گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۶/۱۲/۱۲ - ۱۱:۰۲


  رئیس دفتر نمایندگی نظام مهندسی در آبیک مطرح کرد
  کاهش دفاتر مهندسی آبیک در پی رکود بازار ساخت و ساز رئیس دفتر نمایندگی نظام مهندسی شهرستان آبیک گفت:در سال 96 در نقایسه با سال 95 تعداد دفاتر مهندسی از 35 دفتر به 33 دفتر کاهش یافته و با توجه به کاهش ساخت و ساز در سال 95، حدوداً 21 هزار 445 متر مربع کار به دفاتر مهندسی ارجاع شده است.

  به گزارش خبرنگار اجتماعی نگاه آبیک، مراسم بزرگداشت روز مهندس با همکاری دفتر نمایندگی نظام مهندسی شهرستان آبیک با حضور اعضای هیئت مدیره، فرماندار شهرستان آبیک ، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر آبیک صبح امروز در محل تالار پذیرایی باران برگزار شد.

  سید محمد عبادی رئیس دفتر نمایندگی نظام مهندسی شهرستان آبیک با اشاره به علم مهندسی عنوان کرد: مهندسی در واقع علم و فن انجام کارهایی است که ریشه در اندیشه و خلاقیت بشر دارد و تاریخ مهندسی به اندازه تاریخ بشری است و هر شیئی که در روی کره زمین ساخته می شود نتیجه کار مهندسان بوده است.

  وی عنوان کرد: ۵ اسفندماه به نام بزرگداشت حکیم خواجه نصیرالدین طوسی در تقویم کشورمان به نام “روز مهندسی” نامگذاری شده است اما این نکته قابل تامل است که قاعدتاً نباید روز مهندسی و توجه به مهندسان فقط به یک روز خاص خلاصه گردد.

  رئیس دفتر نمایندگی نظام مهندسی شهرستان آبیک افزود: روز مهندسی به معنای واقعی روزی است که مهندسان با بهره گیری از تمام اندوخته علمی و دانش خود و همچنین با تکیه بر اخلاق حرفه ای مسئولیت های خود را به نحو احسن به انجام برسانند.
  عبادی بیان کرد: مهندسان هر روزه باید علم و دانش خود را به روز کنند تا بتوانند گام‌های موثر بیشتری را در جهت خدمت به مردم و جامعه و توسعه آبادانی کشور بردارند.

  وی افزود: این روز یادآوری می کند که مهندسان چه مسئولیت‌های در قبال خود، جامعه و نسل های آینده و محیط زیست دارند و همانا فراموش نکنیم که توسعه و آبادانی کشور نتیجه تعامل مهندسان و آحاد جامعه و دستگاههای مرتبط و ذیربط می‌باشد.

  این مسئول ابراز کرد: همانطور که در قرآن اشاره شده است خداوند سرنوشت هیچ قوم و ملتی را تغییر نمی دهد مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند و میتوان در حوزه مهندسین اینگونه استنباط کرد که تغییر در نحوه ارائه خدمات از طرف مهندسان و تغییر نگرش مردم به مهندسان باعث پیشرفت و توسعه خواهد بود.


  عبادی در پایان در خصوص عملکرد دفتر نمایندگی در سال ۹۵ اظهار کرد: در سال ۹۶ تعداد دفاتر مهندسی از ۳۵ دفتر به ۳۳ دفتر کاهش داشتیم و تعداد مهندسین عضو در سال ۹۵ حدود ۱۷۶ نفر و در سال ۹۶ به ۲۲۶ نفر افزایش پیدا کرد ولی متاسفانه با توجه به کاهش ساخت و ساز در سال ۹۵ ، حدوداً ۲۱ هزار ۴۴۵ متر مربع کار به دفاتر مهندسی ارجاع شده است.

  وی افزود: در سال ۹۶ حدود ۲۰ هزار ۸۴۵ متر مربع کار توسط مهندسان صورت گرفته است که بیانگر کاهش سطح درآمد مهندسان می باشد که امیدواریم با نگاه ویژه مسئولین ضمن خروج از رکود صنعت ساختمان باعث افزایش کیفیت ساخت و ساز باشیم.

  رونق ساخت و ساز در گرو چرخه اقتصاد کشور است

  سعید آگشته شهردار آبیک در این مراسم با بیان اینکه ۲ نکته مهم و خاص در مهندسی اعم از حکمت و ظرافت است، اظهار کرد: متاسفانه این دو نکته امروزه از مهندسان گرفته شده است که امیدوارم با رعایت این دو در ساخت و ساز شاهد ساخت ساختمان‌های با کیفیت و با امنیت کاربردی باشیم.
  وی ادامه داد: متاسفانه امروز وضعیت ساخت و ساز به علل متفاوت جالب نیست و تا زمانی بودجه های نقدی در حساب های بانکی بوده و سود آن بیشتر از سود در چرخه اقتصاد باشد وضعیت ساخت و ساز رونق نخواهد گرفت.

  آگشته بیان کرد: امیدواریم که با سیاست گذاری لازم در نظام بانکی کشور، اقتصاد مهندسی و اقتصاد صنعت کشور دارای وضعیت بهتری گردد و شهرداری تمام حمایت خود را برای بخش سرمایه گذاری در حوزه صنعت ساخت و ساز بکار می گیرد.

  شهردار آبیک در پایان خاطرنشان کرد:امیدوار هستیم که با تعامل دستگاههای مرتبط شاهد رشد حوزه صنعت ساختمان باشیم.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  چهار − 1 =