گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۶/۰۹/۲۵ - ۰۹:۴۲


  عضو باشگاه پژوهشگران کشور:
  مسئولان از ظرفیت پژوهشگران در حل معضلات اجتماعی استفاده کنند عضو باشگاه پژوهشگران جوان کشور گفت: با توجه به وجود نیروهای توانمند در قشر دانشگاهی کشور این بضاعت وجود دارد ازتوانایی های فردی و گروهی دانشجویان و دانشمندان جوان کشور برای رفع مشکلات جامعه استفاده شود.

  سیدفرهاد حسینی، عضو باشگاه پژوهشگران جوان کشور به مناسبت روز پژوهش در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی نگاه آبیک اظهار کرد :با توجه به نام گذاری روز پژوهش در تقویم رسمی کشور و اهمیت آن لازم است بر همین مبنا توجه ویژه ای به این موضوع شود از رفتارها و تصمیمات زندگی افراد جامعه گرفته تا در تصمیمات مسئولین کشور، شهر و روستا به کار گرفته شود.
  وی افزود: بر اساس تعاریف، پژوهش یا تحقیق روندی هوشمندانه، خلاقانه و سامانمند برای یافت، بازگویی و بازنگری پدیده‌ها، رخدادها، رفتارها و انگاشته‌هاست که برای استفاده از پدیده‌های موجود در جهت دست یافتن به راهکارهای عملی و فناوری‌ها به‌کار می‌رود و در دو بعد «یافت پرسش پژوهش» و «پاسخ دادن به آن» مطرح و انجام می شود.

  حسینی تصریح کرد: فارغ از اینکه از سوی اهل علم تا چه اندازه به پژوهش پرداخته می شود ، باید متذکر شد که کم کاری ها بیشتر از اهالی علم و دانش متوجه مسئولان است.

  وی اضافه کرد: پژوهش ها به دو نوع “بنیادی یا پایه‌ای” و “کاربردی” دسته بندی می شوند که پژوهش بنیادی می‌تواند زمینهٔ «پژوهش کاربردی» را فراهم آورد و جنبهٔ عملی داشته و مستقیماً متوجه حل مشکلات جامعه شود.

  عضو باشگاه پژوهشگران کشور اضافه کرد:ضرورت انجام این دو دسته از مطالعات واضح و مبرهن است و مسئولان و تصمیم گیرندگان برای ادارهٔ عملی جامعه و رفع مشکلات و ارتقاء وضعیت مردم، نیازمند پژوهش‌های کاربردی هستند که باید اهمیت ویژه ای بر آن قائل شوند.

  وی با اشاره به وجود مشکلات متعدد در شهرستان آبیک و نقش پژوهش محور دانشگاه ها و حتی رسانه ها که در هر زمینه ای برای یافت پرسش و پاسخ دادن به آن تحقیق و تلاش می کنند ، تصریح کرد: لازم است مسئولان شهرستان با تعامل بیشتر با دانشگاه ها و رسانه های شهرستان ضمن اعلام مشکلات و معضلات موجود ، نیازهای پژوهشی خود را با این دو گروه در میان بگذارند.

  حسینی افزود: همچنین با ارائه یافته ها و پژوهش های خود بر رسیدن به نتایج مطلوب تر کمک کنند و پژوهش های صورت گرفته را برای مرتفع ساختن مشکلات شهرستان به صورت کاربردی در برنامه های نهادهای شهرستان استفاده نموده و اهداف خود را محقق سازند.

  وی تاکید کرد: با توجه به وجود نیروهای توانمند در قشر دانشگاهی کشور این بضاعت وجود دارد که بر توصیه های بجای رهبر معظم انقلاب اهتمام ورزیده و ازتوانایی های فردی و گروهی دانشجویان و دانشمندان جوان کشور برای رفع مشکلات جامعه خود و پیشرفت روز افزون آن استفاده شود.

  عضو باشگاه پژوهشگران کشور با اشاره به آسیب‌های اجتماعی در جامعه عنوان کرد: معضلاتی همچون افزایش طلاق ، کاهش نرخ باروری ، آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد و بزه کاری ، نزاع و درگیری ، توهین و تکدی گری ، سرقت ، تصادفات در سطح شهرستان آبیک وجود دارد و همواره مورد بحث مردم و مسئولان است.

  وی در پایان خاطرنشان کرد: مسئولان ادارات دولتی و مدیریت شهری با دعوت، همراهی و حمایت از دانشگاهیان و اهالی رسانه که خود پژوهش گرانی کاربردی و میدانی هستند نسبت به از میان برداشتن مشکلات جامعه اقدام کنند و با هم افزایی نیروهای موجود بسیار سریعتر به اهداف سازمانی خود نائل شوند .

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  نُه − = 5