گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۶/۰۷/۱۱ - ۱۱:۰۲


  کارشناس شبکه بهداشت آبیک:
  بیماری‌های قلبی و عروقی مهمترین عامل مرگ و میر در آبیک است کارشناس شبکه بهداشت شهرستان آبیک گفت: بیماری‌های قلبی و عروقی اولین و مهمترین علت مرگ و میر در آبیک است.

  محمدعلی بیگدلی، کارشناس واحد پیش بینی و مبارزه با بیماری ها شبکه بهداشت شهرستان آبیک در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی نگاه آبیک اظهار کرد: بیمارهای قلبی و عروقی اولین عامل مرگ و میر در استان قزوین و همچنین در شهرستان آبیک است که در سالهای اخیر نیز این بیماری در بین شهروندان افزایش یافته است.

  وی افزود: در حال حاضر  بیماری‌ها به سمت بیماری‌های  غیرواگیر شامل دیابت، چاقی و فشار خون افزایش پیدا کرده است.

  کارشناس شبکه بهداشت آبیک بیان کرد: مهمترین علت افزایش بیمارهای قلبی، عروقی تغذیه ناسالم، نداشتن تحرک بدنی، استعمال دخانیات و استرس است که شهروندان باید این خطر را جدی بگیرند.

  بیگدلی اعلام کرد: در راستای طرح تحول سلامت بیماری‌های  غیرواگیر وزارت بهداشت برنامه‌ای با عنوان خطر سنجی ده ساله سکته های مغزی و قلبی ارائه کرده است.

  وی افزود: طی این خطرسنجی شبکه بهداشت افراد ۳۰ سال به بالا را از احتمال خطر بیماری غیر واگیر اعم از فشارخون، قندخون و کلسترول در ده سال آینده مطلع می‌کند.

  کارشناس شبکه بهداشت آبیک تشریح کرد: در این طرح باید افراد ۳۰ سال به بالا به مراکز و خانه‌های بهداشت مراجعه کنند و خطر سنجی انجام دهند که افراد واجدالشرایط با برگه‌های به آزمایشگاه معرفی می‌شوند.


  بیگدلی افزود: غالبا افراد چهل سال به بالا به آزمایشگاه معرفی می‌شوند، چراکه در این سن احتمال بروز سکته های قلبی و مغزی  زیاد است.
  وی با بیان اینکه از افراد واجد الشرایط بعد از ۱۲ ساعت ناشتایی آزمایش قندخون و کلسترول گرفته می‌شود، اضافه کرد: بعد از تحویل جواب آزمایش، کارشناسان از افراد سوال های مربوط به عوامل خطر سکته را پرسیده و وارد سامانه می‌کند و سامانه سطح خطر افراد را تعیین می‌کند.

  کارشناس شبکه بهداشت آبیک عنوان کرد: چهار سطح خطر وجود دارد که با رنگ‌های سبز، زرد، نارنجی و قرمز تعیین می‌شود.

  وی توضیح داد: رنگ سبز نشانه خطر کم، رنگ زرد نشانه  ۱۰تا۲۰ درصد خطر، رنگ نارنجی نشانه ۲۰ تا ۳۰ درصد خطر و رنگ قرمز نشانه ۳۰ درصد به بالا احتمال خطر است.

  بیگدلی تصریح کرد: در رنگ قرمز احتمال سکته های قلبی و مغزی  بسیار بالا است و این افراد باید تحت مراقبت پزشکی قرار گیرند.

  وی در پایان خاطرنشان کرد : براساس رنگ‌های خطرسنجی پزشکان به افراد داروی مورد نیاز را تجویز می‌کنند و در اکثر موارد با مصرف دارو بیماری بهبود می یابد.
  انتهای پیام

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  9 − هشت =