گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۴/۲۵ - ۱۷:۵۴


  ضرورت استفاده از مواد اولیه غذایی سالم در نذورات شبهای قدر

  معاون مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت بر استفاده از مواد غذایی اولیه سالم و دارای پروانه ساخت در نذورات شب های قدر تاکید کرد. به گزارش نگاه آبیک به نقل از ایسنا، مهندس سید رضا غلامی، ضمن بیان این مطلب افزود: گوشت و مرغ مصرفی در نذورات باید از مراکز مجاز سازمان دامپزشکی […]

  Print Friendly

  معاون مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت بر استفاده از مواد غذایی اولیه سالم و دارای پروانه ساخت در نذورات شب های قدر تاکید کرد.

  به گزارش نگاه آبیک به نقل از ایسنا، مهندس سید رضا غلامی، ضمن بیان این مطلب افزود: گوشت و مرغ مصرفی در نذورات باید از مراکز مجاز سازمان دامپزشکی و دارای پروانه کسب نیز تهیه شود.

  وی در ادامه گفت: همچنین بهتر است حبوبات مورد استفاده در غذا نیز، دارای بسته بندی همراه با پروانه ساخت از وزارت بهداشت و دارای تاریخ تولید و مصرف باشند.

  معاون مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت در ادامه بر ضرورت انگل زدایی و گندزدایی سبزی‌ها تاکید کرد و گفت: در انگل زدایی باید به ازای هر لیتر آب یک تا ۳ قطره از مایع شوینده استفاده شود.

  وی در ادامه گفت: همچنین برای گندزدایی سبزی و میوه نیز باید از مواد گندزدای دارای پروانه ساخت از وزارت بهداشت و از مراکز مجاز مثل داروخانه تهیه شود.

  مواد غذایی پخته شده را بیش از دو ساعت در هوای آزاد نگهداری نکنید

  معاون مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت بر عدم نگهداری مواد غذایی پخته شده بیش از دو ساعت در هوای آزاد تاکید کرد و گفت: مراحل پخت نذورات باید طوری صورت گیرد که حداقل ۳۰ دقیقه تا یک ساعت بعد بتوان آن را سرو کرد.

  مهندس غلامی، محدوه دمایی ۴ تا ۶۰ درجه سانتیگراد را منطقه خطر برای مواد غذایی عنوان کرد و افزود: مواد غذایی پخته شده باید در دمای زیر ۴ درجه و یا بالای ۶۰ درجه سانتیگراد تا زمان سرو آن که حداکثر به مدت ۴۵ دقیقه می‌باشد، نیز نگهداری شوند.

  وی در ادامه گفت: چنانچه ماده غذایی زودتر از زمان در نظر گرفته شده آماده شد، باید بر روی شمعک روشن گاز قرار داده شود.

  ضرورت توزیع مواد غذایی گرم در ظروف گیاهی و یا ظروف آلومینیومی

  معاون مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت همچنین بر استفاده از آب لوله کشی و تصفیه شده برای پخت غذا و یا آشامیدن تاکید کرد و گفت: چنانچه منطقه ای به آب لوله کشی دسترسی نداشت باید از آبی استفاده شود که از سالم بودن آن اطمینان کامل داشته و در غیر این صورت باید کلرزنی انجام شود.

  مهندس غلامی بر عدم نگهداری مواد غذایی و انواع نوشیدنی‌های گرم در ظروف پلاستیکی یکبار مصرف تاکید کرد و افزود: مواد غذایی گرم باید در ظروف گیاهی و یا آلومینیومی نگهداری و توزیع شود.

  • نذورات داغ را در ظروف یکبار مصرف نریزید

  معاون مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت، با اشاره به این که تکایا و مساجد باید ایمنی کامل را از نظر سیستم برق، گاز و دستگاه های صوتی رعایت کنند، افزود: برای طبخ و توزیع مواد غذایی در این اماکن باید از افرادی که بهداشت فردی را رعایت می‌کنند و کارت بهداشت دارند نیز استفاده شود.

  وی همچنین، بر تهیه انواع مواد غذایی مناسب ماه رمضان از مراکز دارای مجوز از اتحادیه صنف خود و معتبر تاکید کرد.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  1 − = صفر