گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۱۱:۲۱


  فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور مطرح کرد
  حراست هر ۱۲ هزار هکتار توسط یک محیط‌بان در کشور فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور گفت: در حال حاضر برای هر 12 هزار هکتار یک محیط بان در کشور مشغول به فعالیت است در حالی که بر اساس استاندارد و «نُرم جهانی» به ازای هر یک هزار هکتار یک نفر محیط‌بان لازم است.

  به گزارش خبرنگار اجتماعی نگاه آبیک، جمشید محبت‌خانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور  در حاشیه سفر به قزوین جهت افتتاح پایشگاه محیط زیست در دشت الله‌آباد آبیک_بویین زهرا  در خصوص مشکلات محیط‌بانی اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۱۷ میلیون هکتار اراضی حفاظت شده تحت مدیریت حفاظت محیط زیست در سطح کشور وجود دارد.

  وی ادامه داد: باید برای افزایش محیط‌بانان اقدام کنیم تا نیازها برطرف شود و بتوانیم شرایط را بهبود بخشیم.

  فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور از تصویب نظام آموزش یگان حفاظت محیط زیست خبر داد و گفت: در گذشته برخی از مشکلات محیط‌بانان در برخورد با شکارچیان ناشی از عدم آموزش آنان بود که در این راستا نظام آموزش یگان حفاظت محیط زیست تصویب شد.

  محبت‌خانی تصریح کرد: در این نظام آموزشی طولی محیط‌‌بانان در هر چهار سال آموزش و در ازای دریافت گواهی آموزشی هم ارتقا درجه و هم حق درجه دریافت می‌کنند.

  این مسئول با بیان اینکه در سال گذشته یک هزار و ۴۰۰ نفر به عنوان محیط‌بان آموزش دیده‌اند، گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده امسال هم حدود ۴۰۰ نفر دیگر آموزش‌های لازم را فرا می‌گیرند.

  فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به تهدیدات محیط‌بانان گفت: بیشترین تهدید محیط‌بانان مباحث تیراندازی از سوی شکارچیان است چون این افراد از سلاح گرم استفاده می‌کنند و در مکان‌هایی که با محیط‌بانان برخورد می‌شود، تیراندازی کرده و با این تهدید روبه‌رو هستند.

  محبت‌خانی تصریح کرد: در بررسی‌ها مشخص شده که اگر محیط‌بانان جلیقه ضد گلوله داشتند تعداد زخمی و شهدا به حداقل می‌رسید که نسبت به تأمین برخی تجهیزات امنیتی اقدام شده است و در هفته آینده تعداد ۵۰۰ جلیقه ضد گلوله تهیه و تا پایان امسال این وسایل به همراه تعدادی موتورسیکلت، لباس و تجهیزات دیگر در میان محیط‌بانان استان‌ها توزیع می‌شود.

  وی در خصوص تعداد محیط‌بانان محیط زیست یادآور شد: در حال حاضر سه هزار و ۲۰۰ محیط‌بان در کشور فعالیت می‌کنند که استاندارد جهانی برای هر یک هزار هکتار، یک محیط‌بان است در حالی که ما در ایران برای هر ۱۲ هزار هکتار یک محیط‌بان داریم بنابراین باید برای افزایش محیط‌بان برنامه داشته باشیم و بتوانیم با جذب افراد بیشتر نیازهای این بخش را تأمین کنیم.

  فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در خصوص تعداد پاسگاه‌های محیط زیست بیان کرد: در نگهداری از محیط زیست در حال حاضر تعداد ۶۰۰ پاسگاه داریم البته مصوبات غیر دایر هم وجود دارد و اگر مناطق حفاظت شده بیشتر شود، پاسگاه اضافه می‌کنیم.

  محبت‌خانی در ادامه در خصوص کشفیات سلاح عنوان کرد: با تلاش‌های انجام شده شاهد کاهش تخلف در این عرصه بوده و اما با افزایش ۲۷ درصدی کشف سلاح روبه‌رو هستیم.

  وی تصویب لایحه حمایت از محیط‌بانان در مجلس و افزایش دستمزد آنان را از مهم‌ترین اقدامات انجام شده در جهت ارتقای جایگاه محیط بانان در کشور ذکر کرد.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  5 + سه =