گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۱۴:۲۰


  معاون سلامت دامپزشکی قزوین مطرح کرد
  بی خطر بودن عارضه سبز شدن عضله سینه مرغ معاون سلامت دامپزشکی استان قزوین گفت: عارضه عضله سبز بیشتر در طیور با وزن زیاد و تحرک بالا اتفاق افتاده و علل عفونی ندارد از این رو خطری را برای مصرف کنندگان در پی ندارد. 

  به گزارش خبرنگار اجتماعی نگاه آبیک، دکتر مهدی مهرزاده،معاون سلامت دامپزشکی قزوین با اشاره به بیماری عضله سبز طیور اظهار کرد:مشاهده رنگ سبز و یا بعضاً زرد عضلات در بخش های عمقی عضله سینه عمدتا به دلایل فیزیولوژیک اتفاق می افتد که اصطلاحاً  به بیماری عضله سبز معروف می باشد.

  وی افزود: این عارضه بیشتر در طیور با وزن زیاد و تحرک بالا اتفاق افتاده و علل عفونی ندارد. از این رو خطری را برای مصرف کنندگان در پی ندارد. 

  این مسئول در تشریح این بیماری گفت : در مواردی که طیور دارای وزن زیادی باشند و یا بدلیل تحرک زیاد در مزرعه پرورش ، خون رسانی به عضلات عمقی و یا بخشی از عضله قطع شده و یا کاهش یابد، سبب کاهش اکسیژن رسانی، ایسکمی عضله ، تغییر رنگ و درنهایت ایجاد نکروز بافتی می شود.

  مهرزاده در ادامه بیان کرد : با توجه به اینکه  طیور مبتلا از سلامت ظاهری برخوردارند، همچنین بدلیل اینکه ضایعات در عمق عضله بوجود آمده و در معاینه ظاهری توسط مسئولین فنی کشتارگاه قابل رؤیت نیستند، در زمانیکه توسط مشتری قطعه بندی شده و مورد مصرف قرار می‌گیرند مشاهده می شود.

  وی در خصوص نحوه برخورد با این قبیل ضایعات گفت : با توجه به موارد مطروحه ، با حذف قسمت تغییر رنگ داده ، مابقی لاشه قابل استفاده بوده و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

  معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان قزوین خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این عارضه در مرغهای دارای وزن بیشتر اتفاق می افتد؛ توصیه می شود نسبت به خرید مرغهای با وزن کمتر اقدام شود. همچنین با توجه به اینکه در زمان قطعه بندی در کشتارگاه ها و مراکز بسته بندی ، این عارضه مشاهده شده و اصلاح می گردد ، مصرف کنندگان می توانند از مرغ های قطعه بندی که دارای تاریخ تولید و انقضاء می باشند استفاده کنند.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  دو + 8 =