گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۵/۲۰ - ۱۷:۰۱


  کاهش آبدهی رودخانه های استان قزوین

  نگاه آبیک: حمید قزوینی، رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب منطقه ای قزوین در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار نگاه آبیک گفت: آورد رودخانه‌های استان قزوین در تیر و مرداد ماه سال آبی ۹۳-۱۳۹۲ نسبت به میانگین دراز مدت در اکثر ایستگاه ها به شدت کاهش یافته است. مهندس قزوینی مدیر عامل شرکت آب منطقه […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: حمید قزوینی، رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب منطقه ای قزوین در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار نگاه آبیک گفت: آورد رودخانه‌های استان قزوین در تیر و مرداد ماه سال آبی ۹۳-۱۳۹۲ نسبت به میانگین دراز مدت در اکثر ایستگاه ها به شدت کاهش یافته است.

  کاهش آبدهی رودخانه

  مهندس قزوینی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای قزوین ضمن اشاره به کاهش بارندگی استان قزوین نسبت به متوسط بلند مدت، در مورد وضعیت آورد رودخانه های استان گفت: در محدوده مطالعاتی طالقان – الموت آورد رودخانه طالقان رود در ورودی به استان(ایستگاه شیرکوه) در سال آب جاری حدود ۴۰ میلیون متر مکعب است که این مقدار نسبت به میانگین درازمدت به ترتیب ۸۰ درصد کاهش یافته است. در این محدوده آورد رودخانه شاهرود در خروجی استان (ایستگاه لات) با ۳۲۱ میلیون متر مکعب نسبت به میانگین درازمدت به ۴۳ درصد کاهش نشان می‌دهد.

  در محدوده مطالعاتی قزوین مجموع آورد رودخانه ها در ایستگاه های مرجع حدود ۱۷ میلیون متر مکعب است که این مقدار نسبت به میانگین درازمدت هفتاد و یک درصد کاهش یافته است. با توجه به این که این رودخانه ها نقش اساسی در تغذیه آبخوان دشت قزوین دارند کاهش آورد رودخانه های این محدوده منجر به افزایش برداشت از چاهها و فشار مضاعف به سفره آب زیرزمینی می‌گردد.

  وی افزود: در محدوده مطالعاتی آوج و قیدار آورد رودخانه‌ها در ایستگاه های شاخص در سال آب جاری نسبت به میانگین درازمدت به ترتیب ۴۸ و ۸۶ درصد کاهش نشان می دهد. در بین محدوده های مطالعاتی استان صرفاً محدوده مطالعاتی طارم- منجیل آورد رودخانه های این محدوده در سال آبی جاری در ایستگاه های شاخص نسبت به مدت مشابه سال قبل و میانگین درازمدت تغییر زیادی نداشته است.

  مهندس قزوینی در ادامه گفت: آمار شوری ایستگاه های شبکه پایش کیفی آب های سطحی استان قزوین در تیر ماه سال جاری نشان می‌دهد که شوری آب اکثر رودخانه ها نسبت به زمان مشابه سال قبل و متوسط دراز مدت افزایش داشته است. بر این اساس رودخانه خررود ( ایستگاه آبگرم) با شوری (هدایت الکتریکی) ۴۶۱۳ میکرو موس بر سانتی متر یا دویست و نود و یک درصد افزایش بیشترین افزایش شوری نسبت به متوسط درازمدت داشته است.

  مدیر عامل آب منطقه ای قزوین گفت: صرفه جویی و مدیریت مصرف تنها راهکار رفع مشکل کم آبی است و کشاورزان با افزایش راندمان آبیاری و عدم توسعه اراضی کشاورزی می توانند تاثیر بسزایی در صرفه جویی مصرف آب داشته باشند.

  وی در آخر از مردم شهرستان آبیک خواست تا با صرفه جویی در مصرف آب و کاهش مصرف های بیهوده کمک کنند، تا مشکل قطعی آب در تابسان پیش نیاید و کمک کنند تا این بحران را پش سر بگذاریم.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  − پنج = 3