گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۶/۰۷/۲۶ - ۰۷:۳۸


  معاون سازمان جهاد کشاورزی قزوین:
  ۳۱۰ راس گوساله نژاد شاروله به مجتمع سیمرغ زیاران منتقل شد معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت : وزارت جهاد کشاورزی برای تامین گوشت قرمز مورد نیاز کشور، برنامه‌های مختلفی تدارک دیده که یکی از آنها واردات نژادهای جدید دام سبک و سنگین است.

  به گزارش خبرنگار اجتماعی نگاه آبیک، واردات نژاد شاروله در مقایسه با نژادهای دیگر دام گوشتی به صرفه تر بوده و ضایعات حاصل از ذبح آن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.این محموله دامی به ارزش تقریبی ٣٠ میلیارد ریال در فضای تعاملات بین المللی و با استفاده از ظرفیت های بانکداری بین الملل بانک کشاورزی و گشایش ال سی (LC) وارد کشور شده و به شرکت مهرگستران سیمرغ زیاران آبیک از شرکت‌های تابعه این بانک تحویل شد.

  این شرکت با در اختیار داشتن زنجیره تولید از جمله پرواربندی، کشتارگاه، بسته بندی، فرآوری پوست و سالامبور، محصولات پروتئینی و سردخانه سهم قابل توجهی در تولید گوشت قرمز کشور دارد.

  گوساله نژاد شاروله(Charolais cattle)، بخش زیادی از گاوهای گوشتی فرانسه را تشکیل می دهد و یکی از بهترین نژادهای گوشتی گاو است؛ از جمله خصوصیات این نژاد می توان به سرعت بالای رشد و بازدهی ۷۰ درصدی لاشه اشاره کرد.

  سالیانه ۸۴۰ هزار تن گوشت قرمز در کشور تولید و نزدیک ۱۰۰ هزارتن گوشت قرمز منجمد گوساله و لاشه گوسفندی گرم وارد می شود.

  طبق آمارها سالانه نزدیک ۳۵۰ هزارتن گوشت گاو و گوساله به بازار تزریق می شود که قیمت هرکیلوگرم گوشت گوساله در بازار بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار ریال در حال مبادله است.

  واردات نژاد گوساله شاروله جنبه تحقیقاتی دارد
  سید منصور حاج سید جوادی، معاون بهبود تولیدات دامی در کفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی نگاه آبیک اظهار کرد : چند  روز گذشته، ۳۱۰ رأس گوساله نژاد گوشتی شاروله از فرانسه وارد ایران شد و  به مزرعه سیمرغ زیاران  آبیک  انتقال داده شد .

  به گفته وی  این اقدام با هدف کمک به تامین گوشت قرمز کشور صورت گرفته و هنوز مراحل نخستین خود را طی می‌کند.
  سید جوادی  در ادامه به مشخصات این نوع گوساله اشاره کرد و گفت : گوساله نژاد شاروله ۸۰۰ سال قبل در منطقه‌ای به نام شارلز فرانسه شناخته شد. وزن  این گوساله  به طور متوسط بین  ۹۰۰ کیلوگرم تا یک هزار و ۱۰۰ تن می‌رسد.
  معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان قزوین در ادامه به  کیفیت گوشت و همچنین ضریب تبدیل بالا در این نژاد پرداخت  و افزود: شاروله از لحاظ بهره‌دهی با نژادهای محلی، ترکیبی و غیره که در ایران پرورش می‌یابند، قابل مقایسه نیست. زیرا به طور متوسط روزانه حدود یک کیلو و ۶۰۰ گرم گوشت تولید می‌کند.
  وی خاطر نشان کرد :  البته واردات این نژاد در حال حاضر برای شرکت سیمرغ زیاران  ، جنبه تحقیقاتی داشته و میبایست قابلیت های آن در ایران خصوصا با توجه به کمبود آب و علوفه و هزینه بالای پرواربندی در کشور بررسی و سپس در حجم های بالاتر اقدام شود.

  انتهای پیام

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  نُه − 2 =