گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۵/۲۸ - ۱۹:۰۴


  آوارگانی که زنده زنده در آتش سوختند

  نگاه آبیک: ارتش اوکراین مدعی است جدایی‌طلبان طرفدار روسیه به یک کاروان آوارگان در نزدیکی لوهانسک تیراندازی کرده اما شورشیان این خبر را تکذیب می‌کنند. به گزارش نگاه آبیک، ارتش اوکراین و جدایی‌طلبان طرفدار روسیه خبر می‌دهند که روز دوشنبه (۱۸ اوت / ۲۷ مرداد) بر اثر حمله موشکی به کاروان آوارگان در شرق اوکراین […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: ارتش اوکراین مدعی است جدایی‌طلبان طرفدار روسیه به یک کاروان آوارگان در نزدیکی لوهانسک تیراندازی کرده اما شورشیان این خبر را تکذیب می‌کنند.

  آوارگانی که زنده زنده در آتش سوختند

  به گزارش نگاه آبیک، ارتش اوکراین و جدایی‌طلبان طرفدار روسیه خبر می‌دهند که روز دوشنبه (۱۸ اوت / ۲۷ مرداد) بر اثر حمله موشکی به کاروان آوارگان در شرق اوکراین چندین نفر کشته شده‌اند.

  سخنگوی ارتش اوکراین در کی‌یف، آندره‌یی لیسنکو، گفت هنوز روشن نیست چند نفر در این واقعه جان سپرده‌اند. وی مدعی شد شورشیان در کمین کاروان نشسته بودند تا آن را نابود کنند اما جدایی‌طلبان طرفدار روسیه این ادعا را تکذیب می کنند.

  آناتولی پروشین، یک سخنگوی ارتش اوکراین، به فرستنده رادیویی اوکراینی ۱۱۲ گفت: «حمله چنان شدید بود که مردم در خودروها، زنده زنده در آتش سوختند.»

  در برابر اما، آندره‌یی پورگین، معاون نخست وزیر جمهوری خودخوانده‌ دونتسک، به خبرگزاری رویترز گفت: «اوکراینی‌ها خود مدام با راکت‌انداز گراد و جت‌های جنگنده جاده‌ها را بمباران می‌کنند.»

  پورگین در گفتگویی تلفنی با رویترز گفت: «ما در این منطقه توانایی شلیک با راکت‌انداز گراد را نداریم.»

  همچنین به گزارش خبرگزاری آلمان، الکساندر زاخارچنکو، فرمانده شبه‌نظامیان جدایی‌طلب شرق اوکراین، روز دوشنبه در دونتسک گفت: «ما هیچگاه به آوارگان تیراندازی نمی‌کنیم.»

  طبق گزارش ارتش اوکراین، حمله به کاروان آوارگان در اطراف “کریاشچوواتیه” و “نووسویتلیوکا” رخ داده است. در حال حاضر حدود ۵۰۰ نفر روزانه شهر لوهانسک را ترک می‌کنند. این شهر دومین شهر بزرگ پس از دونتسک است که در کنترل جدایی‌طلبان قرار دارد.

  ارتش و شورشیان اوکراین اکنون ماه‌هاست که بر سر کنترل شهر لوهانسک می‌جنگند. ساکنان این شهر دو هفته است که از داشتن آب و برق محروم شده‌اند. نیروهای دولت اوکراین، لوهانسک را محاصره و برخی مواضع مهم این شهر را بار دیگر تصرف کرده‌اند.

  ارتش اوکراین در مناطق دیگری که جدایی‌طلبان تصرف کرده‌اند نیز در حال پیش‌روی است. ارتش اوکراین اعلام کرد که سربازان حلقه‌ای محاصراتی دور شهر “هورلیوکا” کشیده‌اند که تحت اشغال شورشیان است. این شهر با ۲۳۰ هزار نفر جمعیت از نظر استراتژیک مهم است چون در شاهراه ارتباطی میان لوهانسک و دونتسک واقع شده است.

  به گزارش دویچه وله(DW)، در این میان آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در حال بررسی احتمال سفر به کی‌یف است. یک سخنگوی دولت آلمان گفت که از مرکل برای دیدار از اوکراین دعوت شده است.

  در دو روز شنبه و یکشنبه کشمکش‌ها در دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین بالا گرفته بود. گفتگوهای میان وزرای امور خارجه آلمان، روسیه، اوکراین و فرانسه حاصل چندانی به بار نیاورد. با وجود این، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که همه طرف‌های مذاکره با این نظر موافق بودند که گفتگوها بایستی به همین شکل ادامه یابد.

  سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، از استقرار ارتش روسیه در مرز میان این کشور و روسیه دفاع کرد. او در کنفرانسی مطبوعاتی در برلین گفت: «وقتی در چند کیلومتری مرز ما جنگی واقعی در جریان است، روشن است که ما باید هشیار باشیم.»

  به گزارش یک روزنامه روسی، روسیه در حال بررسی امکان برقراری ممنوعیت واردات بخشی یا تمامی خودروهای غربی در صورت تشدید تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه این کشور است. به نوشته روزنامه “ودوموستی”، این پیشنهاد به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، ارائه شده، اما او هنوز تصمیمی نگرفته است.

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  7 × چهار =