گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۵/۲۷ - ۱۷:۳۹


  راهیابی دانش آموزان نخبه پژوهشسرای رازی آبیک به مرحله کشوری جشنواره خوارزمی

  نگاه آبیک: دانش آموزان آبیکی به مرحله کشوری جشنواره خوارزمی راه پیدا کردند. دانش آموزان نخبه آبیک که در سال های گذشته با کسب رتبه های برتر در سطح استان و کشور خوش درخشیدند، امسال نیز با تلاش و پشتکار خویش و راهنمایی و مساعدت مسوولین، مدیران، مربیان  و همراهی دلسوزانه ایرج حمیدی مسوول محترم پژوهشسرای […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: دانش آموزان آبیکی به مرحله کشوری جشنواره خوارزمی راه پیدا کردند.

  جشنواره جوان خوارزمی

  دانش آموزان نخبه آبیک که در سال های گذشته با کسب رتبه های برتر در سطح استان و کشور خوش درخشیدند، امسال نیز با تلاش و پشتکار خویش و راهنمایی و مساعدت مسوولین، مدیران، مربیان  و همراهی دلسوزانه ایرج حمیدی مسوول محترم پژوهشسرای رازی آبیک، پنج نفر از دانش آموزان به نام های مصطفی رضایی، علیرضا رضی، عباس قاسمی، کاظم آقاجانی و محسن بکماز به مرحله کشوری جشنواره خوارزمی سال ۹۴-۹۳ راه یافتند.

  جشنوراه خوارزمی نام یک جشنواره علمی در ایران است که در دو بخش دانش‌آموزی (تحت نام جشنواره جوان خوارزمی) و دانشجویی (تحت نام جشنواره بین‌المللی خوارزمی) برگزار می‌گردد. نام این جشنواره از نام محمد بن موسی خوارزمی دانشمند مشهور ایرانی گرفته شده‌است.

  جشنواره جوان خوارزمی

  این بخش مختص افراد زیر ۳۰ سال می‌باشد. تا کنون ۱۵ دوره آن برگزار شده و شانزدهمین دوره نیز در حال برگزاری است.

  در ابتدا طرح‌ها در آموزش و پرورش منطقه(در تهران و شهرهای بزرگ) یا در آموزش و پرورش شهر(در شهرهای کوچک) بررسی شده و از طرح‌ها دفاع می‌شود و بر اساس معیارهای جشنواره به دو گروه قابل تقدیر در سطح منطقه و گروه قابل ارائه در سطح استان می‌فرستند سپس در سطح استان بررسی شده و بعضی از طرح‌ها عودت داده می‌شوند.

  طرح‌های پذیرفته شده پس از دفاع به دو گروه قابل تقدیر در سطح استان(رتبه‌های دو و سه استانی) و قابل ارائه در سطح کشور تقسیم می‌شود طرح‌های پذیرفته شده جهت کشوری به دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی فرستاده می‌شود و پس از بررسی طرح‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند طرح‌هایی که به استان‌ها عودت داده می‌شود تا برای رتبه اول استانی تلاش کنند و طرح‌هایی که قابل دفاع هستند از کل ایران جمع می‌شوند و پس از دفاع این طرح‌ها بررسی شده و به دو گروه برگزیده کشوری (رتبه‌های یک و دو و سه کشوری) و عودت داده شده جهت رتبه اول استانی تقسیم می‌شوند.

  سپس در هفته پژوهش در ایران در جشنی با حضور معاون اول رییس جمهور ایران، وزیر آموزش و پرورش ایران، وزیر علوم، وزیر تحقیقات و فناوری رتبه‌های برگزیده اعلام و جوایزشان اهدا می‌گردد.

  برگزیدگان کشوری جشنواره جوان خوارزمی از تسهیلات زیر جهت ورود به دانشگاه بهره‌مند می‌شوند:

  • ورود به دانشگاه با شرکت در کنکور و کسب حد نصاب علمی برابر ۸۵٪ تا ۹۸٪ (با توجه به رتبه و درصد مشارکت) نمره گزینش آزاد در رشته مورد تقاضا
  • ورود بدون کنکور به دانشگاه‌ها و یا موسسات و مراکز آموزش عالی درصورت اخذ پذیرش از دانشگاه و یا مؤسسه آموزش عالی مربوط. البته سایت هایی هم وجود دارند که وظیفه مشاوره تخصصی برای شرکت در جشنواره جوان خوارزمی را بر عهده دارند. به عنوان نمونه وبسایت کمک پژوه که متشکل از برگزیدگان همین جشنواره است.

  چه طرح هایی در جشنواره خوارزمی قبول می شوند؟

  هرساله طرح های زیادی درموضوعات متعدد پژوهشی وعلمی ازسوی سازمان ها و نهاد های مختلف وهمچنین افراد به جشنواره بین المللی خوارزمی ارایه می شود، اینکه طرح های ارسالی برچه اساسی انتخاب و برچه اصولی پذیرفته می شوند موضوع مورد بحث ما است که دراین خصوص نظرهای دبیرجشنواره خوارزمی ورییس سازمان پژوهش های علمی وصنعتی ایران، جویا شده یم که در پی می آید.

   ایرج حمیدی مسوول محترم پژوهشسرای رازی آبیک، در پاسخ به این سوال خبرنگار نگاه آبیک مبنی براینکه گفته می شود در انتخاب و پذیرش طرح های ارسالی به جشنواره بین المللی خوارزمی استانداردهای علمی رعایت نمی شود، گفت: طرح های ارسال شده به جشنواره درچندین مرحله مورد بررسی و ارزیابی قرارمی گیرد، بنابراین درست نیست که برخی از نهادها و یا افراد به خاطر اینکه طرح ارسالیشان انتخاب نشده است جشنواره را زیر سوال ببرند.

  اصول انتخاب و پذیرش طرح
  وی با بیان اینکه امسال ۱۶۲۵ طرح به دبیرخانه ارسال شده، خاطرنشان کرد: طرح ها در چند مرحله مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد، ابتدا طرح ارسال شده در دبیرخانه جشنواره مورد بررسی ابتدایی قرار گرفته و وقتی اطلاعات طرح کامل باشد، که خوشبختانه امسال نیز مانند سال های گذشته طرح های دانش آموزان آبیکی به دور کشوری راه پیدا کرد.

  وی یادآورشد: بعداز نظر شورا، طرح به هیات داروان داده می شود، هیات داروان طرح مورد نظر را بررسی می کنند. ممکن است برخی طرح ها در این مرحله درحد جشنواره بین المللی تشخیص داده نشود و طرح رد شود و یا طرح برای جشنواره های دیگر ارسال شود.
  دبیر جشنواره بین المللی خوارزمی گفت: ما خوشحال می شویم که تعداد طرح های ارایه شده به جشنواره افزایش داشته باشد چرا که این نشان دهنده این است که کشور رو به توسعه است. اما اینکه همه انتظاردارند طرحشان رتبه بیاورد این درست نیست و رد شدن طرح در هر مرحله ای برای افراد خوش آیند نیست.

  قضاوت خارج از عدالت

  مسوول محترم پژوهشسرای رازی آبیک در پاسخ به این سوال که آیا آثار سال های پیش در جشنواره شرکت داده می شوند؟ گفت:خیر طرحی که درسال های پیش مطرح شده است شرکت داده نمی شود مگر اینکه در آن طرح، نوآوری جدیدی وجود داشته باشد.

  وی در پایان به خبرنگار نگاه آبیک گفت: این خارج از عدالت است که مردم فکر کنند ما در رد شدن طرح های آن ها مقصر هستیم، طرح هایی در این جشنواره پذیرفته می شوند که ابتکار و نوآوری داشته باشند.

  انتهای پیام/

   

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  + سه = 6