گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۵/۱۱ - ۱۲:۰۳


  کودکان حاج تپه ای سوره ی یاسین را حفظ کردند

  نگاه آبیک: مربی اوقات فراغت روستای حاج تپه از حفظ و تفسیر سوره ی مبارکه ی یاسین در هسته ی فرهنگی جوان این روستا خبر داد. به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، حجت‌الاسلام مشهود عینلو مربی طرح اوقات فراغت روستای حاج تپه از توابع شهرستان آبیک، از برگزاری جلسات حفظ و تفسیر سوره مبارکه یاسین در […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: مربی اوقات فراغت روستای حاج تپه از حفظ و تفسیر سوره ی مبارکه ی یاسین در هسته ی فرهنگی جوان این روستا خبر داد.

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، حجت‌الاسلام مشهود عینلو مربی طرح اوقات فراغت روستای حاج تپه از توابع شهرستان آبیک، از برگزاری جلسات حفظ و تفسیر سوره مبارکه یاسین در این کلاس ها خبر داد.

   وی گفت:کلاس های اوقات فراغت روستای حاج تپه در قالب یک مجموعه فرهنگی جوان دختر و دو بوستان معرفت دختر و پسر در حال برگزاری است.

   حجت‌الاسلام عینلو گفت: اجرای طرح اوقات فراغت در ماه مبارک رمضان زمینه فعالیت های قرآنی را در قالب کلاس های اوقات فراغت بیش از پیش فراهم کرده است.

  وی عنوان کرد: یکی از فعالیت قرآنی هسته فرهنگی جوان روستای حاج تپه حفظ سوره مبارکه یاسین است که نزدیک به ۲۰ نفر از افرادی که در کلاس حضور دارند تاکنون موفق به حفظ ۳۵ آیه از آیات این سوره مبارکه شده اند.

  عینلو در ادامه افزود:برگزاری کلاس تفسیر سوره مبارکه یاسین از دیگر فعالیت های صورت گرفته در این هسته فرهنگی جوان است.

   وی درباره سوره یس گفت: یس، و نام های دیگرش «عزیزه؛ معمّه(شامل شونده)، مدافعه قاضیه(دفع کننده برآورده) سی و ششمین سوره قرآن است که مکی و دارای ۸۳ آیه است. از رسول گرامی اسلام روایت شده قرائت کننده این سوره نزد خداوند شریف خوانده می شود و این سوره برای قاری خود شفاعت می کند. در روایتی دیگر از ایشان آمده: سوره «یس» در تورات «معمّه: شامل شونده» نام دارد چون خیر دنیا و آخرت را شامل حال قرائت کننده خود می کند و بلاهای دنیا و سختی های آخرت را از او دور می کند.

  عینلو از مزایای سوره یاسین گفت: «قاضیه: دفع کننده برآورنده» نامیده می شود چون از قاری خود، هر بدی را دفع کرده و همه حاجت های او را روا می کند و قرائت آن سوره پاداشی برابر بیست حج دارد. و گوش سپردن به صدای قرائت آن، معادل با ثواب هزار دینار انفاق در راه خداست. در فضیلت این سوره از حضرت محمد صلی الله علیه و آله وسلم نقل شده: هر کس سوره «یس» را قرائت نماید مانند آن است که ده بار قرآن را ختم نماید.

  سوره یس

  وی حرف های خود را با سخنی از پیامبر ادامه داد: فرمودند: هر کس سوره «یس» را برای رضای خدا بخواند خداوند او را خواهد بخشید و اجری همانند ۱۲ ختم قرآن به او خواهد داد و اگر برای مریض در شرف مرگی خوانده شود، به تعداد حروف این سوره ۱۰ فرشته  نزد او به صف شده و برای او استغفار کرده و شاهد قبض روحش بوده و جنازه اش را تشییع می کنند و بر او نماز گزارده و شاهد دفنش هستند. 

  وی سخنی دیگر از امام صادق بیان کرد: از ابی بصیر روایت شده که حضرت صادق علیه السلام فرمودند: براستی برای هر چیزی قلبی است و قلب قرآن سوره یاسین است هر کس آن را قبل از خواب یا در روز، قبل از آنکه شام شود بخواند در آن روز از محفوظین و بهره مندان باشد تا آنکه شام کند و هر کس در شب قبل از خواب آن را تلاوت کند خداوند بر وی ۱۰۰۰ فرشته بگمارد تا او را از شر بدی و هر شیطان رانده شده و هر آسیب حفظ کنند و هر گاه در همان روز بمیرد خداوند او را وارد بهشت گرداند و ۳۰ هزار فرشته هنگام غسلش گرد آیند و برای او طلب آمرزش کنند و با استغفار او را مشایعت و بدرقه نمایند تا کنار قبر، و چون او را به قبر برند آن فرشتگان جمله در قبر با وی درآیند و خدا را عبادت کنند و ثواب او را به مرده دهند و قبرش تا هر کجا که چشم ببیند فراخ گردد و از فشار قبر ایمن باشد و همیشه از قبرش تا آسمان نوری تابان باشد تا اینکه خداوند او را از قبر بیرون آرد و چون او را برانگیخت فرشتگان خدا با او هستند و بدرقه اش کنند و با وی به گفتگو پردازند و به رویش لبخند زنند و به هر خیر و نیکی مژده اش دهند تا او را از صراط و میزان بگذرانند و در پایگاه قربی او را بدارند که هیچ مخلوقی را جز مقربان و فرستادگان حق آن مقام و منزلت و قرب را باشد، و وی با پیامبران در آن درگاه نزد خدای تعالی باز ایستد و با غمخواران غم نخورد و با اندوهگینان اندوه نکشد و با زاری کنندگان زاری نکند.

  یس

  وی ادامه داد: آنگاه خداوند تعالی گوید: ای بنده من شفاعت کن هر که را خواهی، که شفاعت را درباره همه بپذیرم و حاجت بخواه که هر چه خواهی به تو دهم پس وی حاجت را از خدا بخواهد که برآورده شود و شفاعت کند که پذیرفته گردد و حساب او را چون دیگران نکشند و در آنجا چون دیگران بازداشت نشود و چون از زبونان و خوار شدگان زبون و خوار نگردد و به نکبت گناه و عمل زشتی که از او سر زده گرفتار نشود و برات آزادی او را سر گشاده بدو دهند تا اینکه از درگاه الهی به زیر آید و همه مردم از روی تعجب گویند: «سبحان الله» این بنده را حتی یک گناه نبود او از همدمان محمد صلی الله علیه و آله وسلم خواهد شد.

  وی در پایان سخنی از جابر جعفی روایت شده که امام باقر علیه السلام فرمودند، ادامه داد: هر کس سوره یاسین را در عمر خود یک بار بخواند خداوند به شماره تمام آفریده هایش در این جهان و آن جهان و آنچه در آسمان است به عدد هر یک ۲۰۰۰ حسنه در نامه عملش ثبت فرماید و به همین مقدار از گناهان او محو سازد و دچار تنگدستی و زیان و بدهکاری و خانه خرابی نشود و بدبختی و دیوانگی نبیند و مبتلا به جذام و وسواس و دودلی و بیماری های مضر نگردد و خداوند سختی و دشواری مرگ را بر او آسان کند و خود متصدی و مباشر قبض روح او باشد و از جمله کسانی خواهد بود که خداوند فراخی زندگی او را به عهده گرفته و ضامن خوشحالی او هنگام مرگ گردیده و خشنودیش را آخرت تضمین کرده و همه فرشتگان آسمان و زمین را خطاب فرموده که من از بنده راضی هستم پس برای او آمرزش بطلبید.

  گفتنی است کلاس های طرح غنی سازی اوقات فراغت در قالب هسته های فرهنگی جوان و بوستان های معرفت از ۸ خرداد ماه آغاز و تا ۱۶ مرداد ماه سالجاری ادامه خواهد داشت.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  4 × = سی دو