گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۵/۱۱ - ۱۲:۲۷


  دانش آموزان آبیکی گواهی روانخوانی قرآن را دریافت کردند

  در ماه مبارک رمضان ۱۰ گواهی پایان دوره آموزش روخوانی و روانخوانی قرآن کریم به قرآن آموزان آبیکی اعطا شد. به گزارش خبرنگار نگاه آبیک در گفتگویی که با کبری احدی مسئول خانه قرآن حضرت ولیعصر(عج) آبیک، وابسته به اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک، صورت گرفت از صدور ۱۰ گواهی پایان دوره روخوانی و روانخوانی […]

  Print Friendly

  در ماه مبارک رمضان ۱۰ گواهی پایان دوره آموزش روخوانی و روانخوانی قرآن کریم به قرآن آموزان آبیکی اعطا شد.

  کلاس های روان خوانی قرآن

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک در گفتگویی که با کبری احدی مسئول خانه قرآن حضرت ولیعصر(عج) آبیک، وابسته به اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک، صورت گرفت از صدور ۱۰ گواهی پایان دوره روخوانی و روانخوانی سطح یک قرآن کریم خبر داد.

   احدی با اعلام این خبر گفت: گواهی پایان دوره آموزش روخوانی و روان خوانی سطح ۱ قرآن کریم برای ۱۰ نفر از قرآن آموزانی که در آزمون روخوانی و روان خوانی سطح یک قرآن کریم قبول شده اند، صادر شده است.

   وی افزود: روخوانی و روان خوانی قرآن از مراحل مقدماتی آموزش قرآن کریم است که علاقمندان به فراگیری قرآن در گام نخست باید نسبت به فراگیری آن اهتمام ورزند.

  این مسئول خانه قرآن تصریح کرد: اشاعه و گسترش فرهنگ اسلامی و سنت رسول اکرم (ص) در گرو اشاعه و ترویج فرهنگ قرآنی در سطح جامعه است.

   وی تأکید کرد: یکی از وظایف والدین در قبال فرزندان، تشویق و ترغیب آنان به فراگیری قرآن کریم است. پیامبر اکرم(ص) می فرماید “فرزندان خود را برسه خصلت تربیت کنید، دوستی پیامبرتان و دوستی اهل بیتش و قرائت قرآن”.

   گفتنی است علاوه بر روخوانی و روان خوانی قرآن کریم، آموزش مفاهیم قرآن و آموزش حفظ قرآن نیز از جمله فعالیت های قرآنی این خانه قرآن در طول سال محسوب می‌شود.

  وی به اهمیت روان خوانی قرآن اشاره کرد و گفت: قرآن، همراه با عترت است و آن دو، ریسمان محکمی هستند که از سوی خدا به سوی خلق کشیده شده اند و توسل به عترت به هر نحوی که باشد، از خدمت کردن و برآوردن حاجتشان و احترام و محبت به آنها، نگریستن به ایشان، نشستن در حضورشان، انس گرفتن با آنان، اندیشیدن در شئون و حالات، تدبر در رفتارشان، گوش دادن به سخنان آن بزرگواران، شنیدن نام ها به ذکر مناقب و احوال آن بزرگان و یادآوری شمایل و صفاتشان، بدون دشمنی با آنان، عبادت است. بلکه از بزرگ ترین عبادات و از جمله اسباب و وسایلی است که موجب دخول در بهشت می گردد.

  وی هم چنین افزود: نگاه کردن به سطرهای قرآن، گوش دادن به حروف، خواندن کلمات، نوشتن سوره و آیه، بزرگ داشت و احترام نهادن به خواننده آن و به تصوّر درآوردن معانی، مفاهیم، تدبر در معانی، نظر و تامّل در اشاره ها، لذت بردن از لطایف و فرمانبرداری از امر و نهی، عبرت گرفتن از حکایت ها و مَثَل ها، بهره یابی و پند گرفتن از نصایح و اندرزهای قرآن، عبادت محسوب می گردد، بلکه از بزرگ ترین عبادات می باشد. و در فضیلت توسل به قرآن، همین بس که خدای تعالی، خود در قرآن کریم می فرماید: «چون قرآن خوانده شد گوش فرا دهید و ساکت باشید، بلکه مورد رحمت خدا قرار بگیرید.»

  وی به چند حدیث اشاره کرد و گفت: خداوند، به قرائت کننده قرآن، پاداشی بزرگ خواهد داد. پیامبر اکرم فرمود: هر کس برای رضای خدا و آگاهی عمیق در دین، قرآن بخواند، ثواب ملائکه و انبیا و رسولان را خواهد داشت.

  -۲بالا رفتن مقام و درجه قاری در بهشت:«حفص می‌گوید: از امام کاظم شنیدم که میفرمود:درجات بهشت به اندازه آیات قرآن است.به قاری گفته میشود: بخوان و [در مراتب بهشت] بالا برو. سپس می‌خواند و مقامش بالا میرود»

  وی در پایان یک روایت از امام سجاد گفت: امام سجاد علیه السلام و امام صادق علیه السلام فرمودند: هرکس به حرفی از کتاب خدای تعالی گوش فرا دهد، بدون اینکه آن را بخواند، خدای تعالی برایش یک حسنه و نیکی نوشته، یک گناهِ او را می زداید و او را یک درجه بالا می برد. و هر که آن را با نگاه کردن و بدون صدا بخواند، خدای تعالی به هر حرفی، یک نیکی برایش نوشته و یک گناه می زداید و یک مرتبه، بالای می برد. و هر که یک حرف از ظاهر آن بیاموزد، خدای تعالی ده نیکی برایش می نویسد و ده گناهش را می زداید و ده درجه او را بالا می برد.

  سپس فرمودند: هرکس حرفی از قرآن را در نماز بخواند، خدای تعالی به ازای هر حرف، به او ده ها نیکی می نویسد و ده ها گناه می زداید و ده ها درجه، او را بالا می برد. و هر که قرآن را ختم کند، در خواست او [چه دیر و چه زود] مورد اجابت واقع می شود.
  و امام صادق فرموده است: در موقع خواندنِ قرآن، هم بخوان و هم به نوشته بنگر که آن با ارزش تر است و نگاه به نوشته قرآن، عبادت است.
  و نیز فرمود: قرآن، پیمان خدا بر خلق است. پس سزاوار است که هر مسلمان به پیمانش بنگرد و هر روز [حداقل] پنجاه آیه بخواند.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  چهار + 6 =