گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۶/۰۳/۲۱ - ۰۶:۱۰


  مشاور استاندار قزوین:
  مقبره شیخ الاسلام در آبیک به خانه مفاخر تبدیل شود احیاء مقبره شیخ الاسلام به عنوان خانه مشروطیت قزوین،ظرفیتی برای گردشگری استان است مقبره میرزا حسن شیخ الاسلام در قزوین به خانه مفاخر تبدیل گردد

  به گزارش خبرنگار اجتماعی نگاه آبیک، بهنام ملکی مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری قزوین گفت: با نوسازی و تبدیل کردن مقبره شیخ الاسلام به «خانه مفاخر»به عنوان فرد تاثیرگذار در نهضت مشروطه می توانیم گردشگری را رونق دهیم.
  وی در خصوص ظرفیت‌های گردشگری استان و ضرورت بهره مندی از این توانمندی‌ها گفت:استان قزوین با ثبت بیش از ۱۰۰۰ اثر تاریخی و داشتن چشم اندازهای طبیعی، آب انبار، امامزاده، خانه های تاریخی و دروازه و کاروانسرا می تواند سهم بیشتری از گردشگر را به خود اختصاص دهد.
  مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استان تصریح کرد: استان قزوین از نظر جغرافیایی و قرار گرفتن در مسیرهای مواصلاتی پایتخت و هشت استان کشور محل تردد میلیون ها خودرو در سال است که متاسفانه نتوانسته ایم از این ظرفیت بخوبی استفاده کنیم و از مسافران عبوری سهمی نداریم.
  ملکی افزود: در برخی مسیرها روزانه بیش از ۱۰۰ هزارخودرو از استان عبور می کنند و اگر بتوانیم فقط ۵ درصد مسافران عبوری را برای اقامت یک یا چند روزه و حتی نیم روزه و چند ساعته در قزوین تشویق و مجاب کنیم به اقتصاد استان کمک موثری خواهد شد.

  مشاور استاندار قزوین یادآورشد: قرار گرفتن بسیاری از اثار تاریخی در مرکز شهر قزوین، وجود مجتمع های تفریحی و اقامتی در محدوده اتوبان از جمله بوستان بزرگ باراجین، دهکده طبیعت، مجموعه تالار شهر، موزه ها و سرای سعدالسلطنه و مجتمع های رفاهی بین راهی متعدد و جاذبه های طبیعی می تواند مسافران زیادی را برای توقف در قزوین تشویق کند.
  ملکی تصریح کرد: استاندار قزوین به عنوان نماینده عالی دولت در استان و معاونان و نیز مسئولان گردشگری و متولی جذب سرمایه گذاری همه تلاش خود را به کار گرفته اند تا امسال در اقدامی عملی در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی کارهای خوبی صورت گیرد.

  خانه مفاخر در آبیک احداث می‌شود
  مشاور استاندار همچنین از مغفول ماندن یکی از ظرفیت های فرهنگی استان خبرداد و گفت: به نظر می رسد در رابطه با مفاخر استان کمی کوتاهی شده است و شخصیت های ارزشمندی به فراموشی سپرده شده اند که باید این غفلت جبران شود.
  وی اضافه کرد: شیخ الاسلام که بزرگترین نقش را در نهضت مشروطه داشت مقبره اش در شهرستان آبیک روبروی نیروگاه شهید رجایی واقع شده اما کمتر کسی به فکر یادمانی از این شخصیت برجسته است که پیشنهاد می کنیم این مقبره نوسازی و احیاء شود و به عنوان خانه مشروطیت ضمن زنده کردن یاد این چهره فاخر به عنوان یک ظرفیت بسیار خوب در حوزه گردشگری کشور نیز مورد توجه قرار گیرد.
  مشاور استاندار گفت: خوشبختانه با کمک شهرداری از ظرفیت سرای سعدالسلطنه به صورت مطلوبی استفاده شده که مقبره شیخ الاسلام هم می تواند یکی از بناهایی باشد که ظرفیت گردشگری و فرهنگی استان را نمایان کند.

  بوروکراسی در حوزه گردشگری مانع سرمایه گذاری است
  وی از طولانی بودن مسیر سرمایه گذاری و بوروکراسی اداری انتقاد کرد و گفت: یکی از مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد بوروکراسی است که در سالهای گذشته این ظرفیت ها فعال نشده که تصورات نادرست هم به این مشکلات دامن زده و دغدغه ها را بیشتر کرده است.
  ملکی بیان کرد: طولانی بودن پیچ و خم های ادارای موجب شده این روند در کنار تصورات نادرست موجب طولانی شدن کارها شود که تلاش می کنیم فضای کسب و کار بهتر شود که با این کار می توان ظرفیت های استان را در حوزه گردشگری شکوفا کرد. اگر بتوانیم از موقعیت جغرافیایی خود بخوبی استفاده کنیم و ظرفیت ها را شکوفا کنیم به اقتصاد استان کمک خواهد شد.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  + هفت = 15