گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۴/۳۰ - ۱۳:۲۹


  حسینی: اولویت برنامه ها در ماه مبارک رمضان توجه به نسل جوان است

  رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک در گفتگویی با خبرنگار نگاه آبیک  گفت: توجه به نسل جوان در اولویت برنامه های ماه مبارک رمضان قرار گرفته است. به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، حجت‌الاسلام سید جلال حسینی رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک، در گفتگویی با خبرنگار نگاه آبیک گفت: از مبلغان و روحانیون خواستم تا […]

  Print Friendly

  رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک در گفتگویی با خبرنگار نگاه آبیک  گفت: توجه به نسل جوان در اولویت برنامه های ماه مبارک رمضان قرار گرفته است.

  pحسینی

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، حجت‌الاسلام سید جلال حسینی رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک، در گفتگویی با خبرنگار نگاه آبیک گفت: از مبلغان و روحانیون خواستم تا توجه به نسل جوان و جذب آنان به سوی فرهنگ های متعالی دینی و ملی را در اولویت برنامه های خود در ماه مبارک رمضان قرار دهند.

   حجت‌الاسلام حسینی اظهار داشت: با توجه به فضای معنوی و خالصانه حاکم بر جامعه در ماه مبارک رمضان، این ایام فرصت مغتنمی برای تذهیب نفس و اخلاص جان است که باید از آن به بهترین نحو ممکن بهره برد.

   این مسئول بر ضرورت آگاه سازی و جذب نسل جوان به باورهای دینی و ملی تأکید کرد و گفت: ماه مبارک رمضان فرصت مناسبی برای جذب جوانان و نوجوانان است تا با حضور در مساجد و محافل مذهبی، با اعتقادات و باورهای دینی و ملی بیش از پیش آشنا شوند و به سئوالات و ابهامات آنان پاسخ داده شود.

   وی در گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک خطاب به روحانیون و مبلغین گفت: ما باید با سخنانی شیوا و خلاصه، نسل جوان را به سوی باورهای دینی و ملی جذب کنیم، باید توجه به جوانان و نوجوانان را در اولویت برنامه ها و سخنرانی های خود، به‌ ویژه در ماه مبارک رمضان قرار دهیم.

   رییس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک نیز با اشاره به فضائل و برکات ماه مبارک رمضان و ایجاد یک فرصت و زمینه برای پذیرش حقائق و معارف الهی و احکام دینی در این ماه اظهار کرد: علما و روحانیون ادامه دهندگان خط انبیا و اوصیا و انسان های راستین در تبلیغ و ترویج فرهنگ دینی هستند.

  حجت الاسلام حسینی با توضیح باید ها و نباید های امر تبلیغ و نحوه ایجاد وحدت رویه بین مبلغین ، موضوع اهمیت بنیان خانواده ، جوانان ، حجاب و عفاف ، وحدت ، امر به معروف و نهی از منکر ، معضل سوء مصرف مواد مخدر و نام گذاری سال را به عنوان مهمترین سوژه های مهم تبلیغی خواند.

  رئیس اداره تبلیغات اسلامی آبیک استفاده از تفسیر قرآن و بیان احکام شرعی در منابر را توصیه کرد و ادامه داد: بیان این مطالب، ذهن های روشن و اندیشه های پاک را به سوی تعالی و تکامل پیش می برد چرا که تنها می توان با بهره گیری از آیات قرآنی و احادیث معصومین(ع)، مسیر مستقیم رو به خدا را پیمود.

  وی یکی دیگر از راه های جذب جوانان اشاره کرد و گفت:  فضاسازی محیطی در مراکز امور جوانان به مناسبت های قرار گرفته در ماه رمضان توسط خود جوانان و نوجوانان یکی دیگر از راه های جذب جوانان و نو جوانان به مساجد می باشد.

  حسینی گفت: معرفی الگوهای دینی با توجه به اهمیت، ظرفیت و پایگاه اجتماعی، مذهبی و روانی نسل جوان را از دیگر راه های پیشنهادی برای مبلغین در ماه مبارک رمضان دانست و ادامه داد: ما می توانیم با دادن الگوهای مناسب و دینی به نوجوانانمان راه درست زندگی را به ان ها بیاموزیم.

  حسینی افزود: تجلیل از نوجوانانی که برای اولین بار روزه می گیرند(جشن اولین افطار) نیز یک راه مناسب برای دعوت کودکان و نوجوانان برای حضور در مساجد می باشد.

  وی بیان کرد: با توجه به شرایط خاص جامعه و هجمه فرهنگی غرب، روحانیت در این ایام باید بر مسائلی مثل بیداری نسل جوان از فتنه های دشمن ، عفاف و حجاب ، احکام شرعی و تفسیر قرآن کریم تکیه بیشتری کنند.

  وی یکی از گروه های هدف در برنامه های تربیتی امام خمینی(س) جوانان بودند اشاره کرد و گفت: چون ظرفیت اثر پذیری جوان بسیار بالا و آمادگی قبول خوب و بد در او بسیار است و از آن رو که به زعم ایشان: « قلب جوان لطیف و ساده است و صفایش بیشتر است و واردات آن کمتر و تزاحمات و تراکمات در آن کمتر است، پس شدید الانفعال و کثیر القبول است.

  وی به سخنان امام خمینی درباره جوانان اشاره کرد و گفت: بلکه هر خلق زشت و زیبایى در قلب جوان بهتر داخل شود و شدیدتر و زودتر از آن متأثر و منفعل گردد»  در نتیجه همت و توجه ایشان به پرورش نسل جوان بیشتر معطوف بود و همواره بر آن پافشاری داشتند. علاوه براین، نگاه رحمت آمیز و دل سوزی حاکی از حساسیت پیامبرگونه نسبت به سرنوشت انسان‌ها با خمیر مایه صداقت و صمیمیت سخن او را بر دل و جان می نشاند و  نتایج معجز آسای خود را در صحنه های مختلف اجتماع ایران نشان می داد و چنانکه دیدیم به ویژه در دوران دفاع مقدس به خوبی چهره نمایان ساخت.

   و در پایان شمه ای از آن چه که سفارش امام خمینی (س) است به جوانان در زمینه بهره گیری از برکات ماه رمضان اشاره کرد و گفت:  «خداوند دعوت کرده است ما را به اینکه شما باید وارد بشوید در این میهمانخانه[ضیافت الله ماه رمضان] و این ضیافت هم جز ترک، چیزى نیست؛ ترک هواها، ترک خودیها، ترک منیها، منیتها. اینها همه در این میهمانخانه است و ما باید حساب کنیم ببینیم که آیا وارد شدیم در این میهمانخانه یا اصلًا، وارد نشدیم، راهمان دادند به این ضیافتخانه یا نه، استفاده کردیم از این ضیافت الهى یا نه. البته حساب امثال من با کرام الکاتبین است. اما من به شما آقایان و به هر کس که این کلمات مى رسد و خصوصاً، طبقه جوان عرض مى ‏کنم که آیا در این مهمانخانه رفتید؟ استفاده کردید؟ از شهوات خصوصاً شهوات معنوى چشم پوشیدید؟ یا اینکه مثل من هستید؟

  حسینی ادامه داد: جوان ها متوجه باشند که در جوانى مى‏ شود اصلاح کند انسان خودش را. هر مقدارى انسان سنش زیادتر مى‏ شود، اقبالش به دنیا بیشتر مى‏ شود. جوان ها نزدیکترند به ملکوت. پیرها هر چه مى ‏گذرد، هر چه بر عمرشان مى‏ گذرد، هى اضافه مى‏ شود یک چیزهایى که آنها را از خدا دور مى‏ کند. …[انسان] همان طورى که شهوات ظاهرى را باید ترک بکند، از شهوات باطنى که بالاترین سد راه است براى انسان، باید از اینها جلوگیرى کند. تمام این مفاسدى که در عالم حاصل مى‏ شود، براى این است که در این ضیافت وارد نشده‏ اند یا اگر وارد شده ‏اند استفاده نکرده ‏اند. خطاب به همه مردم است، همه دعوت شدید به ضیافت اللَّه، همه مهمان خدا هستید و مهمانى به ترک است. اگر ذره‏ اى هواى نفس در انسان باشد، این به مهمانى وارد نشده است یا اگر وارد شده است استفاده نکرده است.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  × سه = 21