گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۵/۲۶ - ۱۴:۴۹


  کارت هوشمند ملی گامی بلند در جهت توسعه خدمات

  نگاه آبیک: مدیر کل ثبت احوال استان قزوین: کارت هوشمند ملی گامی بلند در جهت توسعه خدمات و تکریم ارباب رجوع است. محمد صدرا آراسته مدیر کل ثبت احوال استان قزوین در حواشی بازدید از اداره ثبت احوال آبیک در گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک بر لزوم روزآمدی و پویائی ثبت احوال تاکید کرد و گفت: با […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: مدیر کل ثبت احوال استان قزوین: کارت هوشمند ملی گامی بلند در جهت توسعه خدمات و تکریم ارباب رجوع است.

  بازدید آراسته از ثبت احوال آبیک

  محمد صدرا آراسته مدیر کل ثبت احوال استان قزوین در حواشی بازدید از اداره ثبت احوال آبیک در گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک بر لزوم روزآمدی و پویائی ثبت احوال تاکید کرد و گفت: با پیشرفت هر چه زود تر کشور در امر کارت ملی هوشمند گامی بلند در پویائی کشور برداشته می شود.

  رئیس سازمان ثبت احوال استان با هشدار نسبت به کاهش نرخ رشد جمعیت، گفت: میانگین نرخ باروری در کشور به ۱/۷ درصد سقوط کرده و چنانچه این نرخ با این روند ادامه پیدا کند، ۳۰ سال آینده نرخ رشد به صفرخواهد رسید و میزان فوت و ولادت مساوی خواهد شد. لذا با کاهش و سقوط جمعیت مواجه خواهیم شد.

  آراسته،گفت: درحال حاضربیش از۹۷ درصد ولادت‌ها و ۹۵/۵ درصد فوت‌ها در مهلت قانونی ثبت می‌شود که برنامه سازمان، رساندن ثبت ولادت‌ها به ۱۰۰ درصد و فوت‌ ها به ۹۹ درصد است. هرچند که در برخی از استان‌ها ثبت واقعه فوت به صورت ۹۹ درصد هم گزارش شده است.

  ناظمی اردکانی با تاکید بر اینکه امیدواریم بتوانیم صدور شناسنامه مکانیزه را به صورت پایگاه محور تا پایان سال انجام دهیم،‌ گفت: بر اساس این طرح در هر نقطه‌ای از کشور می‌توان از طریق شماره ملی، شناسنامه‌ها را به صورت پایگاه محور صادرکرد که این طرح برای صدور بلیت‌های هواپیمایی، سازمان های بیمه‌ای و نظام بانکی و سایر بخش‌ها که نیازمند صدور سند به نام شخص و مشخصات وی است، قابلیت بهره‌برداری دارد.

  وی درباره کارت هوشمند ملی نیزگفت: یکی ازبزرگترین‌ پروژه‌های IT‌ کشور، کارت ملی هوشمند است که مطالعه کاری آن یک سال طول کشیده و تمام کشورها از جمله کشورهای منطقه و اروپایی مورد مطالعه قرار گرفته‌اند و ۱۵ جلد کتاب مطالعه تطبیقی دراین باره وجود دارد و یکسال نیزبه صورت پایلوت اجرا و بازخورد آن ارائه شده است.

  آراسته گفت: در تلاش هستیم؛ تا از ۲۲ بهمن امسال کارت‌های قدیمی را متوقف و کارت‌های ملی هوشمند را جایگزین کنیم که لازمه این کار، آمادگی استان ها از طریق خرید تجهیزات و آماده کردن زیرساخت‌های آن است. هرچند که درحال حاضر ۳۰ درصد آمادگی برای صدور کارت‌های ملی در کشور وجود دارد.

  رئیس سازمان ثبت احوال استان ادامه داد: کاربردی کردن شناسنامه ملی یکی از برنامه‌ های مهم ثبت احوال است به این معنا که امکان شناسایی افراد در تمام امور اداری از طریق شماره ملی میسر باشد که لازمه این کار، اتصال شبکه‌های مختلف دستگاه‌ ها به پایگاه جمعیتی کشور است و می‌تواند در کاهش اسناد شناسایی فیزیکی نقش موثری داشته باشد.

  وی با بیان اینکه ازاین پس اعلامیه‌های ازدواج و طلاق نیزکه درگذشته به صورت دستی صورت می‌گرفت، الکترونیکی خواهد شد، گفت: یکی از برنامه‌های سازمان ثبت احوال نیز بر خط کردن تمام آمارهاست.

  به گفته وی براساس آخرین آمار سازمان ثبت احوال کشور، نرخ ولادت ۱۸ در ۱۰۰۰، نرخ فوت ۵/۲ درصد، نرخ طلاق دو در ۱۰۰۰ و نرخ ازدواج نیز۱۲ در۱۰۰۰ است.

  مدیرکل ثبت احوال استان قزوین ضمن بازدید از نحوه درخواست کارت هوشمند ملی اظهار کرد: کارت هوشمند ملی گامی بلند در جهت توسعه خدمات و تکریم ارباب رجوع بوده و در آینده با فراهم نمودن زیرساخت های صدور کارت هوشمند ملی، این کارت به صورت  فراگیر برای همه گروه های سنی بالای ۱۵ سال آغاز می شود.

  وی ضمن بررسی از پیشرفت پروژه  نظارت آرشیو اسناد و روند سایر خدمات و نحوه تهیه گزارشات بودجه ریزی که ثبت احوال شهرستان آبیک به عنوان پایلوت استان قزوین مشغول فعالیت می باشد.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  + پنج = 13