعودی پیدا کرده است.

  با افزایش انحراف این فرآورده استراتژیک نفتی به عراق، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با مشارکت دستگاه های مختلف ساز و کارهای جدیدی را برای مقابله با قاچاق سوخت به عراق در دستور کار قرار داده است.

  از این رو پس از اجرای طرح “منطقه ای کردن سهمیه بنزین” در برخی از شهرهای مرزی استان کردستان، فروش بنزین هم با نرخ فوب به قیمت تعادلی در مرز پرویز خان استان کرمانشاه در دستور کار قرار گرفته است.

  سید رمضان هاشمی مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه کرمانشاه با اشاره به مصوبه کارگروه سوخت، گفت: مبنای قیمت فروش بنزین که پیشتر بر پایه نرخ ٢۴٠٠ تومان (قیمت فوب منطقه) محاسبه می‌شد، از ١۵ مرداد ماه امسال به نرخ تعادلی ٣۵٠٠ تومان افزایش یافته است.

  این مقام مسئول با اعلام اینکه تا قبل از این مصوبه، بهای هر لیتر بنزین بر مبنای فوب منطقه ١٧٠٠ و برای خودروهای عراقی ١۴٠٠ تومان محاسبه می شد، تصریح کرد: با مصوبه جدید کارگروه سوخت درآمد کشور از محل فروش سوخت در مبادی مرزی به میزان قابل توجه‌ای افزایش می یابد.

  فریدون یاسمی مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه کردستان هم اخیرا با اشاره به وجود ۲۳۰ کیلومتر مرز مشترک با عراق و نبود سوخت در جایگاه‌های این کشور (به ویژه اقلیم کردستان عراق)، گفته است: بر این اساس طرح “منطقه ای کردن سهمیه بنزین” در دو شهرستان بانه و مریوان اجرایی شده است.

  با اجرای طرح “منطقه ای کردن سهمیه بنزین” تاکسی های برون شهری، خودروهای سواری شخصی و آژانس، در ۲۴ ساعت شبانه روز  ۲۵ لیتر بنزین دریافت خواهند کرد.

  علاوه بر این بنزین تخصیصی به تاکسی‌های شهری و وانت بارهای کم مصرف در یک شبانه روز ۵۰ لیتر تعیین شده است، میزان سهمیه متعلقه به خودروهای بنزین سوز در طول ماه، معادل سهمیه بنزین تخصیص داده شده توسط ستاد سوخت است با این تفاوت که حداکثر وانت‌های پرمصرف ۶۰ لیتر در شبانه روز و موتور سیکلت‌ها ۱۰ لیتر در شبانه روز می‌توانند برداشت کنند.

  دولت قبلی هم به منظور به منظور ساماندهی و مدیریت مصرف گازوئیل، طرح عرضه سهمیه منطقه‌ای این سوخت مایع در سه استان کردستان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان عملیاتی کرد که با اجرای آن متوسط مصرف روزانه گازوئیل در هر یک از این استان‌ها بین ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش یافت.

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  − 7 = دو