گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۶/۰۳/۱۱ - ۱۳:۴۷


  قسمت دوم/
  تغذیه سالم در ماه مبارک رمضان در ماه مبارک باید به‌طور‌کلی کمتر‌از اوقات دیگر غذا مصرف‌کنیم. تنظیم ساعات خواب، زودتر‌از اوقات عادی، بخصوص برای نوجوانان و جوانانی که قصد روزه‌گرفتن دارند، لازم است.

  به گزارش خبرنگار اجتماعی نگاه آبیک، در ماه مبارک باید به‌طور‌کلی کمتر‌از اوقات دیگر غذا مصرف‌کنیم. تنظیم ساعات خواب، زودتر‌از اوقات عادی، بخصوص برای نوجوانان و جوانانی که قصد روزه‌گرفتن دارند، لازم است.

  محدودیت مصرف برخی‌از غذاها در ماه مبارک رمضان برای اشخاص روزه‌دار:

  استفاده‌از مواد‌قندی ساده مثل قند‌وشکر، آب‌نبات، غذاهای پر‌چرب، پر‌ادویه‌، سوسیس و کالباس، سس‌مایونز، غذاهای پر‌نمک، غذاهای نفاخ (مانند انواع آش‌ها)، افراط در مصرف حلوا، شله‌زرد، زولبیا و بامیه، مصرف زیاد آب‌سرد و نوشابه‌های سرد از عادات غذایی نادرست است که باید در ماه مبارک رمضان از آنها پرهیز‌کرد و یا مصرف آنها را محدود‌نمود و خانواده‌ها سعی کنند به‌جای استفاده از غذاهای سرخ‌کردنی، روش طبخ غذای خود را به‌صورت آب‌پز، کباب‌کردن و یا با بخار پختن تغییر‌دهند.

  فاصله توصیه‌شده بین مصرف افطار و شام‌:

  بهتر است که افطار مختصر صرف‌شده و بعد‌از آن شام مصرف‌شود و فاصله کمی بین این دو باشد زیرا به شخص روزه‌دار کمک‌می‌کند تا اشتهای بیشتری برای خوردن سحری داشته باشد.

  روزه در خانم‌های باردار و شیرده‌:

  اگر احتمال می‌رود که سلامت مادر و جنین در مخاطره است، ترجیحاً بعداً قضای آن را به‌جای آورند.

  روزه ورزشکاران در ماه مبارک رمضان‌:

  توصیه‌می‌شود که رژیم‌غذایی ورزشکاران در‌این ایام بیشتر تحت‌کنترل باشد. از غذاهای پروتئین‌دار مثل گوشت‌قرمز، مرغ، تخم‌مرغ و همچنین آب‌میوه‌ها استفاده‌کنند. برای افطار مصرف لبنیات بخصوص شیر و یا خرما، سوپ، بعضی دسرها مثل حلوا، شله‌زرد و حلوا ارده پس‌از مصرف غذای کامل توصیه‌می‌شود و شروع ورزش باید حدود ۲‌تا۳ ‌ساعت بعد‌از افطار باشد تا بدن فرصت هضم مواد‌غذایی مصرف‌شده را داشته باشد. ورزشکاران روزه‌دار باید از مصرف پودرهای رایج در بازار که به‌عنوان چربی‌سوز‌(Fat burner) و یا عضله‌ساز (Muscle maker) به‌علت ایجاد عوارض‌جانبی آنها بر کلیه‌ها و دستگاه تولید‌مثل خودداری کنند و یا درصورت وجود برچسب تأیید از جانب وزارت‌بهداشت، با احتیاط و تحت‌نظر متخصص تغذیه مصرف شوند.

  توصیه‌های تغذیه‌ای جهت نوجوانان در‌حال بلوغ روزه‌دار:

  به‌علت نیاز به مواد‌مغذی در پسران و دختران درحال بلوغ، باید دریافت انرژی آنها بیش‌از افراد عادی باشد زیرا دارای میانگین رشد قدی بالاتری درطول سال هستند و علاوه‌بر مصرف غذاهای توصیه‌شده برای بزرگسالان، از برخی مواد مقوی مانند دسرهای شیرین و خرما نیز استفاده‌کنند. به‌منظور تمرکز فکری و نیازهای خاص دوران بلوغ، نوجوانان باید به‌طور معتدل و متنوع از تمام ۵‌گروه مواد‌غذایی استفاده‌کنند تا دچار کمبود مواد‌مغذی در ایام روزه‌داری نشوند. فاصله کم بین صرف افطار‌وشام‌، مصرف سالاد و ماست در زمان افطار و سحر و شیر قبل‌از خواب می‌تواند در تأمین آب و املاح آنان مفید واقع شود. به‌علت علاقه خاص در سنین نوجوانی به غذاهای آماده (Fast food) مانند ساندویچ، پیتزا، نوشابه، شکلات‌ها، چیپس و… به‌جای غذاهای سنتی، والدین باید مصرف اینگونه تنقلات و غذاهای آماده را در ماه مبارک کنترل و محدود نمایند. به نوجوانان عزیز باید یاد‌آور شد که با غذاهای آماده (Fast food) نمی‌توان روزه‌گرفت.

  روزه در افرادی‌که دارو مصرف‌می‌کنند‌:

  هیچ یک از بیماران نباید داروی خود را خودسرانه و بدون نظر پزشک معالج کاهش، افزایش و یا قطع نمایند. ولی می‌توانند ساعات مصرف آن‌را با‌نظرپزشک خود تنظیم‌کنند.

  توصیه‌های کلی به روزه‌داران عزیز‌:

  با‌توجه به یکی‌از اهداف روزه‌داری، مجموع غذای مصرفی در ماه مبارک‌رمضان باید کمتر‌از سایر اوقات باشد. مصرف خرما و عسل به‌عنوان بهترین شیرینی جایگزین سایر شیرینی های مصنوعی (زولبیا‌وبامیه) شود. کماکان مصرف ۲بار در هفته ماهی توصیه‌می‌شود بخصوص ماهی‌های چرب مثل قزل‌آلا، اوزون‌برون و کپور که باعث پیشگیری‌از ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌گردد. مصرف سالاد و میوه و سبزی‌ها و لبنیات (شیر) به‌جهت تأمین آب و املاح بدن در ایام ماه مبارک رمضان توصیه‌می‌شود تا انشاءالله بتوانیم هم از فواید اخروی روزه‌داری و هم از داشتن بدنی سالم و توانمند بهره‌مند شویم.

  مصرف تخم‌مرغ آب‌پز، شیر‌برنج و سوپ‌های سبزیجات، ماهی، گوشت‌قرمز در‌حد اعتدال و مرغ در زمان افطار توصیه می‌شود. ضمن آنکه گاهی مصرف گردو نیز بلامانع است.

  نویسنده: دکتر مصطفی نوروزی و دکتر رزا زاوشی متخصصی تغذیه و رژیم‌درمانی
  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  + سه = 8