گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۶/۰۶/۲۳ - ۰۸:۰۰


  رئیس مرکز بهداشت آبیک عنوان کرد
  اجرای طرح خطرسنجی با پایش سلامت ۴۶ هزار شهروند آبیکی رئیس مرکز بهداشت شهرستان آبیک از اجرای طرح خطرسنجی بیماری‌های قلبی و عروقی بر روی ۴۶ هزار شهروند آبیکی خبرداد.

  محمد بابایی، رئیس مرکز بهداشت شهرستان آبیک در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی نگاه آبیک با اشاره به طرح خطر سنجی سکته های قلبی و مغزی اظهار کرد: وزارت بهداشت و درمان برای کنترل و پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی، طرح خطر سنجی را در اولویت برنامه خود قرار داده است.

  وی افزود:خطرسنجی سکته‌های قلبی، مغزی و سرطان‌ در راستای طرح تحول سلامت از اسفند ماه سال گذشته در شهرستان آبیک آغاز شده است.

  رئیس مرکز بهداشت شهرستان آبیک بیان کرد: این طرح برای افراد بالای ۳۰ سال انجام و بر اساس این خطر سنجی مشخص می شود که فرد در ۱۰ سال آینده به چه میزان ممکن است دچار سکته قلبی و مغزی شود.

  بابایی تصریح کرد: بر اساس آزمایشات صورت گرفته اقدامات لازم برای کاهش بروز سکته قلبی و مغزی در فرد با ارائه آموزش های لازم مبنی بر تغییر سبک زندگی و در صورت لزوم درمان انجام می شود.

  وی عنوان کرد: افراد بالای ۳۰ سال به بالا می‌توانند با در دست داشتن دفترچه، کارت ملی و آزمایش قند خون و کلسترول یک ساله گذشته خود، به خانه‌های بهداشت روستاها و یا پایگاه‌های بهداشت و مراکز جامع خدمات سلامت مراجعه کنند.

  این مسئول افزود: با توجه به وضعیت آزمایش قند خون و کلسترول افراد بالای ۳۰ سال پاسخ طرح خطرسنجی براساس کارت‌های رنگی مشخص و در سامانه سیب ثبت می‌شود.

  وی تشریح کرد: رنگ سبز کارت نشان دهنده سلامت فرد، رنگ زرد کمی با خطر درگیر است و سایر موارد که توسط متخصصان تشریح می‌شود.

  رئیس مرکز بهداشت شهرستان آبیک گفت: برای ۴۶ هزار شهروند آبیکی این خطر سنجی انجام می‌شود که تاکنون ۱۳ هزار بالای ۳۰ سال در این طرح شرکت کردند.

  وی اعلام کرد: با اجرای طرح خطرسنجی سکته‌های مغزی، قلبی و سرطان‌ها در ۵ ماهه سال جاری در شهرستان آبیک  تاکنون یک هزار و ۷۵۶ فرد دیابتی، ۲ هزار و ۹۳۷ فشارخونی و یک هزار و ۹۰۴ فرد مبتلا به کلسترول بالا شناسایی شده‌اند.

  این مسئول اظهار کرد: باتوجه به آمار بالای خطرات بیماری غیرواگیر در کشور بر روی افراد بین ۳۰ تا ۴۰ سال لازم است این خطر سنجی از حساسیت بابایی بالایی برخوردار است.

  وی افزود: طبق اظهار نظر انجمن قلب ایران عمل قلب باز که در ایران انجام می‌شود  با تعداد عمل انجام شده با کشور چین برابر است در صورتی که جمعیت  این کشور ده ها برابر از ایران بیشتر است.

  بابایی اضافه کرد:  این آمار  میطلبد که همه افراد در این راستا به موضوع خطر سنجی بیماری غیر واگیر حساسیت نشان دهند و به طور جدی پیگیر این امر  باشند.

  وی در پایان تاکید کرد: افراد بالای ۳۰ سال در شهرستان آبیک می‌توانند با شرکت در طرح خطرسنجی سکته‌های مغزی، قلبی و سرطان‌ها از خدمات سلامت بهره‌مند شده و از میزان وضعیت سلامت خود مطلع شوند.

  گفتنی است؛ در شهرستان آبیک ۲۵ خانه بهداشتی در روستاها، دو مرکز خدمات جامع سلامت، یک پایگاه سلامت در شهر خاکعلی و چهار پایگاه شهری سلامت در شهر آبیک فعالیت می‌کنند.
  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  9 × = شصت سه