گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۶/۰۳/۲۸ - ۰۶:۳۱


  رئیس جهاد کشاورزی آبیک:
  ۴ مرکز آماده خرید گندم از کشاورزان آبیکی هستند/ خسارت به ۱۵ درصد از محصولات کشاورزی آبیک رئیس جهاد کشاورزی شهرستان آبیک گفت: برخی از محصولات کشاورزی دچار سرمازدگی شدند و همچنین بارش تگرگ سبب شد به صورت میانگین ۱۵ درصد به محصولات کشاورزی خسارت وارد شود.

  بیژن لطفی، رئیس جهاد کشاورزی شهرستان آبیک در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی نگاه آبیک با اشاره به آغاز فصل برداشت محصولات کشاورزی اظهار کرد: در شهرستان آبیک ۱۵ هزار و هشتاد هکتار گندم زیر سطح کشت آبی قرار گرفته است.
  وی افزود: همچنین یک هزار و ۷۶۴  هکتار گندم نیز به صورت دیم  کشت شده است که هم اکنون کشاورزان در حال برداشت محصول هستند.
  رئیس جهاد کشاورزی شهرستان آبیک با اشاره به دیگر محصولات کشاورزی در این شهرستان عنوان کرد:۲۰۳ هکتار جو به صورت دیم و ۳ هزار ۷۱۶ هکتار جو زیر سطح کشت آبی  قرار گرفته است.
  لطفی در ادامه اضافه کرد: یک هزار و ۸۸۳ هکتار نیز کلزا در شهرستان آبیک کشت شده است.
  وی با اشاره به سطح زیر کشت محصولات کشاورزی در شهرستان آبیک بیان کرد: با توجه به مقدار کشت گندم، جو و کلزا در مزارع کشاورزی شهرستان آبیک پیش بینی می‌شود ۶۵ هزار تن گندم آبی،   ۱۴ هزار تن جو آبی و ۴ هزار و ۳۰۰ تن کلزا برداشت شود.
  این مسئول در ادامه افزود: همچنین هزار تن گندم دیم و ۱۳۱ تن جو دیم از سطح مزارع کشاورزی شهرستان آبیک برداشت شود.
  وی با اشاره به بارندگی در سال گذشته ابراز کرد: متاسفانه سال گذشته در فصل پاییز بارندگی کم بود و بیشتر بارندگی‌ها در بهمن ماه و اسفنده ماه اتفاق افتاد که این موضوع در راندمان تولید محصولات کشاورزی تاثیر بسزایی داشت.
  لطفی در ادامه اضافه کرد:  برخی از محصولات کشاورزی دچار سرمازدگی شدند و همچنین بارش تگرگ سبب شد به صورت میانگین ۱۵ درصد به محصولات کشاورزی خسارت وارد شود.
  وی با اشاره به سهمیه کلزا در شهرستان آبیک اظهار کرد: ۲هزار و ۵۰۰ هکتار کلزا سهمیه شهرستان آبیک  بود که ۲۳۸ هکتار دچار خسارت صدرصدی شدند.
  ۱۰۰ کمباین جهت برداشت محصول کشاورزان در آبیک فعال است

  رئیس جهاد کشاورزی شهرستان آبیک با اشاره به مراکز خرید گندم از کشاورزان در شهرستان آبیک اعلام کرد: ۳۱ مرکز خرید گندم در سراسر استان قزوین و ۴ مرکز خرید در آبیک وجود دارد.
  وی افزود: تمام جوکاران آبیکی در سامانه ثبت نام و مشخصاتشان در سامانه وجود دارد محصول جو توسط بورس خریداری می‌شود و هزینه آن به حساب جوکاران واریز خواهد شد.
  این مسئول در ادامه بیان کرد: محصول کلزا کشاورزان آبیکی نیز در شهرک قشلاق این شهرستان خریداری خواهد شد.
  لطفی با اشاره به سیلوهای گندم در آبیک  عنوان کرد: شرکت‌های  کیمیا خوشه و شمس آذر سیلوهای گندم را برای خریداری گندم از کشاورزان آماده کرده‌اند.
  وی با اشاره به حضور کارشناسان انبار غله و جهاد کشاورزی در این سیلوها بیان کرد: برخی کشاورزان به دلیل کشت دوباره در مزارع گندم خود را زود برداشت می‌کنند که این گندم ها به دلیل  رطوبت زیاد نباید وارد سیلوهای گندم شود.
  رئیس جهاد کشاورزی شهرستان آبیک اضافه کرد: کارشناسان در زمان خرید گندم از کشاورزان محصول را بررسی می‌کنند تا گندم دارای رطوبت وارد سیلوها نشود همچنین کشاورزان گرامی در زمان برداشت محصول دقت کنند.
  ‌وی تشریح کرد: تعداد ۱۰۰ کمباین مهاجر در شهرستان آبیک موجود است که با هماهنگی و تامین سوخت از شرکت نفت به مدت یک ماه در شهرستان آبیک به جمع آوری محصولات کشاورزان خواهند پرداخت.
  لطفی در پایان با اشاره به تسهیلات تخصیص یافته به کشاورزان خاطرنشان کرد: ۱۶ میلیارد تومان تسهیلات توسط گندمکاران آبیکی جذب شده است.
  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  نُه + 6 =