گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۵/۱۲ - ۱۳:۵۹


  برگزاری دومین جلسه ستاد پروژه مهر شهرستان آبیک

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، صبح امروز دومین جلسه ستاد پروژه مهر شهرستان آبیک با حضور مسئولین کمیته های پروژه مهر شهرستان در محل دفتر مدیریت اداره آموزش و پرورش آبیک برگزار گردید. ابتدا هر یک از مسئولین کمیته ها گزارش کاملی از برگزاری جلسات و اقدامات انجام شده در خصوص پیگیری مصوبات ارائه کردند […]

  Print Friendly

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، صبح امروز دومین جلسه ستاد پروژه مهر شهرستان آبیک با حضور مسئولین کمیته های پروژه مهر شهرستان در محل دفتر مدیریت اداره آموزش و پرورش آبیک برگزار گردید.

  ابتدا هر یک از مسئولین کمیته ها گزارش کاملی از برگزاری جلسات و اقدامات انجام شده در خصوص پیگیری مصوبات ارائه کردند .

  جلسه پروژه مهر

  اهداف برگزاری این جلسه چیست؟

  در این جلسه که با موضوعات ۱- گزارش کار مسئولین کمیته ها۲- انتخاب مدارس اجرای مراسم های نمادین تشکیل گردید.

  اهداف آموزش و پرورش از اجرا پروژه مهر چیست؟

  در پروژه مهر ثبت‌نام دانش‌آموزان، آماده‌سازی و زیباسازی مدارس، نقل و انتقالات نیروهای انسانی و امتحانات، امکانات مادی و مالی و سازماندهی نیروی انسانی گنجانده شده است تا مراسم بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید یعنی ۹۳-۹۴ به نحو احسن انجام شده و زمینه برای ورود دانش‌آموزان به مدارس به بهترین نحو صورت گیرد.

  ثبت‌نام دانش‌آموزان مقطع ابتدایی از اول خردادماه آغاز و تا ۱۸ خردادماه پایان یافته است ولی ثبت‌نام دانش‌آموزان مقطع متوسطه اول و متوسطه دوم از ۱۷ خردادماه آغاز و تا ۱۸ تیرماه ادامه داشت.

  نگاه آبیک: برای پروژه مهر کمیته‌هایی هم تشکیل شده است؟

  بله. چهار کمیته در پروژه مهر تشکیل شده است که شامل کمیته‌های سازماندهی، تعمیر و تجهیز، توجیه و تبلیغ و تایید صلاحیت و نظارت و ارزیابی می‌شود که این کمیته در شهرستان آبیک از خردادماه آغاز به کار کرده و سه جلسه برگزار کرده و نسبت به جمع‌آوری مستندات اقدام کرده است. امروز نیز کمیته ایی برگزار شد که در این جلسه مدرسه هایی برای برگزاری انتخاب شد.

  همچنین اعضای هر کارگروه و کمیته مشخص است و هر کمیته شرح وظایف خاص خود را دارد.

  نگاه آبیک: تاکنون چند درصد از دانش‌آموزان شهرستان آبیک در مدارس ثبت‌نام کرده‌اند؟

  پیش‌بینی آماری ما ۱۶ هزار دانش‌آموز است که تاکنون ۱۲ هزار و ۷۱۹ دانش‌آموز یعنی ۸۴ درصد از دانش‌آموزان در مدارس ثبت‌نام کرده‌اند.

  البته ثبت‌نام قطعی از دانش‌آموزانی که قبول شده‌اند، صورت گرفته ولی از دانش‌آموزانی که تجدید یا از درسی افتاده باشند ثبت‌نام موقت صورت می‌گیرد و پس از قبولی در شهریورماه نسبت به ثبت‌نام قطعی آنان اقدام می‌شود و می‌توانند نسبت به هدایت تحصیلی در رشته تحصیلی جدید و مدرسه جدید ثبت‌نام کنند.

  نگاه آبیک: در سال تحصیلی جدید چه تعداد از مدارس شیفت ثابت صبح خواهد بود؟

  ۱۱۷ فضای آموزشی در شهرستان آبیک وجود دارد که شامل هشت مدرسه پسرانه و هشت مدرسه دخترانه غیردولتی، ۳۹ مدرسه پسرانه دولتی، ۳۸ مدرسه دخترانه دولتی و ۴۰ مدرسه مختلط دولتی و یک مدرسه استثنایی می‌شود.

  از ۱۱۷ فضای آموزشی، ۱۰۱ مدرسه شیفت ثابت صبح و ۱۶ مدرسه در سال تحصیلی جدید چرخشی خواهد بود که از این تعداد، یک مدرسه در روستای قشلاق و مابقی در شهر است.

  نگاه آبیک: در حال حاضر کمبود نیروی انسانی برای تدریس وجود دارد؟ چه اقداماتی برای فع این مشکل انجام داده اید؟

  بله. در مقطع ابتدایی ۲۰ آموزگار و در مقطع متوسطه عمومی ۲۳ نفر و در مدارس فنی و حرفه‌ای ۱۳ معلم کمبود داریم ولی امسال مقطع متوسطه اول نداریم.

  البته برای رفع کمبود نیروی انسانی یا از نیروهای مازاد استفاده می‌شود و یا در صورت اخذ مجوز، از طریق اضافه‌کاری این مشکل رفع می‌شود.

  نگاه آبیک: در شهرستان آبیک در چه مناطقی با کمبود فضای آموزشی مواجه هستیم؟

  در هر یک از شهرک‌های قدس، بعثت و فردوس نیاز به یک فضای آموزشی داریم، این درحالی است که در زمینه دو مدرسه دچار مشکل هستیم؛ نخست مدرسه ۶ کلاسه روستای نودوز که تخریبی بوده و به جای آن مدرسه جدید با کمک مردم و خیران و اداره کل نوسازی و تجهیز استان قزوین احداث شده ولی تاکنون ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که مسئولان اداره کل نوسازی و تجهیز استان قزوین قول مساعد تکمیل آن را داده‌اند تا اول مهرماه این مدرسه را به آموزش و پرورش تحویل دهند.

  مدرسه روستای عبدل‌آباد نیز از این جمله است که مدرسه‌ای قدیمی است و به دلیل کوچک بودن پاسخ‌گوی دانش‌آموزان نیست که یک فرد خیر و اهالی این روستا قول مساعد داده‌اند کار پایه این مدرسه را انجام دهند که به تازگی خاک‌برداری این مدرسه صورت گرفته است و پیمانکار اظهار کرده که اگر فرد خیر کل هزینه ساخت را پرداخت کند تا مهرماه مدرسه ساخته و به آموزش و پرورش تحویل داده می‌شود.

  البته دو مهندس خیر مجری ساخت مدرسه عبدل‌آباد را برعهده گرفته‌اند ولی فعلا تفاهمنامه امضا نشده است.

  خاک‌برداری از مدرسه ۹ کلاسه روستای قشلاق انجام شده و اهالی این روستا نیز ۴۰۰ میلیون ریال کمک کرده‌اند ولی فعلا خیری در زمینه کمک به ساخت مدرسه اعلام آمادگی نکرده است.

  نگاه آبیک: در خصوص نقش والدین در تعلیم و تربیت دانش‌آموزان توضیح دهید.

  اولیای دانش‌آموزان نقش بسیار بزرگی در تربیت فرزندانشان دارند و باید زمینه‌ها و بسترهای لازم را برای شکوفایی استعدادهای فرزندانشان فراهم کنند.

  والدین باید در کنار اولیای مدرسه قرار گرفته و با مسئولان مدرسه در ارتباط باشند و برای رسیدن به اهداف مشترک تعلیم و تربیت از روش‌های مشترک استفاده کنند.

  سیاست آموزش و پرورش در سال تحصیلی جدید کیفیت‌بخشی در حوزه آموزشی و توانمندسازی نیروهای انسانی است.

  فارس: در خصوص تحویل فضای آموزش و پرورش سابق از سوی دانشگاه واحد پیام نور به آموزش و پرورش اقدامی صورت گرفته است؟

  با توجه به تراکم دانش‌آموزی و نیاز مبرم آموزش و پرورش به این فضای مذکور دانشگاه پیام نور واحد آبیک باید نسبت به تخلیه این فضا اقدام کند البته آموزش و پرورش اختصاص فضایی را در روستای زیاران که از سوی آستان قدس رضوی احداث شده را به این دانشگاه اعلام کرده است.

  مدیر آموزش و پرورش شهرستان آبیک این مطلب را هم گفت که ۱۷ مدرسه در سطح روستاها و ۱۲ مدرسه در سطح شهرهای شهرستان آبیک جزو مدارس تخریبی هستند.

  در ادامه در خصوص انتخاب مدارس جهت اجرای مراسم های نمادین روز امیدها(پایه دهم)،جشن  شکوفه ها،جشن جوانه ها (پایه هفتم) و جشن بازگشایی مدارس گفتگو و تبادل نظر صورت گرفت و طبق نظر جمعی تعدادی از مدارس جهت اجرای مراسم های نمادین انتخاب شدند.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  7 − شش =