گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۷/۰۱/۱۴ - ۰۹:۲۸


  رئیس دامپزشکی آبیک عنوان کرد
  هشدار دامپزشکی جهت پیشگیری از تب ۳ روزه دام ها رئیس اداره دامپزشکی شهرستان آبیک تاکید کرد: واکسیناسیون دامها و کنترل ناقلین بیماری نقش مؤثری در پیشگیری از بیماری دارد.

  مرتضی یعقوبی، رئیس اداره دامپزشکی شهرستان آبیک در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی نگاه آبیک اظهار کرد: طی سالیان اخیر مواردی از گزارشات و کانون‌های بیماری تب سه روزه در سطح واحدهای اپیدمیولوژیک کشور بروز نموده و خسارات اقتصادی فراوانی را برحسب شدت بیماری و نوع واحدهای اپیدمیولوژیک درگیر و سابقه ایمنی گله ای ( ناشی از ابتلای قبلی و یا واکسیناسیون ) برجای گذاشته است.

  وی تصریح کرد: یکی از مهمترین ابزارهای کنترل بیماری استفاده به موقع از واکسن مناسب می باشد که نتایج آن طی سالهای ۹۲ و ۹۴ بصورت بارز در واحدهای استفاده کننده از برنامه کنترلی و واکسیناسیون خود را نشان داده است.

   رئیس اداره دامپزشکی شهرستان آبیک افزود: با توجه به بارش های مناسب در اواخر سال جاری و تغییرات آب و هوایی، لازم است اقدامات زیر در راستای تداوم کنترل بیماری به مورد اجرا گذاشته شود:

  1. با توجه به ماهیت اپیدمیولوژیک بیماری ( بروز سینوسی بیماری هر ۲ سال یکبار ) و همچنین ایمنی ناشی از کاربرد واکسن موجود ( ۶ ماه ) لازم است برنامه پیشگیرانه ( کنترل ناقلین همراه با واکسیناسیون دامهای حساس و …) علی الخصوص واحدهای دارای تراکم و تولید بالا به اجرا گذاشته شده و این مهم به نحو مقتضی به اطلاع واحدهای تحت پوشش رسانیده شود.
  2. با توجه به شروع فصل بهار و مساعد شدن هوا برای فعالیت حشرات ناقل بیماری آمادگی لازم برای مقابله با رخدادهای احتمالی بیماری در سطح شهرستان در نظر گرفته شود

  یعقوبی ادامه داد: با توجه به اپیدمیولوژی بیماری، اجرای پروتکل واکسن و واکسیناسیون، همراه با پروتکل درمانی و تشخیص به موقع دامهای بیمار میتواند مهمترین گزینه در کنترل بیماری باشد.

  این مسئول در پایان خاطرنشان کرد: لذا بر تشخیص سریع و بموقع دامهای بیمار و درمان مبتلایان تأکید گردیده و اطلاع رسانی بمنظور واکسیناسیون دامهای حساس هدف ( با اولویت تلیسه ها و گاوهای پرتولید و گوساله های بالای ۵ ماه ) همراه تشخیص و درمان سریع و مناسب مبتلایان مناسب‌ترین راه برای به حداقل رسانیدن خسارات اقتصادی بیماری می باشد.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  + شش = 13