گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۵/۲۷ - ۱۹:۰۰


  مشکلات اقتصادی با حل مساله هسته‌ای پایان نمی یابد

  نگاه آبیک: یک استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه توقف تحریم‌های بیشتر از اثرات مستقیم مذاکرات هسته‌ای بر روی اقتصاد است، گفت: مشکلات اقتصادی نه با مساله هسته‌ای شروع شده و نه با مساله هسته‌ای ختم می‌شود. به گزارش نگاه آبیک به نقل از مهر، سهراب شهابی، استاد دانشگاه در همایش ملی واکاوی روند پیشبرد […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: یک استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه توقف تحریم‌های بیشتر از اثرات مستقیم مذاکرات هسته‌ای بر روی اقتصاد است، گفت: مشکلات اقتصادی نه با مساله هسته‌ای شروع شده و نه با مساله هسته‌ای ختم می‌شود.

  مشکلات اقتصادی با حل مساله هسته‌ای پایان نمی یابد

  به گزارش نگاه آبیک به نقل از مهر، سهراب شهابی، استاد دانشگاه در همایش ملی واکاوی روند پیشبرد سیاست هسته ای که در دفتر مطالعات وزارت امور خارجه در حال برگزاری است، درباره ابعاد اقتصادی سیاست هسته ای در دولت یازدهم گفت: یکی از مهمترین اثرات مستقیم مذاکرات هسته ای بر روی اقتصاد توقف تحریم های بیشتر بوده است.

  وی همچنین در توضیح بیشتر اثرات مستقیم مذاکرات هسته ای بر روی اقتصاد تصریح کرد: منابع حبس شده ایران پس از مذاکرات هسته ای آزاد شد و حدود ۷۰۰ میلیون دلار در ماه به ایران برگشت و اجازه فروش طلا به ایران داده شد.

  شهابی رفع محدودیت های قضایی، دارویی و وسایل یدکی اتومبیل و قطعات هواپیما را از دیگر اثرات مستقیم مذاکرات هسته ای بر روی اقتصاد دانست و گفت: همچنین اجازه صادرات مواد نفتی و پتروشیمی که قسمت اعظم صادرات غیرنفتی ما را شامل می شد به ما داده شد. همچنین شکسته شدن فضای بین المللی در اقتصاد ایران و سرمایه گذاری خارجی ها در ایران از دیگر اثرات این مذاکرات است.

  این استاد دانشگاه در ادامه به تاثیرات غیرمستقیم مذاکرات هسته ای بر روی اقتصاد اشاره کرد و بیان کرد: افزایش ارزش پول ملی و ثبات در بازار ارز و دلار از این تاثیرات است.

  وی ادامه داد: اگر وضع موجود ادامه پیدا کند، آینده اقتصاد کشور متکی به برنامه های اقتصادی دولت می‌شود، اگرچه توافق حاصل شود ما اثرات جدید اقتصادی را شاهد هستیم و سرمایه گذار های خارجی به ایران خواهند آمد و ذخایر ارزی ایران آزاد می شود.

  شهابی گفت: اگر توافقی حاصل نشود در این صورت خیلی از دستاوردهایی که بدست آورده ایم، از دست می دهیم.

  این استاد دانشگاه تاکید کرد: مشکلات اقتصادی نه با مساله هسته ای شروع شد و نه با مساله هسته ای ختم می شود، مشکلات اقتصادی از عوامل جدی رنج می برد و این عوامل تا حل نشود، اقتصاد ایران حرکت نمی کند.

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  هشت + = 14