گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۶/۱۲/۱۶ - ۱۰:۴۸


  مدیر جهاد کشاورزی آبیک خبرداد
  اجرای کشت مستقیم حبوبات دیم در ۳۰ هکتار از اراضی کشاورزی آبیک مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک گفت: كشت تأخیری نخود دیم در سطح 30 هکتار با دستگاه کشت مستقیم در اراضی کشاورزی این شهرستان انجام شد.

  بیژن لطفی، رئیس جهاد کشاورزی شهرستان آبیک  در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی نگاه آبیک اظهار کرد: کشت تأخیری نخود دیم در سطح ۳۰ هکتار با دستگاه کشت مستقیم در اراضی کشاورزی این شهرستان انجام شد.
  وی افزود:این طرح در راستای مقابله با بحران‌های آب، خاک و محیط زیست، حرکت به سمت کشاورزی پایدار مبتنی بر تکنولوژی و دانایی و بکارگیری اصول علمی و فنی مدیریت مزرعه اجرا شده است.

  رئیس جهاد کشاورزی شهرستان آبیک با اشاره به مزایای خاک‌ورزی حفاظتی و کشت مستقیم حبوبات با توجه به افزایش سرعت فرایند کاشت و کاهش مصرف سوخت و انرژی ادامه داد: در این روش علف‌های هرز مزرعه هم تا حدودی کنترل شده و باقی ماندن بقایا روی خاک منجر به کاهش سطح تبخیر مزرعه، حفظ رطوبت، افزایش تدریجی فعالیت میکروبی‌های خاک و سایر موجودات زنده و افزایش کربن آلی خاک در سال‌های آتی می‌شود.

  لطفی خاطرنشان کرد: کشت حبوبات عامل مهمی در پایداری تولید غلات است که ضمن تثبیت ازت در خاک، کاهش آفات و بیماری‌ها منجر به افزایش عملکرد غلات می‌شود.

  گفتنی است، این طرح به هماهنگی مرکز جهاد کشاورزی زیاران از توابع شهرستان آبیک و همکاری مرکز تحقیقات دیم دانشگاه تهران در اراضی روستای آبیک سفلی انجام شد.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  − یک = 8