گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۶/۰۳/۸ - ۰۸:۵۹


  کارگاه آموزش پیشگیری از بروز بیماری تب کریمه –کنگو در آبیک برگزار شد کارگاه آموزشی روش‌های پیشگیری از بروز بیماری تب کریمه –کنگو(CCHF) در کشتارگاه‌های دام آبیک و بویین‌زهرا برگزار شد.

  به گزارش خبرنگار اجتماعی نگاه آبیک، بیماری تب کریمه –کنگو بیماری مشترک قابل انتقال بین انسان و دام است که در صورت تماس فرد سالم با خون و ترشحات دام آلوده بیماری به انسان منتقل خواهد شد که در همین راستا کارگاه آموزشی روش‌های پیشگیری از بروز بیماری در کشتارگاه‌های دام آبیک و بوئین زهرا برگزار شد.

  مرتضی یعقوبی، رئیس اداره دامپزشکی شهرستان آبیک با اشاره به اهمیت این بیماری برای انسان بیان کرد: تب خونریزی دهنده کریمه – کنگو یک بیماری ویروسی واگیردار و قابل انتقال از دام  به انسان است که در صورت رعایت نکات بهداشتی جای نگرانی برای درگیری انسان نیست.

  وی در ادامه تشریح کرد: تماس مستقیم با لاشه و امعا و احشا دام آلوده و همچنین گزش توسط  کنه ها از عوامل انتقال این بیماری به انسان است و با توجه به شروع فصل گرما و افزایش تکثیر و تزاید کنه ها رعایت مسائل بهداشتی برای افرادی که مستقیما با دام تماس دارند بیشتر اهمیت می یابد.

  حامد بابایی صالح ، سرپرست کادر بهداشتی کشتارگاه دام شهرستان بوئین زهرا نیز گفت : به منظور آشنایی هر چه بیشتر کارگران، قصاب ها، ذابحین و کادر بهداشتی شاغل در کشتارگاه ، کارگاه آموزشی در خصوص راههای انتقال و پیشگیری از بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF)  برگزار گردید.

  وی در ادامه اضافه کرد:  شرکت کنندگان در این کارگاه آموزشی ضمن آشنایی با بیماری ، نسبت به نحوه انتقال و اقدامات پیشگیرانه بهداشتی در خصوص جلوگیری از شیوع آن آشنا شدند.

  بیماری تب کریمه کنگو ، یک بیماری ویروسی مشترک بین انسان و دام است که در حیوانات اهلی هیچگونه علائم مشخصی ندارد ، ولی در انسان همراه با علائم بالینی می باشد و راههای انتقال این بیماری به انسان نیز از طریق گزش کنه آلوده به ویروس ، تماس با لاشه حیـوان آلوده ، خون و ترشحـات حیـوان آلـوده می باشد. لذا بیشترین افراد در معرض خطر ، قصابان ، بازرسین بهداشتی ، دامداران و کارگران کشتارگاه می باشند.
  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  شش − = 1