گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۵/۱۳ - ۱۴:۱۰


  باقری: هدف سازمان آتش نشانی ارتقای فرهنگ ایمنی شهروندان است

  نگاه آبیک: مسئول سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرستان آبیک مهمترین هدف این سازمان را ارتقای سطح ایمنی در شهر آبیک دانست. به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، اسلام باقری پرسنل این سازمان با اشاره به کاهش حوادث در تعطیلات عید فطر امسال تاکید کرد: مهمترین هدف مجموعه آتش نشانی را ارتقای سطح فرهنگ ایمنی […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: مسئول سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرستان آبیک مهمترین هدف این سازمان را ارتقای سطح ایمنی در شهر آبیک دانست.

  آتش نشانی

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، اسلام باقری پرسنل این سازمان با اشاره به کاهش حوادث در تعطیلات عید فطر امسال تاکید کرد: مهمترین هدف مجموعه آتش نشانی را ارتقای سطح فرهنگ ایمنی شهروندان دانست.

  وی افزود: در همین راستا این سازمان اقدام به برگزاری دوره ای آموزش عملی استفاده صحیح از خاموش کننده های دستی (کپسول های آتش نشانی) در ممدرسه های سطح شهر کرده که با استقبال دانش آموزان محترم روبرو شده است.

  باقری تنها مورد تصادفی که در سطح شهر آبیک پیش آمد، یک مورد آتش سوزی یک دستگاه مینی بوس بود که وی علت این حادثه را اتصال برق خودرو دانست، که با حضور به موقع مأموران آتش نشانی کنترل و خاموش شد.

  این مسئول با بیان برگزاری جلسات متعدد سازمان آتش نشانی با سازمان نظام مهندسی خاطر نشان کرد: این جلسات در خصوص نحوه نظارت دقیق بر رعایت دقیق مقررات ملی ساختمان (مبحث سوم) و برخورد قانونی با تخلفات مهندسان ناظر تشکیل می شود.

  باقری در پاسخ به سوال خبرنگار نگاه آبیک مبنی بر اینکه ساختمان قبلی آتش نشانی برای چه موردی استفاده خواهد شد گفت: ساختمان قدیمی آتش نشانی ابتدا به سازمان حمل و نقل همگانی اختصاص یافته بود اما این موضوع با مشکلاتی مواجه شد و بعد قرار بر این شد که این ساختمان در اختیار شورای شهر برای ساختن ساختمان شورای شهر اختصاص یافت.

  وی در پاسخ به این سوال که آیا این جابجایی مکانی مشکلی برای مأموران آتش نشانی ایجاد نکرده است گفت: این انتقال بسیار مفید بوده است زیرا خوشبختانه بیشتر حوادث در شهرستان آبیک در اتوبان قزوین- کرج رخ می دهد و ما در سطح شهر شاهد حوادث کمتری هستیم و اگر حادثه ایی هم رخ دهد به داخل شهر ما حداکثر چهار تا پنج دقیقه خود را به محل حادثه می رسانیم، تنها چند نقطه از محل استقرار آتش نشانی فاصله دارد که خوشبختانه با چند مسیر کمبربندی خود را سریع به محل حادثه می رسانیم که از جمله آنها شهرک خرم است که از طریق خیابان معلم سریعا در آن محل حضور پیدا می کنیم.

  این مسئول برخورد مردم را در محل حادثه خوب ارزیابی کرد و گفت: صحنه های تصادف را به دو دسته تصادفات درون شهری و تصادفات بین شهری تقسیم کنیم، در تصادفات و حوادث شهری برخورد مردم با مأمورین بسیار خوب بوده و از حضور به موقع آنها تشکر می کنند مر در مواقعی که به علت سرعت گیر و ترافیک های شهری کمی دیر به صحنه حادثه می رسند اما مردم با صبر منتظر می مانند.

  وی تعداد افرادی که در این مجموعه مشغول به کار هستند را ۱۷ نفر اعلام کرد، که خوشبختانه تمام این افراد از تخصص خوبی برخوردار هستند.

  سازمان آتش‌نشانی چقدر مزاحم دارد؟

  باقری با توجه به تماس هایی که با سامانه ۱۲۵ آتش نشانی شهرستان آبیک گرفته می شود گفت: میانگین تماس های روزانه شهروندان با سامانه ۱۲۵ آبیک را سی تا چهل تماس اعلام کرد و از مجموع تماس های تلفنی کمتر از ۸ درصد به عملیات آتش نشانی می انجامد و بقیه مزاحمت های تلفنی می باشد.

  این مسئول با اشاره به برخورد قاطع و قانونی با مزاحمین تلفنی، افزود: متاسفانه مزاحمین تلفنی از همه سنین هستند که این اقدام موجب تاخیر در امداد رسانی نیروهای آتش نشانی می شود.

  وی از شهروندان تقاضا کرد از تماس های غیرضروری با سامانه ۱۲۵ آتش نشانی به شدت خودداری کنند تا نیروهای آتش نشانی بتوانند امدادرسانی مناسب را برای حادثه دیدگان انجام دهند.

  باقری در خصوص تماس های تلفنی شهروندان مبنی بر اعلام حوادث و سوانح به سامانه ۱۲۵، اظهار کرد: از زمانی که شهروند با این سامانه تماس می گیرد حدود چهار تا پنج دقیقه بعد مأمورین خود را به محل حادثه می رسانند.

  این مسئول اظهار کرد: آتش نشانان براساس اطلاعات جمع آوری شده از تماس های تلفنی شهروندان اقدام به اعزام دستگاه ها و تجهیزات مورد نیاز برای امدادرسانی مطلوب به محل حادثه می کنند.

  وی در پایان اضافه کرد: بیشتر  مزاحمت های تلفنی که با آتش نشانی گرفته می شود، کودکان هستند که در زمان مدارس بسیار افزایش می یابد و ما برای رفع این مشکل با مدارس صحبت کرده و در مدارس حضور پیدا کرده و با دانش آموزان در این باره صحبت کرده است ولی باز نیاز به فرهنگ سازی بیشتری دارد که باید مسئولین این موضوع را جدی بگیرند.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  + 5 = سیزده