گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۵/۲۸ - ۱۶:۳۹


  یکی از بزرگترین ابزارهای تهاجم فرهنگی رسانه های جمعی است

  نگاه آبیک: غفاری یکی از بزرگترین ابزارهای تهاجم فرهنگی رسانه های جمعی از جمله اینترنت، ماهواره و سایر شبکه های اجتماعی دانست. به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، حجت‌الاسلام صفی الله غفاری روحانی مستقر شهرک کوندج شهرستان آبیک، در گفتمان دینی که با موضوع آسیب های ماهواره در مسجد حضرت ابوالفضل (ع) این شهرک برگزار شده بود […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: غفاری یکی از بزرگترین ابزارهای تهاجم فرهنگی رسانه های جمعی از جمله اینترنت، ماهواره و سایر شبکه های اجتماعی دانست.

  آسیب های شبکه های ماهواره ایی

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، حجت‌الاسلام صفی الله غفاری روحانی مستقر شهرک کوندج شهرستان آبیک، در گفتمان دینی که با موضوع آسیب های ماهواره در مسجد حضرت ابوالفضل (ع) این شهرک برگزار شده بود گفت: امروزه دشمنان قسم خورده این مرز و بوم شیوه مبارزه خود علیه انقلاب اسلامی ایران را از حوزه نبرد نظامی به حوزه فرهنگی تغییر داده اند.

  حجت‌الاسلام غفاری گفت: امروزه برخی دور هم بودن‌های خانوادگی تبدیل به دیدن سریال ها و فیلم های ماهواره ای شده است و پیام هایی که این سریال ها به مخاطب می دهند مناسب و در شان یک خانواده ایرانی نیست.

  حجت‌الاسلام غفاری اظهارداشت: برنامه هایی که در ماهواره پخش می شود به دلیل آنکه با باورهایی که در کشور ما متفاوت است در خور دیدن نیست زیرا هر کشور و هر جایی برای خودش باورها، ارزش ها و سنت هایی دارد که آنها نیز برنامه هایی را شامل کارتون، فیلم ها و غیره برای تهاجم به فرهنگ بیگانه تدارک می بینند.

  به گفته وی، این برنامه ها در ایران پخش می شود و به دلیل آنکه برخی از خانواده ها از ماهواره استفاده می کنند و حتی در جاهای دور افتاده و روستاها که باورهایشان با زندگی شهرنشینی نیز خیلی متفاوت است، خانواده ها ماهواره می بینند بنابراین فرهنگ بیگانه به راحتی در سبک زندگی شان اثر می گذارد.

  وی با بیان اینکه رفتارهایی که در مرحله اول در کودکی اتفاق می افتد بحث کارتون های کودکان است، گفت: حتی کارتون هایی که در گذشته مانند سیندرلا و سفید برفی پخش می شد یک سری باورهایی را در نسل گذشته دختران مانند اینکه یک شاهزاده ای می آید و ازدواج می کنم و آدمی می آید که من را خیلی خوشبخت می کند ایجاد کرده بود اما امروز آن کارتون ها جای خود را به کارتون هایی داده است که توام با پرخاشگری‌ست.

  حجت‌الاسلام غفاری افزود: در کارتون های جدید خیلی موارد راحت تر بیان می شود و چنین مواردی باعث می شود کودکانی که هنوز در آنها رفتاری شکل نگرفته و پیامد چیزی را نمی دانند با دیدن این کارتون ها بخواهند رفتارهای آنها را انجام دهند.

  وی ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر فیلم ها و سریال های ماهواره ای مخاطب بیشتری از دید والدین دارد و وقتی پدر و مادر وابستگی شدید به دیدن این سریال ها که از شبکه های مختلف پخش می شود، دارند، فرزندان نیز ناخودآگاه پا به پای آنان والدین را همراهی می کنند.

  وی تصریح کرد: اکثر این سریال ها با موضوعاتی نظیر خیانت، مصرف مواد مخدر، مصرف الکل و نیز بحث خشونت است که به شکل گسترده ای در سریال ها وجود دارد و کودکان نیز این برنامه ها را می بینند؛ در حالیکه کودکان بین ۱۰ تا ۱۲ ساله طبق نظریات روز دنیا پیامد درک رفتار را ندارند و در ناخودآگاهشان این مسائل می ماند.

  وی اظهار کرد: در دوره بلوغ نیز که در حال حاضر سن آن در کشور کاهش داشته  است، غریزه جنسی فعال تر می شود و یک سری مواردی را که از سریال ها گرفته اند و در ناخودآگاهشان نقش بسته است برایشان مشکل آفرین می شود.

  حجت‌الاسلام غفاری گفت: متاسفانه به دلیل عدم آگاهی والدین از بلوغ فرزندانشان شرایط خاصی برای دیدن برنامه های ماهواره صورت نمی گیرد و باعث می شود مواردی مانند خشونت و لجبازی در فرزندان بیشتر خود را نشان دهد. از سوی دیگر والدین وقت زیادی را برای بودن با فرزندانشان نمی گذارند و در حقیقت مهارت های ارتباطی در خانواده های ایرانی بسیار کاهش یافته است.

  این کارشناس ادامه داد: در گذشته خانواده ها به همراه هم به پارک و محل تفریحی می رفتند و غذایی با هم می خوردند اما امروزه اکثر این دور همی ها تبدیل به دیدن سریال ها و فیلم های ماهواره ای شده است و پیام هایی که این سریال های به مخاطب می دهند مناسب و در شان یک خانواده ایرانی نیست.

  وی عنوان کرد: در گروه نوجوانی نیز وقتی بچه ها وارد می شوند به گونه ای می شود که هر حرفی همسالانشان بزنند برایشان حجت است که یکی از این موارد می تواند وجود ارتباط جنسی با هر کسی باشد که از طریق همسالان برای فرد مطرح می شود و اینکه هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

  این کارشناس افزود: الان این مسئله یک مقدار در نوجوانان ما باب شده است. همچنین اطلاعی درباره مواد مخدر ندارند و این در حالی است که مواد مخدر به اشکال مختلف حتی شبیه داروهای گیاهی و لاغری عرضه می شود که با شعار زودتر لاغر شدن است و می بینیم به دلیل آنکه این مواد آب بدن را زود تخلیه می کند حتی باعث مرگ افراد می شود.

  انزانی ادامه داد: از سوی دیگر در ماهواره ها شاهد تبلیغ بیش از حد داروهای ترک اعتیاد هستیم و وقتی نوجوانان این تبلیغات را در ماهواره می بینند که خیلی راحت می شود لاغر کرد یا خیلی آسان می توان مواد مخدر را ترک کرد چون قدرت تجزیه و تحلیل درستی ندارند شاید پیش خود بگویند که ما می توانیم همه این کارها را انجام دهیم و سپس اقدام به ترک آن ها بکنیم.

  وی تصریح کرد: وقتی ما در کلینیک ترک اعتیاد با این طیف از نوجوانان مواجه می شویم می بینیم که  مراجعه کنندگان بر خلاف عرف احساس کرده اند که می توانند راحت معتاد یا چاق شوند و بعد هم با این داروهای ماهواره ای می توانند ترک اعتیاد کنند یا لاغرشوند.

  وی هشدار داد: چنین تبلیغاتی سبب می شود که یک سری رفتارهای اعتیادی نیز در افراد شکل بگیرد مانند عادت بازی با موبایل، عادت اس ام اس دادن به دیگران یا عادت صحبت کردن طولانی با دیگران که متاسفانه در خانواده هایی که مهارت های ارتباطی وجود ندارد خیلی زودتر در حال شکل گرفتن است.

  به گفته حجت‌الاسلام غفاری، این مسئله به دلیل آن است که خانواده درگیر فیلم ها و سریال های ماهواره ای است و در حقیقت اعتیاد به این فیلم ها پیدا کرده است و نتوانستند آن ارتباط کافی را با فرزندانشان داشته باشند بنابراین مهارت های زندگی را آموزش نمی دهند و همین مسئله سبب متلاشی شدن بنیان بخشی از خانواده ها شده است که به عنوان نمونه مسئله خیانت را خیلی قوی در خانواده ها مشاهده می کنیم.

  وی در خصوص پخش فیلم های غیر اخلاقی از شبکه های ماهواره ای فارسی زبان گفت: این شبکه ها با پخش فیلم های بی محتوی که سرشار از خیانت اعضای خانواده به یکدیگر به خصوص خیانت زن به شوهر و بالعکس است هدفی جز ترویج بی بند و باری در میان قشر جوان و نوجوان جامعه و سست کردن بنیان خانواده ندارند.

  وی اظهار داشت: در عصر حاضر یکی از بزرگترین ابزارهای تهاجم فرهنگی استفاده از رسانه های جمعی از قبیل ماهواره و اینترنت و… است و از آنجایی که غول های رسانه ای جهان در اختیار دشمنان ما قرار دارد از آن ابزار برای ضربه زدن به فرهنگ و هویت ملی و مذهبی ما استفاده می‌کنند.

  غفاری گفت: یکی از مهمترین وظایف اندیشمندان دینی، تبیین و تبلیغ دین در راستای ترویج و نهادینه سازی فرهنگ دینی در جامعه و آسیب شناسی تهاجم فرهنگی بر کارکردهای اجتماع و خانواده از طریق شبکه های ماهواره ای و اینترنت و.. .. است.

  وی ادامه داد: آگاهی بخشی به اقشار گوناگون جامعه و آسیب شناسی شبکه های ماهواره ای به خصوص شبکه های فارسی زبان از مهمترین وظایف نهادهای فرهنگی کشور محسوب می‌شود.

  روحانی مستقر شهرک کوندج اذعان داشت:با تبیین خطرات و آسیب های شبکه های ماهواره ای و با آشکار کردن اهداف اینگونه رسانه ها می توان نقش بسزایی در خنثی سازی توطئه های دشمنان ایفا کرد.

  حجت‌ الاسلام غفاری در پایان تصریح کرد: طبق آمارهای مؤسسات فرهنگی و اجتماعی کشور، بیشترین موارد استفاده از شبکه های ماهواره ای توسط جوانان و نوجوانان جامعه استفاده از شبکه های غیر اخلاقی است، شبکه هایی که تمام هدفشان نشانه گرفتن بنیان خانواده ایرانی و از هم گسستن این نهاد مقدس است.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  چهار × 9 =