گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۴/۲۵ - ۱۶:۳۳


  بهتر زیستن یک هنر است

  یک هفته از فصل گرم تیرماه در تابستان را هفته بهزیستی نامیده­ اند. حتماً می­ پرسید، بهزیستی یعنی چه؟ شاید یکی از اهداف هفته بهزیستی کمک به کسانی است که به کمک  ­های ما نیاز دارند یعنی ما و شما دست به دست هم دهیم و به کمک افرادی برویم که در ابعاد مختلف نیاز […]

  Print Friendly

  یک هفته از فصل گرم تیرماه در تابستان را هفته بهزیستی نامیده­ اند.

  حتماً می­ پرسید، بهزیستی یعنی چه؟ شاید یکی از اهداف هفته بهزیستی کمک به کسانی است که به کمک  ­های ما نیاز دارند یعنی ما و شما دست به دست هم دهیم و به کمک افرادی برویم که در ابعاد مختلف نیاز به کمک دارند!
  یقیناً هفته بهزیستی را باید هفته مهر، صفا و صمیمیت نامید و از همه مهرورزان فعال در این عرصه تقدیر و تشکر کرد. در شرایط کنونی سازمان بهزیستی کشور به عنوان یک واحد بزرگ اجتماعی با نزدیک به سه دهه ارائه خدمات با حجم قابل توجهی از معلولان و اقشار آسیب ­پذیر جامعه رو به ­رو است که پاسخگویی به نیازهای مختلف این عزیزان را در دستور کار قرار داده است. با این حال در بین تعریف ­های بهزیستی، تعریف سازمان ملل متحد از همه پذیرفته­تر می­ باشد، «سازمان بهزیستی، عبارت است از مجموع ه­ای هماهنگ از برنامه­ ها و فعالیت­ هایی که تحت نظارت یا کمک دولت، برای بهبود زندگی افراد و گروه ­های آسیب­ پذیر جامعه، انجام می ­شود.»

  تا پیش از پیروزی انقلاب، تشکیلات متمرکزی برای ارایه خدمات بهزیستی وجود نداشت. پس از پیروزی انقلاب، سازمان بهزیستی کشور در بیست و چهارم تیر هزار وسیصد و پنجاه و نه بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب اسلامی تشکیل شد و با تلاش مستمر شهید دکتر محمدعلی فیاض بخش، به ارگانی دولتی و کارآمد برای خدمت به محرومان و مستضعفانِ کشور تبدیل گردید.

  این سازمان، به منظور نیل به اهداف خود، با اتخاذ تدابیر لازم و حمایت‏های گوناگون از کودکان نیازمند، زنان و کودکان بی ‏سرپرست و نیز ارایه خدمات توانبخشی به معلولان جسمی و ذهنی، مبتلایان به بیماری ‏های صعب العلاج، معتادان و ناسازگاران اجتماعی و همچنین پیشگیری از معلولیت‏ ها و آسیب‏ های اجتماعی و … با توجه به حفظ ارزش ‏ها و کرامت والای انسانی و تکیه بر تعاون و همیاری مردم نیکوکار و همکاری‏ های نزدیک روحانیون متعهد و سایر اقشار دلسوزِ کشور تلاش می‏ کند.

  بهزیستی مجموعه متشکلی از تدابیر، خدمات و فعالیت­ ها و حمایت­ های غیر بیم ه­ای که به منظور حفظ ارزش ­ها و کرامات انسانی، تکیه بر مشارکت ­های مردم و همکاری ­های نزدیک سازمان ­های ذیربط در جهت گسترش خدمات توانبخشی حمایتی، بازپروری و پیشگیری از معلولیت ­ها و آسیب ­های اجتماعی و کمک به تأمین حداقل نیازهای اساسی گروه­ های کم ­بهره اقدام می­ کند!

  بر اساس آمار سازمان بهزیستی از مجموع ۱۹ هزار کودک بی­ سرپرست کشور ۱۰ هزار نفر به خانواده­ های متقاضی تحویل داده شده است و در حال حاضر ۹ هزار نفر در ۴۰۰ مرکز دولتی و خصوصی تحت نظر بهزیستی نگهداری می ­شوند. در حوزه­ های توانبخشی، اعتیاد و پیشگیری از آسیب ­های اجتماعی این نهاد تاکنون موفقیت­ های خوبی کسب نموده که البته پیشرفت و بهتر شدن اهداف مورد توجه همه افراد جامعه می­ باشد. بهتر زیستن همواره دغدغه انسان است و برای دستیابی به آن تلاش مداوم کرده است. اما تاکنون نتوانسته به نتیجه ­ای رضایت ­بخش نایل آید. هفته بهزیستی می­ تواند تلنگری باشد تا هر از گاهی مفهوم زیستن بهتر را در ذهن ما یادآور شود. زیستن بهترین چیزی است که به آن امید بسته ­ایم، اما بد نیست از خود بپرسیم هزاران خانوار تحت پوشش بهزیستی که با وجود نیاز به دلیل کمبود اعتبار مستمری دریافت نمی ­کنند و این مشکل درباره دریافت خدمات و وسایل کمک توانبخشی و درمانی نیز وجود دارد چه باید بکنند؟
  تاوان اندوه دل­شکستگی زنان سرپرست خانوار را چه کسانی می­دهند؟
  هزینه گوشه­نشینی بدون هیچ انگیزه و امید معلولان و نیازمندان کشور را چگونه پرداخت می­کنند؟
  آیا باید تنها از یک سازمان انتظار داشت تمامی این بار را بر دوش بکشد؟
  آیا هر کدام از ما به شکرانه سالم زیستن خود نباید در حد توان خود در گرفتن دست ناتوانی بکوشیم؟
  شکر نعمت که اینگونه اقتضا می­ کند!

   وظایف سازمان بهزیستی

  این سازمان با چندین معاونت اداری، استقرار اداره های بهزیستی در اکثر شهرهای ایران، کارکنان و مددکاران فراوانی بالغ بر ۲۶۰۴۳ نفر نیروی انسانی در بهزیستی در تلاش است تا وظایفی بدین شرح را اجرا کند:

  ▪ نگهداری از سالمندان نیازمند حمایت: در مراکز نگهداری از سالمندان بهزیستی، پذیرش و ارائه خدمات مشاوره و مددکاری اجتماعی به سالمندان، خانواده یا بستگان آن ها انجام می گیرد. این خدمات شامل نگهداری شبانه روزی سالمندان غیرقابل توانبخشی (ناتوان) و بی سرپرست و با سرپرست بدون بضاعت وهمچنین ارائه خدمات مورد لزوم نظیر انجام امور تغذیه، نظافت، استحمام، پوشاندن لباس، مراقبت های بهداشتی درمانی، داروئی، انجام امور توانپزشکی و ایجاد زمینه های سرگرمی برای بهره گیری از اوقات فراغت می باشد.

  ▪ ارائه مشاوره های ژنتیک: با توجه به اینکه حدود نیمی از معلولیت های مادرزادی ناشی از اختلالات ژنتیک، قابل تشخیص قطعی نمی باشد ولی با این حال محاسبه ریسک خطر بر اساس شجره نامه ترسیمی به خانواده ها کمک می کند. مقدمات اولیه مشاوره و اخذ مشخصات و رسم شجره نامه توسط کارشناس در مرکز مشاوره ژنتیک انجام می شود. انجام معاینه، درخواست آزمایش، انجام آزمایشات تکمیلی ژنتیکی نظیر کاریوتایپ و… در صورت لزوم درخواست تشخیص نهایی یا ارجاع به کمیسیون ژنتیک استانی و کشوری از اقدامات بعدی مرکز مشاوره ژنتیک می باشد.

  ▪ فرزند خواندگی: فرزندخواندگی عبارت است از اعطای سرپرستی کودکان بدون سرپرست شناخته شده تحت سرپرستی سازمان بهزیستی به خانواده های متقاضی که واجدالشرایط قانون جاری حمایت از کودکان بی سرپرست باشند. کودکانی را می توان به عنوان فرزند خوانده انتخاب کرد که کلیه تلاش ها و کوشش های حرفه ای جهت شناسایی والدین و بازگشت کودک به خانواده موثر واقع نگردیده باشد. البته حکم سرپرستی درصورت تشخیص سازمان بهزیستی مبنی برآسیب پذیری کودک و عدم شایستگی والدین قانونی یا مراجعه والدین حقیقی کودک با هماهنگی دادگاه قابل فسخ است.

  ▪ توانبخشی مبتنی بر جامعه (CBR): توانبخشی مبتنی بر جامعه راهبردی است در درون برنامه توسعه جامعه جهت اجرای برنامه های توانبخشی و عدالت اجتماعی. در این برنامه تلاش می شود با پیوستن تمام افرادی که به نوعی ناتوانی دارند، همچنین خانواده های آنان و افراد جامعه این خدمات محقق شود. این برنامه با ارائه خدمات ویژه بهداشتی، آموزشی، حرفه ای و اجتماعی به گروه های هدف انجام می گیرد. توانبخشی مبتنی بر جامعه در ایران با ارائه خدمات شش گانه به معلولین که شامل: آموزش در خانواده، آموزش در جامعه، استفاده از سیستم ارجاع و ارائه وسایل کمک توانبخشی، اشتغال و کاریابی معلولین و خدمات حمایت اجتماعی معلولین است به دنبال تغییر نگرش منفی نسبت به معلولین و ورود آنان به صحنه اجتماعی از طریق تقویت توانمندی هایشان می باشد تا بتواند به اصول پنجگانه خود تحت عنوان اصل مساوات، اصل عدالت اجتماعی، اصل همبستگی، اصل تلفیق عموم و اصل کرامت و عزت نفس جامه عمل بپوشاند.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  2 × = ده