گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۶/۰۴/۱ - ۰۸:۳۰


  مدیر جهاد کشاورزی آبیک:
  کشت ذرت در ۵۶۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی آبیک آغاز شد  مدیر جهادکشاورزی شهرستان آبیک از شروع عملیات کشت ذرت در سطح ۵ هزار و ۶۸۰ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان خبر داد.

  بیژن لطفی، مدیر جهادکشاورزی شهرستان آبیک در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی نگاه آبیک اظهار کرد: عملیات کشت ذرت در سطح ۵ هزار و ۶۸۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان آبیک آغاز شد.
  وی افزود: سهمیه ابلاغ شده به  این مدیریت برای کشت ذرت دانه ای ۱۲۰۰ هکتار و ذرت علوفه ای  ۴ هزار و ۴۸۰ هکتار است.
  این مسئول در ادامه اضافه کرد: درصورت تحقق این میزان سطح زیر کشت پیش بینی می شود  یازده  هزارتن ذرت دانه ای و ۲۶۰ هزار تن ذرت علوفه ای تولید شود.

  لطفی تصریح کرد: این مدیریت  درسال جاری به منظور توسعه کشت و  افزایش کمی و کیفی این محصول طرح های زیادی  شامل؛ جایگزینی ارقام زود رس و میان رس، استفاده از کودهای زیستی ارگانیک ماکرو و میکرو، کشت نشایی، تغییر آرایش کشت، کشت کف جوی و کشت حفاظتی و نیمه حفاظتی  در برنامه خود قرار داده است.

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک یاد آور شد:  طی چند سال گذشته در جهت مصرف بهینه آب واصلاح الگوی کشت با توصیه های ترویجی سطح زیر کشت ذرت در اراضی کشاورزی این شهرستان باروند تدریجی از ۱۲ هزار هکتار به ۷ هزار هکتار کاهش یافته است که این میزان سطحی بهینه و متعادل در الگوی کشت در مزارع کشاورزی این شهرستان است.

  به گفته وی، با توجه به مازاد تولید علوفه در این شهرستان، کاهش سطح زیر کشت ذرت علوفه ای و افزایش سطح زیر کشت ذرت دانه ای در دستور کار قرارگرفته است.

  لطفی خاطر نشان کرد: در حال حاضر فرایند توزیع بذر به میزان ۳۵ کیلوگرم به ازای هر هکتار مستقیما توسط مراکز تهیه و توزیع بذر به کشاورزان انجام می شود  و کارشناسان مراکز خدمات جهاد کشاورزی نیز بر این فرایند کنترل و نظارت دارند.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  + 1 = نُه