گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۵/۲۴ - ۲۱:۳۶


  مساجد کانون های فرهنگ اسلامی / مسجد باید به کانون امید آفرینی تبدیل شود

  نگاه آبیک: حجت الاسلام علی رمضانی مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین  در حاشیه بازدید از کانون های فرهنگی  به خبرنگار نگاه آبیک  با تاکید بر اینکه مساجد باید کانون اصلی فرهنگ اسلامی باشند، افزود:وی مساجد ما متاسفانه محلی برای غم شده در صورتی که اسلام گفته است مسجد محل شادی مومن است. […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: حجت الاسلام علی رمضانی مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین  در حاشیه بازدید از کانون های فرهنگی  به خبرنگار نگاه آبیک  با تاکید بر اینکه مساجد باید کانون اصلی فرهنگ اسلامی باشند، افزود:وی مساجد ما متاسفانه محلی برای غم شده در صورتی که اسلام گفته است مسجد محل شادی مومن است.

  دیدار ارشاد و رمضانی از کانون ها

  این مسئول با اشاره به اینکه مومن وقتی وارد مسجد می شود باید غم و غصه اش فراموش شود؛ ادامه داد: مساجد ما باید محلی برای نشاط معنوی انسان ها باشد و غصه ها را از دل بزداید.

  وی با تاکید بر اینکه مساجد باید کانون امید آفرینی تبدیل شود؛ بیان داشت: مسجد محلی برای خلوت با خدا و دوست یابی مومنین است.

  رمضانی اظهارکرد: مساجد باید محل احیای سنت های الهی باشد و هر سنتی که کمرنگ می شود در مسجد باید آن را پرنگ تر دید.

  وی ادامه داد: مسجد باید حالتی را در انسان به وجود آورد که انسان مسجدی از رفتن به محدوده گناه شرمسار شود.

  وی ادامه داد: مساجد دارای چنان ظرفیت عظیمی در انجام فعالیت‌های مختلف هستند که حضور چند سازمان در مسجد خللی در فعالیت‌ها ایجاد نمی‌کند و باید مکمل یکدیگر بود.

  3 (1)

  حجت الاسلام رمضانی با بیان اینکه کانون‌های مساجد در مقابله با تهاجم فرهنگی در سال ۷۱ تاسیس شدند، اذعان کرد: مساجد بهترین محل برای مقابله با تهاجم فرهنگی هستند و وجود بیش از ۷۰ هزار مسجد در سراسر کشور یعنی ۷۰ هزار سنگر که اگر کسی وارد این سنگرها شد از وسوسه‌ها در امان می‌ماند.

  وی با بیان اینکه شما کانون‌های فرهنگی و هنری در مساجد به مثابه یک دبیرخانه در محل خود هستید، افزود: عدم وجود اتاق فکر در کانون‌های مساجد از مشکلات عمده این کانون‌هاست.

  مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان خطاب به مسئولان کانون‌ها که سعی کنید کانون خود را با استفاده از تجارب دیگران اداره کنید، اظهار کرد: هر منطقه و محلی دارای فرهنگ خاص خود است و شماها باید آگاه به مسائل و نیازهای منطقه خود باشید در این صورت است که موفق می شوید.

  وی ادامه داد: طرح و برنامه‌های خود را مطابق با فرهنگ خود طراحی کنید و به دبیرخانه تحویل داده تا بعد از بررسی و ارسال به استان مورد حمایت قرار گیرد.

  حجت الاسلام رمضانی با بیان اینکه اخلاق، احکام و اصول دین باید محور فعالیت‌های کانون‌های مساجد باشد، اظهار کرد: مابقی فعالیت‌ها باید با حفظ شانیت مساجد و نیازهای منطقه صورت گیرد.

  وی با اشاره به سرانه کانون‌ها اذعان کرد: در مرحله اول ۲۰۰ هزار تومان به حساب همه کانون‎ها واریز شد و باید ۲۰۰ هزار تومان دیگر نیز واریز شود و شما با این مفدار پول می‌توانید کالای مشارکتی خریداری کنید.

  این مسئول فرهنگی با بیان اینکه کانون‌های روستایی باید نهضت سوادآموزی را جدی بگیرند، گفت: شما کانون‌ها با شناسایی افراد بیسواد ۱۰ تا ۵۰ سال محل خود و ارائه آموزش به این افراد می‌توانید در ریشه کنی بی سوادی نقش مهمی ایفا کنید.

  حجت الاسلام رمضانی با تأکید بر مستند سازی فعالیت‌ها در کانون‌ها تصریح کرد: متاسفانه برخی از کانون‌ها در مستند سازی ضعیف هستند که مشکلاتی را برای این کانون‌ها ایجاد می‌کند سعی کنید تا گزارشات خود را به موقع به دبیرخانه تحویل داده تا ثبت شود.

  وی اظهارکرد: کار ویژه ای که اسلام برای مساجد مشخص کرده با آنچه ما امروز در صحنه مسجد مشاهده می کنیم تفاوت دارد.

  حجت الاسلام رمضانی با تاکید بر اینکه در مساجد باید نماز، دعا و ذکر و دانش رونق یابد، تصریح کرد: امروز مسجد آماده کار به صورت جامع در تمامی این زمینه ها نیست.

  وی بیان داشت: ماموریت اصلی و اصیل مسجد، آموختن توحید و برگزاری آیین عبادی و اقامه نماز جماعت به عنوان عالی ترین نماد بندگی است.

  وی گفت: بعضی از امور در صحنه مسجد نباید انجام شود که متاسفانه امروز شاهد انجام شدن آن هستیم.

  وی تصریح کرد: آبادکردن مسجد به این است که صدا در آن بلند نشود، گفتگوهای باطل و بیهوده در آن صورت نگیرند و از خرید و فروش در مسجد خودداری شود.

  رمضانی عنوان کرد: امروز در مساجد ما مسابقه برای این بر پا شده است که در برخی مناسبت ها بگوییم که صدای بلندگوهای مسجد ما چقدر بلند است.

  وی با بیان اینکه اذان تنها مستثنی برای بلندی صدا در مسجد است؛ عنوان کرد: اذان با بالاترین میزان صدا باید از مسجد پخش شود و کارهای دیگر باید محدود شود.

  وی با تاکید بر اینکه کارهای لغو و بیهوده نباید در مساجد انجام شود و جامعه باید مصداق کارهای لغو را مشخص کند؛ گفت: خرید و فروش در مساجد صورت نگیرید که خوشبختانه این امر در مساجد صورت نمی گیرد.

  این مسئول مسجد را پایگاه اسلام دانست و عنوان کرد: انقلاب اسلامی برآمده از مسجد است که تمثال جامع معارف الهی در روی زمین است.

  وی عنوان کرد: اگر در مسجدی ندای انقلاب خاموش باشد این مسجد دیگر مسجد نیست.

  مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان در پایان گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک با تاکید بر اینکه حق نداریم در مسجد حدود الهی را اجرا کنیم، بیان کرد: کاری که مومنین را مکدر می کند انجام آن در مسجد ممنوع است.

  رمضانی با اشاره به اینکه مسجد باید محل حضور صدیقان باشد، افزود: باید به این پرداخت که آیا مساجد ما محل رفت و آمد صدیقان است.

  2 (1)

  در جریان این دیدار که به همراه علیمحمدی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد؛ از کانون های بخش های زیاران و مرکزی شهر به عمل آمد مدیران مسئول هریک از این کانون ها ضمن ارائه گزارش از برنامه های جاری و آینده خود از مشکلات موجود سخن گفتند.

  حجت الاسلام علی رمضانی و محمد علیمحمدی مشترکا ضمن تاکید بر رعایت قوانین و مقررات و جدیت در جذب جوانان و نوجوانان ، در مورد مرتفع نمودن مشکلات و تجهیز اقلام مورد نیاز این کانون ها قول مساعدت و همکاری داند.

  افزایش بودجه های فرهنگی، تامین تجهیزات نظیر کامپیوتر، میز و صندلی، قفسه کتاب، دوربین عکاسی و… از مهم ترین درخواست های کانون های فرهنگی هنری مساجد شهرستان آبیک بود.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  چهار × = 12