گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۶/۰۶/۲۰ - ۱۱:۰۴


  سرپرست اداره کار آبیک خبرداد:
  تعهد ایجاد بیش از ۲هزار و۵۰۰ فرصت شغلی در آبیک/ جذب نیروهای بومی در اولویت است سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان آبیک گفت:۲۵۲۹ تعهد شغلی در ادارات مختلف شهرستان آبیک باید در سال جاری انجام شود.

  به گزارش خبرنگار اجتماعی نگاه آبیک، حسین بابایی سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان آبیک پیش از ظهر امروز(دوشنبه) در کارگروه اشتغال شهرستان آبیک که در سالن اجتماعات فرمانداری آبیک برگزار شد، اظهار کرد: در ۵ ماهه اول سال ۹۶ بیش از ۲۵۰ مورد بازرسی از واحدهای تولیدی وکارگاه ها شهرستان آبیک محقق شده است که امیدواریم این روند تا پایان سال سیر صعودی داشته باشد.

  وی افزود: در این بازدیدها ۴۶ برگه جریمه  از سوی اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان آبیک برای کارفرمایان متخلف صادر شده است با توجه به بار حقوقی برگه جریمه ها این تعداد مهم است.

  این مسئول بیان کرد: برابر با ماده ۱۲۰ قانون کاراتباع بیگانه نمی توانند در ایران مشغول به کار شوند مگر آنکه اولا دارای روادید ورود با حق کار مشخص بوده و ثانیا مطابق قوانین و آئین نامه های مربوطه ، پروانه کار دریافت دارند.

  سرپرست اداره کار شهرستان آبیک اضافه کرد: شهرستان آبیک جز مناطق ممنوعه حضور اتباع برای کار می باشد که در صورت مشاهده هرگونه تخلف از سوی کارفرمایان در به کارگیری اتباع خارجی برابر مقررات با آنان اعمال قانون صورت خواهد گرفت .

  بابایی عنوان کرد: با توجه به پیگیری‌ها  وبازرسی های قانونی از کارگاه ها و واحد های تولیدی شهرستان تاکنون ۴۰ کارفرمای متخلف در خصوص به کارگیری اتباع خارجی به مراجع قضایی معرفی شده اند .

  وی تشریح کرد: براساس ماده ۱۸۱ قانون کار کارفرمایانی که اتباع بیگانه را که فاقد پروانه کارند و یا مدت اعتبار پروانه کارشان منقضی شده است به کار گمارند و یا اتباع بیگانه را در کاری غیراز آنچه در پروانه کار آنها قید شده است بپذیرند و یا در مواردی که رابطه استخدامی تبعه بیگانه با کارفرما قطع می‌گردد مراتب را به وزارت کار و امور اجتماعی اعلام ننمایند، باتوجه به شرایط و امکانات خاطی و مراتب جرم به مجازات حبس از ۹۱ تا ۱۸۰ روز محکوم خواهند شد.

  این مسئول یادآور شد: همچنین باتوجه به بند(ج) ماده ی ۱۱ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت به منظور جلوگیری از حضور نیروی کار غیر مجاز خارجی در بازار کار کشور، وزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی مکلف است کارفرمایانی که اتباع خارجی فاقد پروانه را بکار می گیرند بابت هر روز اشتغال غیرمجاز هر کارگر خارجی معادل پنج برابر حداقل دستمزد روزانه جریمه نماید.در صورت تکرار تخلف این جریمه دو برابر خواهد شد.

  وی با اشاره به سامانه رصد اشتغال در شهرستان آبیک اذعان کرد: در زمان راه اندازی این سامانه از سوی وزارت کار با چالش‌های روبرو بود اما با وجود مخالفت‌ها و موافقتهای برخی از استان‌ها این سامانه در استان قزوین نیز تیرماه راه اندازی شد.

  بابایی اضافه کرد: ۲۵۲۹ تعهد شغلی در ادارات مختلف شهرستان آبیک باید در سال جاری انجام شود، تعداد تعهد شغلی هر اداره مشخص است.

  وی افزود: برخی ادارات به تعهدات خود عمل کردند و در برخی ادارات نیز به طور کامل محقق نشده است انتظار میرود مدیران اطلاعات شاغلین را در سامانه رصد ثبت کنند و اهتمام ویژه‌ای به تعهدات شغلی اداره خود داشته باشند.

  سرپرست اداره کار شهرستان آبیک بیان کرد: اشتغال جوانان بومی شهرستان از دغدغه‌های اصلی مدیران این شهرستان است با توجه به اهمیت این امر کاریابی های زیر نظر اداره کار شهرستان آبیک ملزم به جذب نیروی کار بومی هستند.

  وی تصریح کرد: ۱۶۰ نیروی کار از مجرای قانونی در شهرستان آبیک طی ۴ماهه نخست سال مشغول به کار شدند که بالغ بر ۹۵ درصد از این نیروها بومی شهرستان آبیک هستند.

  این مسئول در پایان خاطرنشان کرد: سعی اداره کار شهرستان آبیک بر این است که از جوانان بومی شهرستان آبیک در ادارات و کارخانجات استفاده شود همت ما ناکافی است اما امیدواریم این امر در شهرستان آبیک به طور کامل محقق شود.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  3 × = بیست یک