گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۴/۳۱ - ۱۷:۱۱


  تکرار یک اتفاق ناخوشایند در بازار خودرو/ همه بلاتکلیف مانده اند

  وقایع و اتفاقات ماه‌های پایانی سال ۹۱ باردیگر در حال تکرار است، اتفاقاتی که جز بلاتکلیفی و سردر گمی مشتریان و خودروسازان نتیجه دیگری در برنداشت. این اتفاقات با بازنگری در قیمت خودرو از سوی شورای رقابت آغاز و با تشویق به تحریم خرید خودرو از سویبرخی نمایندگان مجلس ادامه پیدا کرد. در این شرایط اگر چه قیمت‌ها […]

  Print Friendly

  وقایع و اتفاقات ماه‌های پایانی سال ۹۱ باردیگر در حال تکرار است، اتفاقاتی که جز بلاتکلیفی و سردر گمی مشتریان و خودروسازان نتیجه دیگری در برنداشت.

  این اتفاقات با بازنگری در قیمت خودرو از سوی شورای رقابت آغاز و با تشویق به تحریم خرید خودرو از سویبرخی نمایندگان مجلس ادامه پیدا کرد.

  در این شرایط اگر چه قیمت‌ها باب میل مشتریان، دولت و مجلس نبود، اما با توجه به جایگاه قانونی شورای رقابت به‌نظر می‌رسید که مجلس و دولت با وجود مخالفت‌ها باید نسبت به مصوبات این شورا تمکین می‌کردند حال آنکه اصرار بر تغییر مصوبات قانونی شورای رقابت که راه نیز به جایی نبرد بازار خودرو را تا یکسال در بلاتکیفی و سردرگمی فرو برد از سوی دیگر خودروسازان هم تکلیف و انگیزه‌ای برای مقاومت در برابر خواست دولت و مجلس در خود نمی دیدند.

  به این ترتیب به‌نظر می‌سد که اتفاقات این دوسال بار دیگر در حال تکرار است چرا که با قیمت گذاری اخیر شورای رقابت و موج مخالفت‌ها در این زمینه بار دیگر نمایندگان مجلس بدون در نظر گرفتن جایگاه قانونی شورای مذکور در تلاش برای جلب نظر مردم در این زمینه هستند حال آنکه بلاتکلیفی و سردرگمی نمی تواند سودی برای مشتریان و خودروسازان داشته باشد. در همین حال با توجه به حضور رضا شیوا رئیس شورای رقابت در کمیسیون صنعت مجلس برخی از نمایندگان این کمیسیون تاکید کردند که شیوا به اشتباهات محاسباتی خود در زمینه قیمت‌گذاری پی برده است.حتی علی علیلو  با تشریح جزئیات جلسه یکشنبه گذشته این کمیسیون با شیوا اظهار کرده که در این جلسه مقرر شد فرمول قیمت‌گذاری خودرومورد بازنگری قرار گیرد.

  هرچند رضا شیوا  روز گذشته در این زمینه سکوت اختیار کرد با این حال علی علیلو عنوان کرده که در اینجلسه اسناد و مدارکی در مورد شرکت‌های خودروساز از سوی کمیسیون صنایع ارائه شده و رئیس شورایرقابت اعلام کرد که این اسناد را در اختیار نداشته و اطلاعات شورای رقابت در این مورد ضعیف بوده است.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  5 × دو =