گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۶/۱۲/۱۲ - ۱۱:۳۰


  عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور:
  اوضاع نامطلوب مهندسی در فعالیت حرفه ای و معشیتی/ بیشترین تخلفات ساختمانی استان در آبیک رخ می‌دهد عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور: با توجه به رکود صنعت ساختمان ، شرایط مهندسی چه از نظر فعالیت حرفه ای و ساخت و ساز و چه از نظر معشیتی اوضاع مطلوبی ندارد.

  به گزارش خبرنگار اجتماعی نگاه آبیک، مراسم بزرگداشت روز مهندس با همکاری دفتر نمایندگی نظام مهندسی شهرستان آبیک با حضور اعضای هیئت مدیره، فرماندار شهرستان آبیک ، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر آبیک صبح امروز در محل تالار پذیرایی باران برگزار شد.

  عباس وثیق نیا عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اظهار کرد: روز مهندس همزمان با سالروز تولد حکیم خواجه نصیرالدین طوسی مهندس، حکیم و عارف بزرگ ایرانی نامگذاری شده است که وی نزدیک به ۲۵ سال در بخش الموت قزوین سکونت داشته است و بخش عمده ای از فعالیتهای را که در قزوین انجام داده اند متاسفانه کم تر شناسانده شده است.
  وی بیان کرد: موضوعی که ما خیلی به آن توجه نمی کنیم بحث حکمت در کارها می باشد که تمام علما و مهندسان قدیمی در انجام کارهای خود حکمت هم داشته اند ولی متاسفانه امروزه کمتر به این موضوع مهم پرداخته و بیشتر به صنعت توجه می شود.
  این مقام مسئول با اشاره به رکود صنعت ساختمان و وضعیت معیشتی مهندسان عنوان کرد: شرایط مهندسی چه از نظر فعالیت حرفه ای و ساخت و ساز و چه از نظر معشیتی اوضاع مطلوبی ندارد و از طرفی هم در اتفاقاتی که رخ می دهد نهادها و ارگانهای مختلف هجمه های زیادی را بر علیه مهندسان وارد می کنند.

  وثیق نیا ادامه داد: در صورتی که در چرخه ساخت و ساز حدوداً ۲۶ نهاد و سازمان ارتباط مستقیم دارند و با توجه به بررسی های بعمل آمده در سال ۱۴۰۰، با توجه به دانشجویان رشته ساختمان در دانشگاهها تقریباً حدود ۱ میلیون نفر مهندس در ۷ رشته در آینده خواهیم داشت که با توجه به ساخت و ساز مهندسان نمی توانند صرفاً از این حوزه ارتزاق داشته باشند و این موضوع می طلبد که مهندسان هم در حوزه های دیگر با علم مهندسی و حکمت فعالیت داشته باشند.
  نایب ریس اول سازمان نظام مهندسی  یادآور شد: در سال گذشته حدود ۲۱ هزار متر مربع و امثال حدود ۲۰ هزار متر مربع کار در آبیک انجام شده است و این بیانگر کاهش انجام کار می باشد و وضعیت اشتغال مهندسان مطلوب نیست.

  وی در پایان خاطرنشان کرد : بیشترین تخلفات ساخت و ساز در ۲۵ شهر استان قزوین تا سال گذشته در شهرستان آبیک رخ داده است که امیدواریم با توجه مسئولین شهری آبیک و تعامل دستگاهها  و بسترسازی مناسب شاهد کاهش تخلفات ساخت و ساز و افزایش اشتغال در این شهرستان باشیم.

  صنعت ساخت و ساز باید از حالت سنتی خارج شود

  سید محمد حسینی سرپرست فرمانداری آبیک در این مراسم ضمن عرض تبریک روز مهندس اظهار کرد: کلمه مهندس که عنوان می شود نگاه جامعه به مهندس یک نگاه دارای تغییر و دگرگونی است و مهندسان هستند که سازندگان جامعه هستند.

  وی افزود: انتظار می رود  که جامعه مهندسی و صنعت ساخت و ساز از حالت سنتی خارج شود، متاسفانه امروزه جامعه ما دچارمشکلات سنتی بودن هستند که نیاز است این تغییر نگرش در جامعه ما رخ دهد.

  سرپرست فرمانداری آبیک عنوان کرد: متاسفانه ۴۲ درصد جمعیت شهر آبیک در بافت فرسود و ناکارآمد سکونت دارند و اگر اتفاق رخ دهد مشکلات عدیده ای رخ خواهد شد که نیاز است مهندسان این شهر به فکر تغییر اساسی و زیر بنائی باشند تا مشکلات مرتفع شود.
  این مقام مسئول با اشاره به فرآیند دریافت پروانه ساختمانی ادامه داد:یکی از مشکلاتی که به آن روبرو هستیم طولانی بودن فرآیند دریافت پروانه و نقشه های ساختمانی است که این فرآیند طولانی باعث می شود مردم جامعه به سمت ساخت و ساز غیر اصولی حرکت نمایند و همین ساخت و ساز غیر اصولی باعث بروز مشکلات عدیده در جامعه می شود.

  حسینی در پایان خاطرنشان کرد: با کوتاه نمودن فرآیند دریافت پروانه و نقشه های ساختمانی میتوان ضمن جلوگیری از ساخت و ساز غیر اصولی انگیزه مردم را جهت ساخت و ساز اصولی بیشتر نمائیم.

  انتهای پیام/

   

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  2 × چهار =