گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۶/۰۵/۲۳ - ۱۳:۴۱


  سرپرست امور اجتماعی استانداری قزوین:
  سمن‌ها نقش موثری در کاهش آسیب‌های اجتماعی دارند/افزایش ۳۷ درصدی طلاق در شهرستان آبیک سرپرست امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین با اشاره به افزایش ۳۷ درصدی طلاق در شهرستان آبیک افزود: متاسفانه در شهرستان آبیک ۷۹ مورد در ۴ ماهه نخست سال ۱۳۹۵ طلاق ثبت شده و به ۱۰۹ مورد در ۴ ماهه نخست سال ۱۳۹۶ افزایش یافته است.

  به گزارش خبرنگار اجتماعی نگاه آبیک، مریم بیدخام سرپرست امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین ظهر امروز(یکشنبه) در جلسه تدوین طرح‌های فرهنگی اجتماعی که در سالن جلسات فرمانداری آبیک برگزار شد، اظهار کرد: مقام معظم رهبری همواره دغدغه فرهنگی و آسیب‌های اجتماعی را داشته و دولت‌ها نیز موظفند در جهت این دغدغه‌ها اقداماتی را انجام دهند.

  وی تشریح کرد: وزارت کشور با همکاری شورای اجتماعی کشور، دانشگاه تهران، وزارت علوم و دفتر اجتماعی فرهنگ و ارشاد اسلامی آمایشی از وضعیت فرهنگی اجتماعی و اخلاقی در کل شهرها و شهرستانهای کشور انجام دادند.

  سرپرست امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین ادامه داد: در این آمایش به صورت میانگین از بانوان و آقایان با میزان سنی ۱۸ تا ۷۰ سال و همچنین با میزان تحصیلات متفاوت از  بی سواد، کم سواد تا افرادی با تحصیلات عالیه مورد پایش علمی قرار گرفتند.

  بیدخام با اشاره به بررسی وضعیت فرهنگی، اجتماعی و اخلاقی شهرستان آبیک عنوان کرد: این پایش در ۲۲۵ نفر از ساکنان شهر و روستای شهرستان آبیک انجام شد که در این تحقیق از ۱۱۷ نفر مرد و ۱۰۸ زن نظرسنجی شد.

  وی با بیان اینکه طبق آخرین سرشماری جمعیت شهرستان آبیک ۹۴ هزار ۵۳۶ نفر است، بیان کرد:  ۴۹ هزار ۱۲۹ نفر مرد و ۴۵ هزار ۴۰۷ نفر زن به تفکیک جمعیت شهرستان آبیک را تشکیل می‌دهند از این تعداد ۶۳ هزار ۲۵۵ نفر در شهر سکونت و ۳۱ هزار ۱۸۱ نفر جامعه روستایی شهرستان آبیک را تشکیل می‌دهد.

  این مسئول با بیان اینکه این تحقیق و بررسی وضعیت فرهنگی و اجتماعی در جامعه شهری و روستای شهرستان آبیک را نشان داد، ابراز کرد: شهرستان آبیک شهری صنعتی مهاجرنشین و با آلودگی  هوا که ۵ برابر استاندارد در سطح جهان است.

  وی افزود: وضعیت کشاورزی در شهرستان آبیک خوب و وضعیت دامپروری ممتاز است به طوری که  ۱۰ درصد از گوشت سفید و تخم مرغ در کشور را شهرستان آبیک تامین می‌کند.

  سرپرست امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین در ادامه اضافه کرد: وجود ۵ دانشگاه غیرانتفاعی و پیام نور سبب مهاجر پذیری بیشتر این شهر از شهرها و استان‌های اطراف شده است.

  وی با بیان اینکه مردم شهرستان آبیک در این تحقیق عاقبت بخیری و درستکاری الویت زندگی خود می‌دانند، تصریح کرد: همچنین در این نظر سنجی مردم مهمترین عامل خوشبختی را پول، ثروت و مهمترین عامل بدبختی را بی پول و فقر اعلام کردند.

  بیدخام اضافه کرد: بزرگترین دغدغه مردم آبیک در این نظرسنجی  بیکاری، اشتغال و امنیت شغلی معرفی شده است.

  وی با بیان اینکه در این نظر سنجی مردم آبیک ۲ فرزند بدون اهمیت دادن به جنسیت با تحصیلات عالیه فرزندان را انتخاب کردند و شغل وکالت، استاد دانشگاه و پزشکی را برای فرزندان خود مورد پسند و اولویت خود معرفی کرده‌اند.

  این مسئول با بیان اینکه ما امروزه نیازمند توسعه اشتغال هستیم، یادآور شد: امنیت، آرامش و نشاط را باید به جامعه تزریق کنیم و همچنین آسیب‌های اجتماعی در جامعه را رصد کنیم و موظف هستیم در جهت رفع آن‌ها اقدامات لازم را انجام دهیم.

  وی با اشاره به آسیب‌های اجتماعی شناسایی شده در کل کشور بیان کرد: اعتیاد، حاشیه نشینی، مفاسد اخلاقی و طلاق آسیب‌های است که مردم را در کل کشور تهدید می‌کند.

  سرپرست امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین با اشاره به افزایش ۳۷ درصدی طلاق در شهرستان آبیک افزود: متاسفانه در شهرستان آبیک ۷۹ مورد در ۴ ماهه نخست سال ۱۳۹۵  طلاق ثبت شده و به ۱۰۹ مورد  در ۴ ماهه نخست سال ۱۳۹۶ افزایش یافته است.

  وی با اشاره به نقاط قوت سمن‌ها و تشکل‌های مردمی اذعان کرد:  سمن‌ها و تشکل‌های  مردم نهاد از حیث کاهش آسیب‌های اجتماعی نقش موثری دارند و مسئولین نیز مردم را تشویق به ثبت سمن‌های  خود کنند.
  بیدخام در پایان خاطر نشان کرد: کار اگر به مردم سپرده شود به بهترین نحو و با هزینه کم انجام  و اهداف دولت و نظام نیز به خوبی پیش خواهد رفت.

  انتهای پیام

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  شش × = 30