گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۵/۲۷ - ۱۸:۱۵


  تحلیل جالب روحانی از استیضاح وزیر علوم

  نگاه آبیک: روحانی با بیان اینکه مدیریت فرجی دانا در دوره کوتاه ۹ ماهه توانسته فضای کم سابقه ای از آرامش و نشاط را در دانشگاه‌ها ایجاد کند، گفت: طرح استیضاح وی در مجلس فرصتی برای تقویت روابط بین دولت و مجلس دانست. به گزارش نگاه آبیک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: روحانی با بیان اینکه مدیریت فرجی دانا در دوره کوتاه ۹ ماهه توانسته فضای کم سابقه ای از آرامش و نشاط را در دانشگاه‌ها ایجاد کند، گفت: طرح استیضاح وی در مجلس فرصتی برای تقویت روابط بین دولت و مجلس دانست.

  تحلیل روحانی از استیضاح فرجی دانا

  به گزارش نگاه آبیک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌‌الاسلام حسن روحانی بعد از ظهر امروز، یکشنبه در جلسه هیأت دولت اظهار داشت: مدیریت فرجی‌دانا در دوره کوتاه ۹ ماهه توانسته است فضای کم سابقه‌ای از آرامش و نشاط را در دانشگاه‌ها ایجاد کند و ابراز اعتماد مجدد مجلس به وی، بار دیگر وحدت و انسجام بیشتر نظام را در شرایط حساس کنونی به جامعه و جهانیان نشان خواهد داد.

   رئیس‌‌ جمهوری با مقایسه شرایط ملتهب گذشته با وضعیت همدلی و همکاری کنونی بین دولت و مجلس، تأکید کرد دولت وظیفه خود می‌داند که از حسن روابط با مجلس حراست کند.

   روحانی در این جلسه با اشاره به نخستین سالگرد آغاز کار دولت تدبیر و امید، تغییر شرایط کشور و بهبود فضای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جامعه را موهبت الهی و حاصل حماسه سیاسی مردم و همکاری دولت و ملت دانست.

   وی «آرامش و امید» را دستاورد بزرگ ملت در نخستین گام برشمرد و افزایش همبستگی در جامعه و انسجام ارکان نظام را مایه ثبات و اقتدار کشور در شرایط پرتلاطم منطقه دانست.

   رئیس‌ جمهوری از اعضای دولت خواست در هفته دولت، با حضور در استان‌های کشور در گفت‌وگو با مردم، صاحب‌نظران و رسانه‌ها، گزارش تلاش‌ها و دستاوردهای دستگاه‌های اجرایی را به مردم که صاحبان اصلی کشور هستند، ارایه کنند و زمینه بهره‌گیری گسترده‌تر از نظرات مردم و نخبگان را در حوزه خدمات خود فراهم کنند.

   در این جلسه همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت گزارشی در خصوص «وضعیت معادن کشور» به هیأت وزیران ارایه داد.

   رئیس‌ جمهوری بخش معدن را برای دولت دارای اهمیت زیاد دانست و بر توسعه سرمایه‌گذاری در این بخش و فعال‌تر شدن حوزه معدن و صنایع معدنی تأکید کرد.

   در ادامه، تعدادی از پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی پس از بحث و بررسی،‌ به تصویب اعضای دولت رسید.

   هیأت وزیران همچنین آیین‌نامه اجرایی تبصره (۳) ماده ۱۳۹ قانون مالیات‌های مستقیم را اصلاح نمود. براساس این اصلاحیه آن دسته از اصحاب فرهنگ و هنر که طی سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۰ اظهارنامه مالیاتی تنظیم و تسلیم نکرده‌اند نیز می‌توانند از معافیت مالیاتی موضوع ماده ۱۳۹ قانون مالیات‌های مستقیم استفاده کنند.

   بنا بر نص ماده ۱۳۹ قانون مالیات‌های مستقیم (مصوب ۱۳۸۰٫۱۱٫۲۷) فعالیت‌های انتشاراتی، مطبوعاتی، فرهنگی و هنری از پرداخت مالیات بر درآمد معافند ولی در آیین‌نامه اجرایی این ماده استفاده از معافیت مذکور مشروط به ارایه اظهارنامه شده است. در مصوبه جدید دولت شرط اضافی فوق برای سال‌های ۱۳۸۱-۱۳۹۰ حذف شده است.

   اصلاح تعرفه برق خانگی شهرستان‌های لارستان، خنج و گراش از جمله مصوبات این جلسه هیأت وزیران بود. براساس این مصوبه، شهرستان‌های مذکور از اول خرداد تا پایان شهریور به عنوان منطقه گرمسیر(۱) و برای ماه‌های اردیبهشت و مهر به عنوان منطقه گرمسیر(۲) تعیین می‌شوند.

   آیین‌نامه اجرایی ماده (۹) قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار از دیگر مصوبات هیأت وزیران در این جلسه بود. براساس این آیین‌نامه، به وزارت امور خارجه مأموریت داده می‌شود تا ضمن معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تجاری ایران در کشورهای دیگر، تبادل هیأت‌های سرمایه‌گذاری و تجاری بین ایران و کشورهای دیگر را تسهیل کند.

   با تصویب دولت، مهلت اجرای آزمایشی قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد – مصوبه ۱۳۸۷٫۲٫۲۹ – به مدت سه سال دیگر تمدید می‌شود.

   همچنین وزارت دادگستری به عنوان مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد مکلف است با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط به ویژه ستاد مبارزه با مفاسد اداری و شورای دستگاه‌های نظارتی ظرف حداکثر ۱۸ ماه نسبت به بازنگری قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد – مصوب ۱۳۸۷ – اقدام نموده و اصلاحات لازم را برای ارایه لایحه دایمی قانون مذکور به هیأت وزیران ارایه کند.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  پنج + = 6