گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۶/۱۰/۱۴ - ۱۴:۴۱


  رئیس مرکز بهداشت آبیک مطرح کرد
  افزایش سن ازدواج و کاهش باروری دو تهدید بزرگ جامعه/ نرخ باروری در آبیک ۱.۷ درصد است رئیس مرکز بهداشت آبیک با بیان اینکه نرخ باروری در شهرستان آبیک ۱.۶۹ درصد است، گفت: برای پیشگیری از منفی شدن رشد جمعیت، این میزان باید حداقل به 2.1 فرزند سطح جانشینی برسد.  

  به گزارش خبرنگار اجتماعی نگاه آبیک، سن ازدواج یکی از چالش‌های  مهم در حوزه جمعیت است، در حال حاضر سن ازدواج حدود چهار تا شش سال افزایش پیدا کرده است.
  سن ازدواج در استان های مختلف متفاوت است، ولی در برخی استان ها و شهرها مثل شهر تهران حدود ۱۰ سال افزایش داشته است.
  اگر بتوانیم سن ازدواج را دو سال کاهش دهیم، نرخ باروری رشد قاطعی خواهد داشت و در غیر اینصورت و با روند فعلی، رشد جمعیت در سال ۱۴۳۰ به صفر می رسد.

   بیش از ۱۱ میلیون دختر و پسر در آستانه ازدواج در کشور وجود دارد که بخش قابل توجهی از آنان در حال پشت سر گذاردن سنین مناسب ازدواج و باروری هستند.

  سن مادر از شاخص های مهم باروری است و قدرت باروری، با افزایش سن، بویژه بعد از سن ۳۵ سال، کاهش می یابد و با افزایش سن، علاوه بر کاهش باروری، مشکلاتی برای سلامت مادر و جنین نیز ایجاد می شود.
  تعداد ازدواج در استان قزوین از ۱۴ هزار و ۲۰۴ مورد در سال ۱۳۹۰ به ۱۱ هزار و ۵۲۷ مورد در سال ۱۳۹۳ کاهش یافته است و روند طلاق در استان از دو هزار و ۳۱۱ مورد در سال ۱۳۹۰ به دو هزار و ۵۷۴ مورد در سال ۱۳۹۳ رسیده است.
  با توحه به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه جمعیتی این سیاست ها شامل ۱۴ بند است که پنج بند آن مربوط به وزارت بهداشت و بندهای دیگر مربوط به سایر ارگان ها و سازمان ها است.

  ۱.۷ نرخ باروری در استان قزوین

  دکتر محمد بابایی رئیس مرکز بهداشت آبیک در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی نگاه آبیک اظهار کرد: بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ میزان باروری کلی (متوسط تعداد فرزندی که یک زن در طول دوران باروری خود به دنیا می آورد)، در کشور ۱٫۸ و در استان قزوین ۱٫۷ است که کمتر از سطح جانشینی است.
  وی با بیان اینکه نرخ باروری در شهرستان آبیک ۱.۶۹ درصد است، افزود: برای پیشگیری از منفی شدن رشد جمعیت، این میزان باید حداقل به ۲٫۱ فرزند سطح جانشینی برسد.
  رئیس مرکز بهداشت شهرستان آبیک بیان کرد:با ادامه این روند علاوه بر اینکه جمعیت در سال های بعد کاهش خواهد داشت، با روند پیری جمعیت مواجه شده و جمعیت سالمند افزایش می یابد.
  بابایی عنوان کرد: شهرستان آبیک بیشترین آمار طلاق در استان قزوین را دارد به طوری که در سال گذشته ۳۳ درصد ازدواج‌ها در این شهرستان منجر به طلاق شده است.
  این مسئول در پایان با اشاره به ابلاغیه مقام معظم رهبری در  حوزه سیاست‌های جمعیتی تشریح کرد: افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی، رفع موانع ازدواج، اختصاص تسهیلات مناسب برای مادران به‌ویژه در دوره بارداری و شیردهی، تحکیم بنیان و پایداری خانواده، ترویج و نهادینه‌سازی سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی و احترام  و تکریم سالمندان را بخشی از مفاد این ابلاغیه اعلام کرد.
  انتهای پیام/
  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  × 5 = ده