گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۶/۰۳/۲۱ - ۱۴:۳۳


  مدیر جهاد کشاورزی آبیک:
  بیش از ۵۰ هکتار از اراضی آبیک سال گذشته طعمه حریق شد مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک اعلام کرد: بیش از ۵۰ هکتار از مزارع محصولات گندم و جو در شهرستان آبیک سال گذشته طعمه حریق شد.

  به گزارش خبرنگار اجتماعی نگاه آبیک، بیژن لطفی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک ظهر امروز(یکشنبه) در جلسه ستاد حریق شهرستان آبیک که در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به افزایش دما و رسیدن محصولات کشاورزی شهرستان آبیک اعم از گندم، جو و کلزا در روزهای آتی شاهد برداشت محصولات از مزارع کشاورزی خواهیم بود.

  وی در ادامه عنوان کرد: در شهرستان آبیک گندم ۱۴ هزار هکتار، کلزا ۲ هزار هکتار و جو  ۳هزار و ۷۰۰ هکتار برداشت خواهد شد.

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک با اشاره به اهمیت محصولات کشاورزی در این شهرستان تصریح کرد: رسالت اصلی سازمان جهاد کشاورزی ترویج آموزش به کشاورزان جهت بهبود ارتقا کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی است.

  لطفی اعلام کرد: بیش از ۵۰ هکتار از مزارع محصولات گندم و جو  سال گذشته طعمه حریق شد.

  وی یادآور شد: در زمینه پیشگیری از حریق کارشناسان جهاد کشاورزی اطلاع‌رسانی و آموزش لازم را به کشاورزان داده‌اند.

  این مسئول با اشاره به اقدامات لازم برای پیشگیری از حریق در مزارع کشاورزی تشریح کرد: کشاورزان با استفاده از نهرکن  و ایجاد نهر در حاشیه مزارع و همچنین با از بین بردن علف‌های هرز در حاشیه مزارع به پیشگیری از انتقال حریق به مزارع کمک کنند.

  وی در ادامه افزود: درحال حاضر در بسیاری از مزارع  نهرکن ایجاد شده و همچنین در برخی از مزارع کشاورزان علوفه‌ها با خاک مخلوط کرده‌اند تا در صورت حریق به دیگر مزارع انتقال نیابد.

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک ابراز کرد: کشاورزان با ایجاد مرزهای خاکی در بین قطعات بزرگ مزارع کشاورزی، خاکریز و سنگ‌چین کردن جاده‌های بین مزارع و پر کردن استخرهای آب به پیشگیری و انتقال حریق از یک مزرعه به مزارع دیگر کمک شایاتی خواهند کرد.
   لطفی خاطر نشان کرد: مردم و مسافران در حاشیه مزارع و جاده‌ها از روشن کردن علف‌های هرز و چوب خودداری کنند.

  وی بیان کرد: کشاورزان جهت سرعت روند کشت و برداشت ۳باره محصول بعد از هر برداشت اقدام به سوزاندن بقایای محصولات خود می‌کنند.
   
  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک در ادامه اضافه  کرد: این اقدام آسیب‌های فراوانی از نظر  زیست محیطی به هوا و خاک وارد می‌کند و همچنین خطر اشتعال و آتش سوزی مزارع مجاور را نیز به وجود می‌آورد.

  این مسئول با اشاره به آسیب‌های سوزاندن بقایای محصولات کشاورزی تصریح کرد: این امر سبب از بین رفتن موجودات فعال خاک تا ۲۰سانتیمتر، از بین رفتن مقداری زیادی علوفه،کاهش حاصلخیزی  و مواد آلی خاک، کاهش نفوذپذیری آب و رطوبت در خاک به هنگام کشت محصول جدید می‌شود.

  لطفی در پایان اضافه کرد: آلودگی محیط زیست، آتش سوزی جنگل‌ها و صرف هزینه زیاد جهت اطفای حریق از دیگر آسیب‌های  آتش زدن مزارع پس از برداشت محصولات کشاورزی است.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  چهار − = 0