گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۵/۵ - ۲۰:۰۵


  زمین چمن شهرستان آبیک میزبان نمازگزاران عید سعید فطر

  امام جمعه شهر آبیک از برگزاری و اقامه نماز عید سعید فطر در زمین چمن فوتبال اداره ورزش و جوانان این شهر خبر داد. حجت‌الاسلام سید ابوتراب موسوی که در نماز جمعه هفته گذشته شهرستان آبیک در مصلی این شهر با بیان این خبر که نماز عید فطر در زمین چمن فوتبال اداره ورزش و […]

  Print Friendly

  امام جمعه شهر آبیک از برگزاری و اقامه نماز عید سعید فطر در زمین چمن فوتبال اداره ورزش و جوانان این شهر خبر داد.

  نماز جمعه

  حجت‌الاسلام سید ابوتراب موسوی که در نماز جمعه هفته گذشته شهرستان آبیک در مصلی این شهر با بیان این خبر که نماز عید فطر در زمین چمن فوتبال اداره ورزش و جوانان برگزار می شود، بار دیگر در گفت‌وگو با خبرنگار نگاه آبیک  اظهار داشت: با وجود این که من خیلی تلاش کردم که نماز عید فطر امسال که مقرر شده بود در زمین مصلای نماز جمعه شهر آبیک برگزار شود، و مردم از نزدیک شاید زحمات مسئولین باشند، ولی به دلیل اینکه کمیته ساخت و ساز مصلا در حال آماده‌سازی زمین است و گودبرداری در حال انجام است امکان اقامه نماز در این مکان وجود ندارد.

  وی افزود: با بازدیدی که توسط من و سایر مسئولان شهرستان آبیک  از زمین مصلای نماز جمعه انجام شد به دلیل نامطلوب بودن فضای زمین و گودبرداری انجام شده، بیان کردند که تا روز عید فطر نمی‌توانند فضا را برای این روز آماده کنند، به همین دلیل طی جلسه‌ای مقرر شد که نماز عید سعید فطر امسال در زمین چمن فوتبال اداره ورزش و جوانان این شهر اقامه شود.

  خطیب نماز جمعه شهرستان آبیک خاطرنشان کرد: اعتباری برای مقدمات ساخت در زمین مصلای نماز جمعه اختصاص یافته که جذب آن اعتبار صورت خواهد گرفت که هزینه ساخت این مصلا بین ۳۰۰تا ۶۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است و مسئولان استان قزوین و شهرستان آبیک نیز باید عنایت ویژه‌ای به مصلا داشته باشند و اعتباری مناسب برای این مکام مقدس در نظر بگیرند.

  وی اضافه کرد: مسجد ولی عصر(عج) شهر آبیک(مصلای فعلی نماز جمعه) در مناسبت‌های مختلف به ویژه ماه مبارک رمضان  و نماز جمعه پاسخگوی حضور پرشور مردم شهرستان آبیک نیست و مردم به ویژه بانوان به زحمت افتاده و در زیر آفتاب و هوای گرم نماز جمعه را اقامه می‌کنند، که این یکی از مشکلات مردم در باره مصلا فعلی است.

  موسوی اظهار کرد: در روز عید سعید فطر در زمین چمن فوتبال اداره ورزش و جوانان شهر آبیک فضایی آماده می‌کنیم که مردم بتوانند مشارکت‌های خود را در کمک به احداث مصلای نماز جمعه اعطا کنند تا بخشی از هزینه‌های احداث مصلا تامین شود.

  وی درباره روز عید فطر گفت: در فرهنگ اسلامى اولین روز ماه شوال به عنوان عید فطر و جشن بازگشت ‏به فطرت معین شده است، زیرا مسلمانان روزه‏دار در طول ماه رمضان با ارتباط هاى پى در پى با خداوند متعال و استغفار از گناهان به تصفیه روح و جان خویش همت گماشته و از تمام آلودگى ‏هاى ظاهرى و باطنى که بر خلاف فطرت آنهاست، خود را پاک نموده و به فطرت واقعى خود برمى ‏گردند . امیرمؤمنان على علیه السلام نیز از همین زاویه به عید فطر مى ‏نگرد و با اشاره به روز عید مى ‏فرماید: «انما هو عید لمن قبل الله صیامه وشکر قیامه وکل یوم لا یعصى الله فهو عید (۱)؛ این عید کسى است که خدا روزه‏اش را پذیرفته و نماز او را ستوده است و هر روز که خدا نافرمانى نشود، آن روز عید است.»

  مسلمانان در این روز در اثر یک ماه ضیافت و مهمانى خداوند به صفاى باطن دست‏ یافته و در حقیقت، شخصیت واقعى خویش را بازیافته‏ اند. آرى، فطرت پاک انسان در طول سال در اثر غبارهاى جهل و نادانى و غفلت ‏به انواع گناهان و معصیت ‏ها مبتلا شده و از حقیقت ‏خود دور مى‏شود و در نتیجه دچار خود فراموشى و خدا فراموشى مى ‏گردد . اما با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، انسان مسلمان در پرتو فضاى معنوى آن ماه و تلاش ‏هاى خویش به یک زندگى نوین دست مى‏ یابد، که مى‏ توان آن را «بازگشت ‏به خویشتن‏» نامید .

  موسوی ادامه داد: در روز عید فطر گویى یک مسلمان از نو متولد مى ‏شود، چرا که طبق گفتار امیرمؤمنان علیه السلام، روزه ‏داران در شب عید فطر از تمام آلودگى‏ ها و پلیدى‏ ها پاک شده ‏اند و کمترین پاداش خود را که پاکى و پاکیزگى است دریافت نموده ‏اند. آن حضرت چنین مى ‏فرماید: « واعلموا عبادالله! ان ادنى ما للصائمین والصائمات ان ینادیهم ملک فى آخر یوم من شهر رمضان: ابشروا عباد الله! فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون»؛ اى بندگان خدا! بدانید که کوچکترین چیزى که براى مردان و زنان روزه ‏دار است، این است که فرشته ‏اى در روز آخر ما مبارک رمضان به آنها ندا مى ‏دهد: اى بندگان خدا! بشارتتان باد که [خداوند متعال ] تمام گناهان گذشته شما را آمرزید، پس بنگرید که بعد از این چگونه عمل خواهید کرد .»

  وی درباهر اعمال عید فطر گفت: اوّل آنکه بخوانى بعد از نماز صبح و نماز عید آن تکبیراتى را که در شبش بعد از نماز فریضه مى خواندى. دوّم آنکه بخوانى بعد از نماز صبح دعائى را که سیّد روایت کرده اَللّهُمَّ اِنّى تَوَجَّهْتُ اِلَیْکَ بِمُحَمَّدٍ اِمامى الخ و شیخ این دعا را بعد از نماز عید ذکر فرموده. سوّم بیرون کردن زکوه فطره است از هر سرى صاعى پیش از نماز عید به تفصیلى که در کتب فقهیّه است و بدانکه زکوه فطره واجب مؤ کّد است و شرط قبولى روزه ماه رمضان و سبب حفظ تا سال دیگر است و حق تعالى آن را مقدّم بر نماز ذکر فرموده در این آیه شریفه قَدْ اَفْلَحَ مَنْ تَزَکّى وَ ذَکَرَاسْمَ رَبِّهِ فَصَلّى».  چهارم غسل است و بهتر آن است که اگر ممکن شود از نهر غسل کنى و وقت آن بعد از طلوع فجر است تا زمان بجا آوردن نماز عید چنانچه شیخ فرموده و در جزء روایتى است که غسل را در زیر سقفى بکن و چون خواستى غسل کنى بگو : اَللّهُمَّ ایمانا بِکَ وَتَصْدیقا بِکِتابِکَ وَاتِّباعُ سُنَّهِ نَبیِّکَ مُحَمَّدٍ صَلّى اللّهُ عَلَیْهِ وَ الِهِ

  پس بسم اللّه بگو و غسل کن و چون از غسل فارغ شدى بگو: اَللّهُمَّ اجْعَلْهُ کَفّارَهً لِذُنُوبى وَطَهِّرْ دینى اَللّهُمَّ اَذْهِبْ عَنِّى الدَّنَسَ

  پنجم: پوشیدن جامه نیکو و به کار بردن بوى خوش و رفتن به صحرا در غیر مکّه براى نماز کردن در زیر آسمان

  ششم: پیش از نماز عید در اوّل روز افطار کنى و بهتر آنست که به خرما یا به شیرینى باشد و شیخ مفید فرموده مستحب است تناول کردن مقدار کمى از تربت سیّدالشهداء علیه السلام که شفا است از براى هر دردى

  هفتم: آنکه چون مهیّا شدى از براى رفتن به نماز عید بیرون نروى مگر بعد از طلوع آفتاب و آنکه بخوانى دعاهائى را که سیّد در اقبال نقل کرده از جمله از ابوحمزه ثمالى روایت کرده از حضرت امام محمّد باقرعلیه السلام که فرمود بخوان در عید فطر و قربان و جمعه وقتى که مهیّا شدى به جهت بیرون رفتن به نماز این دعا را:

  اَللّهُمَّ مَنْ تَهَیَّاءَ فى هذَا الْیَوْمِ اَوْ تَعَبَّاءَ اَوْ اَعَدَّ وَاسْتَعَدَّ لِوِفادَهٍ اِلى مَخْلُوقٍ رَجاَّءَ رِفْدِهِ وَنَوافِلِهِ وَفَواضِلِهِ وَعَطایاهُ فَاِنَّ اِلَیْکَ یا سَیِّدى تَهْیِئَتى وَتَعْبِئَتى وَاِعْدادى وَاسْتِعْدادى رَجاَّءَ رِفْدِکَ وَجَوائِزِکَ وَنَوافِلِکَ وَفَواضِلِکَ وَفَضاَّئِلِکَ وَعَطایاکَ وَقَدْ غَدَوْتُ اِلى عیدٍ مِنْ اَعْیادِ اُمَّهِ نَبیِّکَ مُحَمَّدٍ صَلَواتُ اللّهِ عَلَیْهِ وَعَلى الِهِ وَلَمْ اَفِدْ اِلَیْکَ الْیَوْمَ بِعَمَلٍ صالِحٍ اَثِقُ بِهِ قَدَّمْتُهُ وَلا تَوَجَّهْتُ بِمَخْلُوقٍ اَمَّلْتُهُ وَلکِنْ اَتَیْتُکَ خاضِعاً مُقِرّاً بِذُنُوبى وَاِساَّئَتى اِلى نَفْسى فَیا عَظیمُ یا عَظیمُ یا عَظیمُ اِغْفِرْ لِىَ الْعَظیمَ مِنْ ذُنُوبى فَاِنَّهُ لا یَغْفِرُ الذُّنُوبَ الْعِظامَ اِلاّ اَنْتَ یا لا اِلهَ اِلاّ اَنْتَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ

  وی در پایان گفت: سال گذشته نماز عید سعید فطر به صورت متمرکز در زمین مصلای نماز جمعه برگزار شده بود؛ این در حالی است که به دلیل نبود مصلا، نماز عید فطر تا سال ۹۱ در زمین چمن فوتبال اداره ورزش و جوانان شهر آبیک برگزار می‌شد که امسال نیز نماز در این مکان اقامه می‌شود.

  نماز عید سعید فطر امسال شهر آبیک به امامت حجت‌الاسلام سید ابوتراب موسوی امام جمعه شهر آبیک ساعت هشت صبح در زمین چمن فوتبال اداره ورزش و جوانان شهر آبیک اقامه می‌شود که ستاد اقامه نماز جمعه شهر آبیک از مردم درخواست کرده است زیرانداز و مُهر با خود به همراه داشته باشند.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  7 × شش =