گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۶/۰۹/۲۳ - ۰۹:۱۰


  رئیس اداره کار آبیک خبرداد:
  انجام ۳۳۰مورد بازرسی برای شناسایی اتباع بیگانه در آبیک رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان آبیک از 330 مورد بازرسی شناسایی اتباع بیگانه از کارگاه‌ها و واحدهای تولیدی مشمول قانون کار در این شهرستان خبر داد.

  حسین بابایی،  رئیس اداره تعاون کارورفاه اجتماعی شهرستان آبیک در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی نگاه آبیک اظهار کرد: ۳۳۰ مورد بازرسی شناسایی اتباع بیگانه از کارگاه‌ها و واحدهای تولیدی مشمول قانون کار در شهرستان آبیک انجام شده است.

  وی افزود: شهرستان  آبیک جزء مناطق ممنوعه حضور اتباع برای کار است که در صورت مشاهده هرگونه تخلف از سوی کارفرمایان در به‌کارگیری اتباع خارجی برابر مقررات با آنان اعمال قانون صورت می‌گیرد.

  این مسئول ادامه داد: در این راستا بیش از ۳۳۰ مورد بازرسی از کارگاه‌های مشمول قانون  کار محقق شده است که برابر با پیش‌بینی‌های شکل گرفته در ابتدای سال جاری، با افزایش ۵۰ درصدی روبه‌رو بوده که این موضوع نشان از اهتمام و تلاش همکاران اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان آبیک در جهت اجرای صحیح قانون در برخورد قانونی با اتباع خارجی حاضر در ین شهرستان است.

  رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان آبیک عنوان کرد: برابر با ماده ۱۲۰ قانون کار، اتباع بیگانه نمی‌توانند در ایران مشغول به کار شوند مگر آنکه نخست دارای روادید ورود با حق کار مشخص بوده و در مرحله بعد مطابق قوانین و آیین‌نامه‌های مربوطه، پروانه کار دریافت کنند.

  بابایی به مجازات‌های پیش‌بینی شده در قانون در خصوص کارفرمایان متخلف اشاره کرد و افزود: براساس ماده ۱۸۱ قانون کار، کارفرمایانی که اتباع بیگانه را که فاقد پروانه کار هستند و یا مدت اعتبار پروانه کار آن‌ها منقضی شده است، به کار گیرند و یا اتباع بیگانه را در کاری غیر از آنچه در پروانه کار آن‌ها قید شده، بپذیرند و یا در مواردی که رابطه استخدامی تبعه بیگانه با کارفرما قطع می‌‌شود، مراتب را به وزارت کار و امور اجتماعی اعلام نکنند چراکه باتوجه به شرایط و امکانات خاطی و مراتب جرم، به مجازات حبس از ۹۱ تا ۱۸۰ روز محکوم می‌شوند.

  این مسئول یادآور شد: همچنین باتوجه به بند(ج) ماده ۱۱ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت به منظور جلوگیری از حضور نیروی کار غیرمجاز خارجی در بازار کار کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است کارفرمایانی که اتباع خارجی فاقد پروانه را به‌کار می‌گیرند بابت هر روز اشتغال غیرمجاز هر کارگر خارجی معادل پنج برابر حداقل دستمزد روزانه جریمه کند.

  رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان آبیک در پایان خاطرنشان کرد: در صورت تکرار تخلف این جریمه دو برابر می‌شود که در این خصوص هم بیش از ۸۰ نفر از کارفرمایان در این حوزه به مراجع قضایی برای اعمال قانون معرفی شده‌اند.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  2 + هشت =